Očkovanie králikov

Očkovanie králikov

Kedy a prečo očkovať králika?

Očkovanie je užitočné zvlášť pre králiky žijúcimi z časti roka vo vonkajšom výbehu. Pretože pravidelne očkujeme ostatných zvieracích miláčikov, ako je napríklad mačka a pes, vzniká otázka či králika očkovať alebo nie.

Aké choroby sú pre králiky obzvlášť nebezpečné?

U králikov sú vedľa problémov so zubami významné problémy s trávením a prechladnutím. Ďalej sú tri infekčné ochorenia, ktoré sa zložito liečia.

Myxomatóza

Infekcia myxomatózy sa prejavuje opuchom viečok. Pôvodcom ochorenia sú vírusy a úmrtnosť je vysoká. Vírus prenáša hmyz, ktorý saje krv, ako sú králičie blchy, roztoče a vši. Ale do chovu môžu byť zanesené tiež zeleným krmivom, komármi a dokonca samotným majiteľom.

Králičia nadcha

Príčinou tzv. králičej nadchy je niekoľko rôznych baktérií. U oslabených jedincov môže prejsť v chronickom ochorení a môže tak zvýšiť náchylnosť k ďalším ochoreniam.

Králičí mor

Za túto chorobu tiež môžu vírusy. Typické je náhle úmrtie bez viditeľných príznakov ochorenia. V niektorých prípadoch dochádza k úmrtiu 2 až 3 dni po prvých príznakoch. Prenos je možný cez iné králiky, osoby, potravu, podstielku, hmyzom a vzduchom.

Môžete ochrániť králiky pred týmito tromi chorobami?

Králiky môžeme nechať očkovať proti týmto chorobám.  Veterinár posúdi, aké veľké je riziko infekcie a vykoná potrebné očkovanie. Rovnako ako u psov a mačiek je pre dlhotrvajúce bezpečie potrebná pravidelná revakcinácia.

Očkovanie králikov
Naše najobľúbenejšie články
2 min

Očkovanie králikov

Kedy a prečo očkovať králika? Očkovanie je užitočné zvlášť pre králiky žijúcimi z časti roka vo vonkajšom výbehu. Pretože pravidelne očkujeme ostatných zvieracích miláčikov, ako je napríklad mačka a pes, vzniká otázka či králika očkovať alebo nie.
7 min

Trávenie u morčiat

Trávenie morčiat je veľmi zložité. Poruchy trávenia sú obvykle spôsobené chybami v kŕmení. Transport potravy zažívacím traktom prebieha u morčiat príjmom ďalšej potravy, čo je dôvod, prečo morčatá jedia takmer stále. Pridaním ďalšej potravy sa posunie predchádzajúca potrava. K tomu potrebujú morčatá stravu bohatú na vlákninu, ako je seno, ktoré by malo mať morča, spolu s vodou, vždy k dispozícii.