Chov sliepok: Odpovede na 10 najdôležitejších otázok

Chov sliepok

Každé ráno čerstvé bio vajce k raňajkám? Ak chováte sliepky vo vlastnej záhrade, nie je to vôbec žiadny problém. Malá záhrada, kurín, kŕdeľ troch až štyroch sliepok a Váš „projekt na vajíčka“ je pripravený. Aby Vaše sliepky mohli naklásť vajíčka, mali by ste poznať odpovede na nasledovných desať najdôležitejších otázok týkajúcich sa chovu sliepok. 

Koľko sliepok by som mal/a chovať? 

V závislosti od plemena sliepok a podmienok chovu, sliepky znášajú v priemere 180 až 220 vajec ročne. Takže domnienka, že sliepka znesie jedno vajíčko denne, nie je pravdivá. Aj hybridy, známe tiež ako „nosnice“, ktoré sa chovali špeciálne na hromadnú produkciu vajec, znesú „iba“ 330 vajec ročne – takže 35 dní v roku je bez čerstvého vajíčka. 

Aby ste štvorčlennej rodine poskytli dostatok vajec z vlastného chovu sliepok, mali by ste na záhrade chovať najmenej tri až štyri sliepky. Kto chce vajíčka občas podarovať aj svojim susedom, či priateľom, si kúpi asi 6 sliepok. 

Aké základné vybavenie potrebujem na chov sliepok? 

Predtým, než si do svojej záhrady zaobstaráte prvé sliepky, mali by ste byť pripravení. K základnému vybaveniu na chov sliepok patrí: 

Kurínz dreva, s otvorenou ventilačnou klapkou pre dobré vetranie, bidlo, prúdové pripojenie na žiarovku počas zimy, v prípade potreby tepelný ohrievač alebo infračervená lampa (v prípade dobrej izolácie obvykle nie je potrebná)
Mulč, piesok alebosuchá slamaako podstielka do kurína 
Vysokokvalitné krmivo pre sliepky
Zásobník na krmivo a voduz ľahko čistiteľného plastu
Znáškové miesto na vajcia
Plot, sieť alebo úplne uzavretá voliérapre výbeh sliepok 
Prepravný box

Koľko miesta je potrebného na chov sliepok? 

Pretože len veľmi málo z nás má svoje vlastné hospodárstvo, prirodzene sa vynára otázka: Aká veľká musí byť záhrada, aby v nej bolo možné chovať sliepky? 

Na túto otázku však neexistuje všeobecná odpoveď. Rovnako ako správanie pri kladení vajec, aj priestorové požiadavky sliepok závisia od niekoľkých faktorov: Aké plemená sliepok máte? Aké veľké sú sliepky? Koľko sliepok spolu žije? A aký je ich charakter? 

Ak nemáte veľa miesta, mali by ste radšej chovať malé plemená sliepok, pretože tie potrebujú menej miesta, než ich veľkí príbuzní. Pri troch malých kuriatkach v záhrade (toľko by ste ako chovateľ pre súkromnú potrebu minimálne mali mať), by ste mali počítať 1,5 x 1,5 metra na kuriatko. 

Pre najmenší možný kŕdeľ sliepok preto potrebujete plochu asi päť metrov štvorcových. To je však nevyhnutné minimum. Vaše sliepky majú úžitok z každého štvorcového metra navyše – čo sa odráža aj na počte vajíčok. 

Faktom je, že šťastné a zdravé sliepky znášajú viac vajíčok ako vystresované a choré zvieratá. Čím viac priestoru im teda v rámci kurína a výbehu viete poskytnúť, tým lepšie. Priemerná záhrada pri dome zvyčajne na chov vlastných sliepok postačí. 

Môžem chovať sliepky bez kohúta? 

Čerstvé vajcia na raňajky? S radosťou! Ale nechať sa každé ráno zobudiť kohútom? Len málokomu by sa to páčilo. 

Nerobte si starosti: sliepky kladú vajcia s kohútom, aj bez neho. V obytnej štvrti sa dokonca odporúča chov sliepok bez kohúta. Tak sa vyhnete problémom so susedmi. 

Pri chove sliepok preberá vodcovskú pozíciu kohúta tá najdominantnejšia sliepka. Keď budete chovať sliepky bez kohúta, si tiež ušetríte pohľad na rozšklbanú sliepku, čím si kohút zvykne „označovať“ svoje obľúbené sliepky. 

Aké plemená sliepok sú vhodné pre začiatočníkov? 

