Morčatá

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.

Otázky k morčatám všeobecne

Odkiaľ morčatá vlastne pochádzajú?

Morčatá majú svoj pôvod v Andách v južnej Amerike a boli tu chované ako hospodárske zvieratá. Slúžili teda ako zdroj potravy podobne ako u nás napr. králiky.

Aké plemená sú známe a v čom spočíva rozdiel medzi nimi? Jedná sa iba o iný vzhľad alebo sú to zrejmé aj iné prvky v správaní?

Ku krátkosrstým morčatám patria: hladké, rozeta, americký rex, americký a anglický crested a švajčiarsky teddy. K dlhosrstým morčatám sa radia: šeltia, coronet, angora, peruánec, texel, merino, alpaka a mohair. Všetky morčatá existujú aj v satenovej variante a v širokej škále farieb.

Sú samozrejme chovatelia, ktorí zastávajú názor, že rôzne charakterové znaky možno u morčiat vypozorovať, túto skutočnosť však nie je možné v súčasnej dobe podložiť dôkazmi. Skutočne veľa záleží na okolí a spôsobe chovu zvieraťa.

Tri morčatá © Viorel Sima / stock.adobe.com

Koľko sa môže morča dožiť?

Pokiaľ sa o morča staráme správne, môže sa dožiť 6-8 rokov, avšak existujú aj správy o jedincoch starších, to je však vzácnejšie.

Kúpa morčiat

Kde je najlepšie morča kúpiť a ako spoznám, či je zviera zdravé?

Najideálnejšie je získať morča priamo od chovateľa. Nesmiete sa hanbiť klásť majiteľovi presné, konkrétne otázky. Každý seriózny chovateľ by Vám ich mal rád zodpovedať. Tiež by ste si mali pozrieť klietky, v ktorých boli morčatá chované. Či sú svetlé a čisté alebo či sa nevyskytuje veľa jedincov na malom priestore. Chovateľov morčiat nájdete v novinách, niektorých časopisoch aj spolkoch zaoberajúcich sa chovom morčiat.

Zdravý jedinec má lesklú srsť aj oči. Okolie očí nie je zlepené a ritný otvor nie je zúžený. Na srsti nie sú viditeľné lysiny ani splstnatenie.

Ako spoznám, či ide o samca alebo samicu?

Pre neskúsených oko je to trochu zložitejšie. Najlepšie je, keď má človek možnosť priamého porovnania medzi mužským a ženským pohlavím.

Aby ste mohli určiť pohlavie zvieraťa, vezmite morča opatrne do ruky tak, aby ste videli bruško. Druhou rukou rozhrňte srsť okolo orgánov vpravo aj vľavo. Ak pohlavný orgán vyzerá ako “Y”, jedná sa o samicu, ak vyzerá skôr ako “i”, máte dočinenia so samcom.

Chov

Otázky na chov morčiat

Aká veľká musí byť klietka pre dvoch jedincov?

Rozhodne by som nešla pod 100 cm x 60 cm. Morčatá trávia väčšinu času v klietke a mali by tam mať teda dostatok priestoru na voľný pohyb.

Aké vybavenie je do klietky potrebné?

V každom prípade domček  stabilný, pevnú misku na kŕmenie a napájačku na vodu. Okrem toho by mali byť k dispozícii aj dva (alebo aspoň jeden) zásobníky na trávu a seno. Musíte dbať aj na to, aby mriežky boli dosť úzke, aby zvieraťu nebolo umožnené prestrčiť hlavu von. Tiež musia byť dosť vysoké, aby morča nevyskočilo hore a nepoužívalo zásobník ako pelech, lebo takto môže dôjsť k škaredým zraneniam.

Ako mám svojmu morčaťu zabezpečiť pekný herný kútik?

Fantázii sa medze nekladú. Domčeky, preliezačky, rampy. Veľkú zábavu má morča aj z toho, keď mu niekto stále niekde schováva malé chutné prekvapenie, napr. šupky z uhorky, lodyhu petržlenu alebo kúsok papriky.

Možu žiť morčatá aj vonku?

V podstate môžete morčatá chovať aj vo vonkajšej klietke. Avšak musia byť navykáne na túto skutočnosť už s koncom leta, aby si stačili vytvoriť dostatok zimnej srsti. Klietka by mala byť dostatočne zahradená a pri krutejších mrazoch by tu mala byť možnosť prehradiť ju ešte napr. plexisklom. V zime musí byť v klietke aj veľa slamy a sena, aby sa morčatá mohli „zakutrať.“ Okrem toho musí byť pravidelne kontrolovaný stav vody, lebo tá v zime ľahko a rýchlo mrzne.

