Zelené krmivo pre drobné zvieratá

skřeček

Zelené krmivo pre drobné zvieratá

Čerstvé a šťavnaté zelené krmivo je pre drobné zvieratá, ako sú králiky*, morčatá a ďalšie, najprirodzenejšou a druhovo zodpovedajúcou stravou. Väčšina hlodavcov miluje rôzne druhy ovocia a zeleniny a získavajú tak cenné vitamíny a minerálne látky!

Aké zelené krmivo hlodavcom podávať?

Hlodavca potešíte hlavne mrkvou, paprikou, šalátovou uhorkou a petržlenom. Petržlen a paprika obsahujú veľké množstvo vitamínu C, šalátové uhorky zase veľké množstvo vlhkosti a sú preto ideálnou stravou v teplých letných dňoch. Mrkva je považovaná za klasickú králičiu potravu a môžete ju doplniť niečím zeleným. Je však kalorická, a preto by ste ju mali podávať len v obmedzenom množstve. Redkvičky majú síce zvláštnu chuť, ale väčšinou hlodavcom chutia.

králik © nmelnychuk / stock.adobe.com

Čo radšej nepodávať?

Radšej sa vyhnite kyslému ovociu, ktoré často dráždi žalúdok. Hlodavci väčšinou zle znášajú ovocie s kôstkami, ktoré môžu spôsobovať hnačku. Nepríjemné tráviace ťažkosti môžu spôsobiť tiež exotické druhy ovocia, ako je mango, papája alebo granátové jablko. Látky obsiahnuté v avokáde môžu byť dokonca jedovaté! Pozor tiež na niektoré druhy zeleniny, napr. špenát alebo brokolicu obsahujúcu kyselinu šťavelovú alebo tiež kapustu, ktorá spôsobuje nafukovanie.

Krmný plán

  • Morčatá milujú a dobre znášajú jablká, banány, jahody, kiwi, melóny, hrozno, papriku, petržlen, púpavu, podbeľ, sedmikrásky.
  • Králiky uprednostňujú jablká, jahody, maliny, karotku, listy kalerábu (nie hľuza), fenikel, zeler, sójové boby, zelený hrach, kukuričné klasy a zahradné bylinky ako je petržlen, kôpor alebo šalvia, púpava, podbeľ a skorocel.
morče © shchus / stock.adobe.com
  • Majitelia myší a potkanov by mali svojim zvieratkám podávať jablká, banány, hrušky, jahody, melóny, hrozno, papriku, paradajky, rôzne druhy šalátov (nie hlávkový šalát – obsahuje dusičnany), kukuricu, šalátové uhorky, kaleráby a varené zemiaky.
  • Škrečkovia majú radi jablká, banány, jahody, kukuricu, melóny, šalát, brokolicu, cuketu, zeler, špenát, púpavu, šalviu a bazalku.
  • Činčilám podávajte čerstvé krmivo len ako maškrtu. Činčily ocenia malý kúsok jablka, figy alebo karotky.

Všetky produkty pre drobné zvieratá, ako krmivo, klietky, príslušenstvo do klietky alebo prípravky na starostlivosť, nájdete v našom online obchode zoohit.

*Upozorňujeme, že králiky nepatria medzi hlodavce. Domnievame sa však, že by sme na nich v tomto článku nemali zabudnúť.

Naše najobľúbenejšie články
2 min

Strava svišťa prériového

Svišť prériový získal svoje meno vďaka miestu, odkiaľ pochádza, čo sú prérie severnej Ameriky s nízkym trávnatým porastom, avšak tiež zvukom, ktoré vydáva a ktoré pripomínajú štekot psa. V našich končinách tento maznáčik nie je ešte do takej miery rozšírený. Ale tento hlodavec, ktorý sa veľmi podobá svišťom, pomaly ale iste získava na obľube. Niet sa čomu čudovať: títo jedinci sú veľmi prítulní a vytvárajú si veľmi úzky vzťah k svojmu majiteľovi. Ak sa ich rozhodnete chovať, bude sa jednať o časovo náročný koníček, avšak spôsob stravovania svišťov je naopak veľmi jednoduchý.

1 min

Rastliny jedovaté pre hlodavce

V lete mnohí z nás doprajú svojim malým hlodavcom voľný výbeh na záhrade. Ale nie všetko, čo je zelené, je vždy dobré pre Vaše domáce zvieratko! Pravidelne kontrolujte, či vo výbehu nerastú nejaké jedovaté rastliny.