Nie všetky sliepky sú rovnaké. Len jednoduché rozlišovanie medzi hnedými, bielymi alebo čiernymi sliepkami ani zďaleka nezodpovedá rozmanitosti plemien sliepok. 

V Nemecku je uznaných asi 150 rôznych plemien sliepok. Odhaduje sa, že na celom svete existuje takmer 500 plemien. Je však diskutabilné, do akej miery sú tu zahrnuté hybridy. Plemená sliepok sa líšia nielen veľkosťou a vzhľadom (operenie, farba, tvar zobáka), ale aj ich charakterom a potrebou výbehu. 

Podľa veľkosti a primárneho použitia sú plemená sliepok zhruba rozdelené do nasledujúcich troch skupín: 

 1. Nosné plemená: Chovajú sa predovšetkým pre ich dobré vlastnosti v oblasti kladenia vajec.
 2. Plemená s kombinovanou úžitkovosťou: Tieto plemená sliepok znášajú vajcia a majú aj výborné mäso 
 3. Mäsové plemená: Kladú menej vajec, majú však veľa mäsa. 

Nie všetky plemená sliepok sú rovnako vhodné pre začiatočníkov alebo na chov v súkromnej záhrade. Ak sliepky chováte prvýkrát, odporúčajú sa tieto plemená sliepok: 

 • Araukana, nosné plemeno 
 • Bielefeldka, plemeno s kombinovanou úžitkovosťou 
 • Hempšírka, nosné plemeno 
 • Orpingtonka, nosné plemeno 
 • Hodvábnička, plemeno s kombinovanou úžitkovosťou 
 • Forverka, plemeno s kombinovanou úžitkovosťou 
 • Wyandotka, nosné plemeno 

Tip: Mnohé z týchto plemien sliepok sú aj ako trpasličie verzie, ktoré majú spravidla rovnaké vlastnosti ako ich väčší príbuzní. Takéto trpasličie sliepky sa odporúčajú najmä vtedy, ak máte málo miesta v záhrade. 

Čo jedia sliepky? 

Základom pre chov sliepok by malo byť vysokokvalitné krmivo pre sliepky. Odporúčajú sa hotové zmesi obilia a šrotu. 

Sliepky sa vo voľnom výbehu ďalej živia bobuľami, červami, slimákmi a hmyzom, ktorý pri výbehu ulovia. Keďže sliepky sú všežravce, môžete ich tiež nakŕmiť množstvom zvyškov z kuchyne. 

Zvyšky z kuchyne, ktoré sliepky SMÚ jesť: Túto potravu sliepky nestrávia: 
Zvyšky zo zeleniny, ako sú šalátové listy, mrkvová vňať, zemiakové šupky a zemiaky  Plesnivé alebo pokazené potraviny (sliepky môžu z toho ochorieť) 
Ryža, starý chlieb, jogurt, tvaroh  Príliš jednostranná strava, napríklad príliš veľa chleba 
Zvyšky ovocia ako banány s hnedými škvrnami, scvrknuté jablká alebo niekoľko bobúľ z malinového kríka  Buďte opatrní s príliš veľkým množstvom ovocia (riziko hnačky)

Pre zdravé trávenie potrebujú kurčatá aj vápenný grit a takzvanéžalúdočné kamienky“. V mnohých kompletných kŕmnych zmesiach je už grit obsiahnutý. 

Pri pŕchnutí (výmena peria) a v zime, potrebujú sliepky stravu bohatú na energiu a bielkoviny. Počas tejto doby sa odporúčajú aj ďalšie vitamíny a minerály. 

Kde sliepky kúpim a koľko stoja? 

Bez ohľadu na to, či je to pes alebo kura: Zviera by ste si nemali kúpiť „za výhodnú cenu“ na trhu alebo na internete. Vo väčšine prípadov pri takýchto „zľavách“ ide o krížencov, pri ktorých nemôžete vedieť, do akej miery sú vhodní na chov v záhrade,  koľko vajec ročne znesú a či budú zdravé. 

Tomuto riziku sa môžete vyhnúť zakúpením osvedčených rodokmeňových sliepok od chovateľa. Okrem toho si môžete byť istí, že ide o zdravé a vitálne zvieratá, ktoré Vám budú klásť čerstvé vajcia po mnoho rokov. 

Adresy chovateľov sliepok vo Vašom okolí nájdete na regionálnych stránkach chovateľov alebo na stránke szch.sk (Slovenský zväz chovateľov) v sekcii „Kluby chovateľov hydiny“.   

