Ryšavka žltohrdá

Rysavka-zltohrda-768×575

Ryšavka žltohrdá

Niet sa čomu diviť, že myš so žltým hrdlom, ktorá je aktívna v noci a v okolí ľudských obydlí sa väčšinou nevyskytuje, nie je príliš známa. Až do tohto storočia sa tento druh hlodavcov dokonca nerozlišoval od príbuzného druhu – myši lesnej, ktorá je všeobecne známa.

Vzhľad

Oba druhy sú na prvý pohľad rovnaké. Majú veľké oči a uši typické pre všetky druhy z čeľade myšovité (muridae), silné zadné nohy schopné skákať a dlhý chvost, ktorý slúži ako „kormidlo“. Chrbát má intenzívne okrové až červenohnedé zafarbenie, brucho je belavo šedé. Na rozdiel od lesnej myšky má však ryšavka výrazný žltý golier, uši pripomínajúce veľké vrecká, a ich srsť má kontrastnejšiu farbu. Celkovo je väčšia ako myš lesná a dospelí jedinci môžu dosiahnuť hmotnosť ako polovica tabuľky čokolády.

Ryšavka žltohrdá

Spôsob života

Životné návyky oboch myší vykazujú určité rozdiely. Oba hlodavce obývajú lesy a húštiny, lesná myš však nie je príliš náročná a preto flexibilne obýva takmer všetky oblasti, zatiaľ čo ryšavka žltohrdá je typickým obyvateľom listnatého lesa a na svoj životný priestor má vysoké nároky. Obýva hlavne bukové a dubovo – hrabové lesy so starými stromami. Lesná myš si noru vyhrabe sama bez väčšieho úsilia, ale ryšavka je tak trošku lenivá a spolieha sa na už vytvorené nory pod koreňmi a úkrytami vo vetvách starých stromov.

Na odchov mláďat potrebuje ryšavka stravu bohatú na energiu, napríklad žalude, bukvice a lieskové orechy. Ak nájde územie s vhodnými podmienkami, úporne ho bráni pred ostatnými samicami. Vzhľadom ku svojim vysokým nárokom nemá ryšavka toľko možností a vďaka fyzickej prevahe vytlačuje svoju konkurenciu – flexibilnú lesnú myš. To vedie k tomu, že oba druhy neobývajú rovnaké územia, ale žijú oddelene.

Myš bez budúcnosti?

V dnešnej kultúrnej krajine je ryšavka žltohrdá stále viac postihnutá rozsiahlym ničením lesov. Stávajúce lesy sa zmenšujú na niekoľko hektárov a sú od seba izolované poľami, pastvinami a cestami. Aktuálne štúdie majú za úlohu zistiť, do akej miery sa s týmito zmenami ryšavka žltohrdá vysporiada a či je jej existencia v západnej Európe ohrozená.

Všetky potreby pre drobné zvieratá, ako je napríklad krmivo, klietky a príslušenstvo ku klietkam, nájdete v online obchode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.
8 min

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.
6 min

Ježko bielobruchý

Teraz to bude pichať: Ježko síce patrí medzi exotické zvieratá, ale stále viac získava na popularite. Roztomilé videá s ježkami, ktoré kolujú na video platformách, prispievajú mimo iné  k tomu, že sa v našich domácnostiach objavuje tento malý hmyzožravec stále častejšie. Chov ježka bielobruchého, ktorý je spojený s veľkým úsilím, je však v očiach ochrancov zvierat trochu kontroverzný.