Tipy na starostlivosť pre spokojné morča

morče

Zdravé morča sa u väčšej časti o svoj zovňajšok postará samo. Vďaka pazúrom si z kožúšku odstráni prach a nečistoty a dočista sa olíže jazykom.

Starostlivosť o krátkosrsté morča

Ak by ste chceli Vášmu krátkosrstému morčiatku dopriať starostlivosť, tak ho môžete pravidelne kefovať štetcom z prírodných štetín. Tak mu pomôžete sa zbaviť odumretých chlpov, navyše doprajete malému hlodavcovi príjemnú masáž pokožky.

Ak budete o Vášho miláčika takto pravidelne starať, včas zistíte napadnutie parazitmi alebo začiatok ochorenia pokožky. Počas pĺznutia, zvyčajne na jar a na jeseň, bude Vaše morčiatko obzvlášť šťastné, pokiaľ mu každý deň doprajete toto zvláštne maznanie.

morče © Eric Isselée / stock.adobe.com

Starostlivosť o dlhosrsté morča

O dlhé chlpy, ako majú angorské morčatá, nie je tak jednoduché starať. Aby sa cítili dobre, sú skutočne závislí na Vašej starostlivosti, pretože nepĺznu a ich chlpy stále rastú. Chlpy môžu dorásť až do dĺžky 20 cm.

morče © DoraZett / stock.adobe.com

Pokiaľ sa o neho nebudete starať, Váš miláčik čoskoro za sebou potiahne dlhý matný zlepenec chlpov. Jeho pohyb bude obmedzený a čoskoro sa nedokáže ani poškriabať. Obklopené vlastnými exkrementami a zvyšky potravy, ktoré sa mu nachytajú do chlpov, povedie trýznivý život.

Česanie

Denné česanie je pre tento druh zvierat nevyhnutné. Ako na to:

  • Češte na stole na mäkkom uteráku.
  •  Urobte z česania príjemnú činnosť. Hovorte upokojujúco na svoje morča, hladkajte ho a dajte mu maškrtu.
  • Najskôr použite hrebeň s dlhými zubami, aby ste uvoľnili uzlíky v kožušine. Ak nejdú rozčesať, opatrne ich odstrihnite.
  • Potom môžete kožúšok prejsť kefou, aby sa pekne leskol.
  • Pokiaľ ma morčiatko na koži prilepené odolné nečistoty môžete, ich napríklad zotrieť navlhčenou jelenicou.
Česanie morča © Callalloo Twisty / stock.adobe.com

Strihanie srsti

Ak budete morčiatku pravidelne strihať srsť, uľahčíte si starostlivosť o kožúšok, zjednodušíte jeho hygienu a Váš malý priateľ sa bude veselo baviť. Ako na to:

  • Položte morčiatko na stôl a opatrne sediace zviera ostrihajte.
  • Chlpy by mali byť dlhé tak, aby sa špičkami dotýkali zeme.
  • V zadočku môžete chlpy skrátiť viac, aby sa na nich nezachytávali bobky.

Skracovanie pazúrikov

Pokiaľ Vaše morča nemá možnosť obrúsiť si pazúriky prirodzene napr. behom cez hrubé kamene, môžu mu prerásť. Potom už nebude tak radostne pobehovať okolo, pretože nemôže správne došľapovať a pri behu mu prerastené pazúriky vadia.

Ak chcete zabrániť zápalu a zakriveniu pazúrikov, nechajte pazúriky pravidelne strihať u lekára a špeciálnymi kliešťami. Ak to chcte skúsiť sami, nechajte si to najprv predviesť.

Skracovanie pazúrikov - morče © Magalice / stock.adobe.com

Zuby

Ak si Vaše morča nemôže obrusovať chrup, môže mu prerásť, alebo prerastené zuby môžu byť dôsledkom vrodených predpokladov. Ak chcete, aby si Váš miláčik stále užíval jedlo, musí mu veterinár zuby skrátiť a to každé dva až tri mesiace.

Pokiaľ bude Vaše morča dostávať dobrú starostlivosť, bude sa na Vás vždy tešiť a odmení Vás svojou radosťou zo života

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Trávenie u morčiat

Trávenie morčiat je veľmi zložité. Poruchy trávenia sú obvykle spôsobené chybami v kŕmení. Transport potravy zažívacím traktom prebieha u morčiat príjmom ďalšej potravy, čo je dôvod, prečo morčatá jedia takmer stále. Pridaním ďalšej potravy sa posunie predchádzajúca potrava. K tomu potrebujú morčatá stravu bohatú na vlákninu, ako je seno, ktoré by malo mať morča, spolu s vodou, vždy k dispozícii.