Žiadny individuálny chov okrasných vtákov

dve papagáje

Andulky, kanáriky a ostatné vtáky sú obľúbenými spoločníkmi v bytoch, pretože nie sú náročné na priestor a čas. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto vtáky by sa mali chovať iba vo dvojiciach.

Dôsledky individuálneho chovu

Obraz osamelého kanárika v prázdnej klietke alebo papagája na bidle je teraz zastaraný. Vtáky sú rodinné zvieratá, vo voľnej prírode žijú v kŕdľoch a v starostlivosti človeka sa cítia najlepšie v prítomnosti ďalšieho jedinca. Môžu sa spolu hrať, čistiť sa a spoločne jesť - to všetko sú zážitky, ktoré človek nedokáže nahradiť. Avšak mnoho vtákov žije nielen v obmedzenom priestore, ale aj osamelo.

Individuálny chov okrasných vtákov nemá žiadne výhody. U jednotlivo chovaných zvierat sa môžu vyvinúť duševné choroby, môžu byť dokonca aj agresívne. V porovnaní so všeobecným názorom je v skutočnosti agresívna hra vtáka s hračkou, zrkadlom a miskou na potravu nesprávnym chovaním.

papagáje na strome

Čo je potrebné vziať do úvahy pri nákupe opereného kamaráta?

Najlepším riešením osamelosti vtáka je kúpa druhého vtáka. Pomaly a opatrne naučte Vášho operenca na prítomnosť druhého vtáka. Potešia sa aj vtáky, ktoré žili dlho sami. Druhý vták by mal byť rovnakého druhu - andulka patrí k andulke, ako dvojica papagájov. Ak je Váš nový chovanec rovnakého veku a pohlavia ako Váš doterajší operenec, znížite tým možnú agresivitu na minimum.

Dôležité je pomalé navykanie si na nového člena. V neutrálnom priestore, tj. v novej a možno väčšej klietke, je párovanie často ľahšie. Nikto tu nemá väčšiu výhodu! Po niekoľkých spoločných dňoch v klietke ich môžete nechať samých - je to prvý krok do šťastnejšieho vtáčieho života.

Zoohit ponúka veľa produktov pre Vaše vtáky.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Spolužitie mačiek a vtákov

Nadpolovičná väčšina slovenskej dospelej populácie žije v domácnosti s nejakým domácim zvieraťom (miláčikom). Na štyri milióny domácností pripadá jeden milión mačiek a cca 7 % z domácich miláčikov potom tvoria papagáje, kanáriky a ďalšie okrasné vtáky. Často si ľudia kupujú viac druhov zvierat, napríklad kanárika a k tomu ešte mačku. Ale ako chovať spoločne zvieratá, ktoré sú vo voľnej prírode prirodzenými nepriateľmi?