V závislosti od plemena a regiónu sa ceny za sliepku môžu veľmi líšiť. Nákupná cena bežných plemien sa spravidla pohybuje medzi 10 a 15 eurami. 

 Je dovolené chovať sliepky v obytnej štvrti? 

V Nemecku je súkromný chov sliepok v obytných štvrtiach všeobecne povolený. Obce majú však právo zakázať chov sliepok v určitých obytných štvrtiach. 

Pred zakúpením vlastného kŕdeľu sliepok by ste sa mali informovať o predpisoch na príslušnom orgáne v mieste Vášho bydliska. 

Okrem toho musíte chov sliepok nahlásiť na úrade. Ak tak neurobíte, mohli by ste sa dostať do problémov v prípade vypuknutia vtáčej chrípky. 

Kurín pre sliepky © Aungsumol / stock.adobe.com
Veľký a pekný kurín je pre chov sliepok dôležitý, pretože sliepky sa v ňom, hlavne počas zimy, rady zdržiavajú.

Môžu sliepky zostať vonku aj počas zimy? 

Aby sliepky znášali vajcia, potrebujú asi 16 hodín denného svetla. To je problémom najmä vtedy, keď sa v zime dni skracujú. Tento problém však môžete vyriešiť inštaláciou žiarovky do kurína. 

Je dôležité, aby žiarovka bola dostatočne jasná a kurín dostatočne veľký na to, aby sa sliepky mohli vo vnútri dobre pohybovať. Len málo sliepok má rado vlhké a chladné počasie, a preto radšej počas zimy zostávajú v kuríne alebo pod zakrytým otvoreným priestorom. 

Ako rozpoznám, že sliepka je chorá? 

Vypĺznuté miesta, hnačka, schudnutie, letargia, odmietanie krmiva alebo neschopnosť znášať vajcia – to všetko môžu byť príznaky toho, že je Vaša sliepka chorá. V takom prípade by ste sa mali obrátiť na odborníka, napríklad chovateľa hydiny vo Vašej blízkosti. 

Prípadne môžete sliepku odniesť k veterinárovi. Najskôr by ste však mali zistiť, či má skúsenosti so sliepkami, nakoľko niektorí veterinári skúsenosti so sliepkami nemajú. 

K najčastejším chorobám u sliepok patria: 

 • Napadnutie parazitmi (červy, vši, blchy alebo roztoče) 
 • Hydinová nádcha 
 • Prechladnutie 
 • Hnačka 
 • Kokcidióza  

Riziko, že jedna z Vašich sliepok dostane jednu z vyššie spomenutých chorôb, je možné výrazne znížiť vyváženou stravou, dobrými podmienkami chovu a predovšetkým správnou hygienou kurína. 

Ak majú zvieratá dostatok priestoru na výbeh, ak nie je chovaných veľa sliepok v úzkom priestore, a tiež kurín je pravidelne čistený, choroby a parazity sa vyskytujú len zriedkavo. 

Hygienický chov sliepok neznamená len každý deň pozbierať vajcia, ale denne by ste mali vyčistiť misku na vodu a krmivo, naplniť ju čerstvou vodou, vymeniť podstielku a v prípade potreby vyčistiť zem pod podstielkou. Každých pár dní by sa mali čistiť aj bidlá nachádzajúce sa v kuríne a vo výbehu. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Chov sliepok: Odpovede na 10 najdôležitejších otázok

Každé ráno čerstvé bio vajce k raňajkám? Ak chováte sliepky vo vlastnej záhrade, nie je to vôbec žiadny problém. Malá záhrada, kurín, kŕdeľ troch až štyroch sliepok a Váš „projekt na vajíčka“ je pripravený. Aby Vaše sliepky mohli naklásť vajíčka, mali by ste poznať odpovede na nasledovných desať najdôležitejších otázok týkajúcich sa chovu sliepok. 

4 min

Spolužitie mačiek a vtákov

Nadpolovičná väčšina slovenskej dospelej populácie žije v domácnosti s nejakým domácim zvieraťom (miláčikom). Na štyri milióny domácností pripadá jeden milión mačiek a cca 7 % z domácich miláčikov potom tvoria papagáje, kanáriky a ďalšie okrasné vtáky. Často si ľudia kupujú viac druhov zvierat, napríklad kanárika a k tomu ešte mačku. Ale ako chovať spoločne zvieratá, ktoré sú vo voľnej prírode prirodzenými nepriateľmi?