Na čo musím dávať pozor pri inštalácii výbehu?

Výbeh by mal jednoznačne poskytovať dostatok tieňa. Okrem toho musí zviera chrániť pred mačkami a psami. V žiadnom prípade nesmiete nechať zviera vo výbehu, pokiaľ je zem ešte chladná alebo tráva ešte mokrá od rosy. Spočiatku tam tiež morča nenechávajte príliš dlho, aby si na výživnú trávu zvykalo postupne. Najlepšie je, keď zviera ešte nejakú dobu pred tým, než ho chcete umiestniť do výbehu, kŕmite čerstvou trávou.

Ako mám najlepšie morča uchopiť?

Aby ste morča mohli zdvihnúť, vezmite ho najlepšie oboma rukami a držte ho pod bruškom. Potom ho môžete zdvihnúť alebo si ho položiť na kolená. Musíte byť však opatrní, aby morča nespadlo na zem. Vyzerá síce stabilne a bacuľato, ale má veľmi krehké kosti. Tak môže aj slabý pád z pohovky spôsobiť vážne zranenia.

Ako docieliť, aby si na seba morčatá zvykli?

Najľahšie to ide u mladých jedincov, u starších kusov je to o niečo zložitejšie. Aby mali všetky morčatá rovnaký pach, votrite im do kože feniklový odvar. Ak máte k dispozícii druhu klietku, tak ju na pár dní využite a postavte ju vedľa pôvodnej klietky.

Tiež by ste do klietky mali najskôr umiestniť zviera nové a až potom do domácej, aby si nový jedinec lepšie zvykal.

Strava

Otázky ohľadom stravy

Čo by malo morča jesť denne a čo je pre neho nebezpečné?

Na dennej báze by malo mať morča dostatok suchého krmiva, sena a vody. Okrem toho tiež čerstvé ovocie alebo zeleninu. Určite by ste mu nemali podávať krmivo určené pre zakrpatené králiky. Morča je odkázané na prísun vitamínu C, ktorý si podobne ako človek nedokáže vyrobiť samo, a preto mu ho človek musí zabezpečiť.

Čím by som svoje morča určite kŕmiť nemal?

V žiadnom prípade nepoužívajte fazuľu, je pre nich jedovatá, kapusta, pretože nadúva, ovocie a zeleninu ošetrenú postrekom ani zvyšky jedla. Morča nie je odpadkový kôš.

Morča je trávu © A.Freund / szock.adobe.com

Starostlivosť a zdravie

Starostlivosť a zdravie

Pazúriky sú stále príliš dlhé, ako sa o ne starať?

Ak pazúriky  nie sú zvieraťom samotným dostatočne opotrebované, musíte ich pravidelne strihať. To môžete nechať vykonať buď veterinára alebo to môžete urobiť sami. Sú k tomu potrebné klieštiky na pazúriky a tými odstrihnete pazúrik cca 3-5 mm od lôžka. Pri bielych pazúrikov rozpoznáte lôžko ľahko, keď labky budete mať proti svetlu. U tmavých jednoducho odstrihnete iba špičky pazúrikov, aby ste morča neporanili.

Musím sa starať o srsť morčaťa podobne ako napr. o srsť psa?

Určite by ste mali srsť pravidelne kontrolovať kvôli napadnutiu parazitmi. Predovšetkým dlhosrsté morčatá potrebujú pravidelnú starostlivosť. Mali by ste ich pravidelne, opatrne česať detskou kefou. U vlnitých morčiat opatrne oddeľujte chlpy rukou a prečesávajte tak, aby ste zvieraťu nespôsobovali bolesť ťahaním alebo vytrhávaním chlpov.

Čo mám robiť, keď morča má hnačku?

Pri hnačke (predovšetkým ak silno zapácha) by ste mali zaručene navštíviť veterinára, pretože morčatá majú veľmi citlivý tráviaci systém a ak toto podceníte, tak by mohlo dôjsť ku kompletnej nečinnosti čriev.

Labky mojho morčaťa sú poranené (odtrhnuté pazúriky), čo mám robiť?

Najlepšie je použiť tekutý obväz, aby boli rany udržané v čistote, lebo tak sa rana následne riadne zahojí.

Zúbky morčaťa sú príliš dlhé, čo s tým?

