Ochorenie obličiek u vtáctva

vtáčik u veterinára

Ťažko rozpoznateľné nebezpečie

Ochorenie obličiek u papagájov, kanárikov a anduliek spozorujete často až vtedy, keď je na pokusy o liečbu už neskoro. Dôvodom je skutočnosť, že príznaky obličkového ochorenia sú tak nenápadné, že laik ich dokáže len ťažko jednoznačne identifikovať.

Aké symptómy ukazujú na ochorenie obličiek?

Práve pri živote ohrozujúcich, akútnych ochoreniach obličiek vtáci nečinne, malátne posedávajú a nafukujú sa. U väčšiny príde čoskoro hnačka, ktorá na seba vezme podobu neforemného, vodového výkalu a rapídne sa zhorší celkový stav zvieraťa. Pokiaľ vtáčik trpiaci týmito príznakmi nenavštívi veterinára, môže behom pár dní zomrieť.

Existujú špeciálne príznaky chronického ochorenia obličiek?

Podozrenie na chronické ochorenie obličiek vzniká vtedy, pokiaľ vtáčik opakovane trpí hnačkami, má zníženú chuť do jedla a potrebuje spať viac než predtým. Biela časť výkalu je stále tekutá, tmavá časť sa zdá byť naopak v poriadku. Mnohí malí pacienti sú smädní, postupne sa im znižuje hmotnosť a trpia dušnosťou. Vtáci držia nôžky pri sebe alebo zaťažujú neustále len jednu končatinu, pretože pozmenené obličky tlačia na nervy a mechúr, teda zaťažujú aj údy zvieraťa. Často sú uvedené prejavy chovateľom chybne interpretované a vyložené ako ťažkosti s trávením, nedostatok vitamínu alebo slabosť odpovedajúca veku zvieraťa.

Čím sú obličkové ťažkosti vyvolané?

Príčinou obličkových ochorení sú baktérie alebo vírusy, často tiež otrava kovmi ako je olovo alebo zinok. Pretože vtáci radi ozobávajú predmety, sú v nebezpečí predovšetkým vďaka kovovým fóliam, napr. na cigaretách alebo na obaloch na čokoládach, kovovým lankám, a závesom. Ani tumory na obličkách nie sú výnimočným ochorením.

Kedy je treba vziať zviera k veterinárovi?

Vtáci majú veľmi rýchlu látkovú výmenu, pričom ich fyzické rezervy sú skutočne nízke, teda rýchlo nemajú  „z čoho brať“. Preto odporúčame, ak máte čo i len malé podozrenie na to, že je Váš vtáčik chorý, urýchlene navštívte veterinára.

Naše najobľúbenejšie články
2 min

Byliny pre vtáctvo

Bachovy kvetové terapie sú v súčasnej chvíli v kurze. Esencie z divoko rastúcich rastlín boli objavené lekárom a bakteriologom Edwardom Bachom už v 30. rokoch 18. storočia, pričom bolo zistené, že byliny zlepšujú celkový telesný a duševný stav človeka i zvieraťa. A hoci bola terapia doposiaľ rozšírená hlavne u koňov, psov a mačiek, vedzte, že môže pomôcť aj Vašim opereným priateľom!
2 min

Preperovanie

Ako človek zo skrine vyťahuje teplé zimné oblečenie alebo vzdušné letné šaty, vtáci menia svoje perie. Bohužiaľ nie vždy je preperovanie tak jednoduché ako zmena šiat u človeka…
2 min

Ochorenie obličiek u vtáctva

Ochorenie obličiek u papagájov, kanárikov a anduliek spozorujete často až vtedy, keď je na pokusy o liečbu už neskoro. Dôvodom je skutočnosť, že príznaky obličkového ochorenia sú tak nenápadné, že laik ich dokáže len ťažko jednoznačne identifikovať.