U niektorých morčiat narastú zúbky dlhé a nedostatočne sa obrusujú. Tu môže pomôcť iba veterinár. Mali by ste vždy kontrolovať, či zviera správne je alebo či mu kŕmenie z papuľky vypadáva. Tiež by ste mali jedinca pravidelne prevažovať (cca 1x týždenne).

Správanie a povaha

Správanie a povaha morčiat

Vedia morčatá „hovoriť“ a čo znamenajú zvuky, ktoré vydávajú?

Aj morčatá robia zvuky, vďaka ktorým na sebe upozorňujú. Tým najdôležitejším je „pískanie“ ktoré je počuť hlavne vo chvíľach, keď sa jedinec už teší na jedlo. Morčatá zdravia pohvizdom aj „svojho“ človeka. Potom vydávajú istý druh „vrkanie,“ ktoré vydávajú pri hladení alebo keď sa samec blíži k samici. Ďalej „cvrlikanie,“ ktoré však vydávajú len zriedka a len vtedy, keď sú sami. Tento zvuk je pre expertov záhadou a nie je známe, prečo ho robia ani akým spôsobom. Pôsobí veľmi strašidelne, keď toto cvrlikanie počujete v noci. Potom tiež škrípu zubami, čo činí, keď medzi sebou majú dvaja samci spor. Tlačia tak zuby silno k sebe.

Moje morča neustále prekladá misku s krmivom, čo s tým?

Jedinou možnosťou je zaobstarať naozaj ťažkú misku, treba takú, ako majú králiky. Nemala by ale byť príliš veľká, aby ju morčatá nezneužívali ako toaletu.

Sú morčatá čistotné?

Ja sama som to u svojich morčiat nikdy neskúšala, ale sú určití jedinci, ktoré možno naučiť na to, aby navštevovali v byte debničku podobne ako mačky.

Ak chcete morča privyknúť, musíte začať už od mala a najlepšie ho stále znova dávať do debničky, hovoriť s ním a hladkať ho, aby malo morča toto miesto spojené s pozitívnymi pocitmi.

Ako dlho možem morča nechať osamote bez toho, aby som mu uškodil?

Pokiaľ nie je iná možnosť, môžete morča nechať doma samotné na 2 dni, ak bude mať k dispozícii dostatok jedla a vody. Nie je to samozrejme ideálne, ale ak nie je iná možnosť, tak to morča zvládne.

Moje morča nie je krotké, čo mám robiť?

Tu pomôže veľa, veľa, veľa pozornosti. Okrem maškŕt ako sú ovocie a zelenina mu podávajte jedlo z ruky. Musíte sa však obrniť trpezlivosťou.

Ako viesť chov? Na čo musím dávať pozor, ak chcem zvieratá chovať?

Pokiaľ chcete morčatá chovať, musíte najskôr vedieť, čo teraz urobíte s mladými. Je už pomerne dosť morčiat, ktoré nemajú majiteľa a skončilo preto v útulku alebo bola vypustená do prírody.

Okrem toho musíte mať na pamäti, že keď máte párik, musíte ich oddeliť, pretože inak by samec samici okamžite nakryl znova. Ďalšou alternatívou je, že môžete samca ihneď potom nechať vykastrovať.

Nejde len o to, dať samca a samicu k sebe, musíte ich sledovať, vážiť a veľmi starostlivo kŕmiť, než samica bude mať za 68 dní mladé. Najneskôr po 4 týždňoch musia byť mladé samice od otca oddelené, inak by došlo k ďalšiemu rozmnožovaciemu kolečku.

Samica morčaťa by mala mať cca 700 g a byť 5-11 mesiacov stará, keď by mala mať prvýkrát mladé. Predtým nie je telo dostatočne vyzreté a gravidita by mala negatívny vplyv na hmotnosť a rast matky. Od jedného roka sú lícne svaly príliš pevné a matka bez komplikácií nemôže priviesť mladé na svet.

Ďakujeme pani Reutter za kompetentné zodpovedanie mnohých zvedavých otázok.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.

8 min

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.

6 min

Ježko bielobruchý

Teraz to bude pichať: Ježko síce patrí medzi exotické zvieratá, ale stále viac získava na popularite. Roztomilé videá s ježkami, ktoré kolujú na video platformách, prispievajú mimo iné  k tomu, že sa v našich domácnostiach objavuje tento malý hmyzožravec stále častejšie. Chov ježka bielobruchého, ktorý je spojený s veľkým úsilím, je však v očiach ochrancov zvierat trochu kontroverzný.