Správne krmivo pre Vášho kanárika

kanárik s kvetinami

Chutné a udrží ho vo forme

Ako už napovedá kužeľovitý tvar zobáčika Vášho opereného miláčika, hlavná časť potravy pozostáva z rôznych zŕn, ktoré je možné kúpiť ako hotovú zmes vo zverimexe.

Miešané krmivo

Zmes je dôležitá, aby sa Váš operený kamarát mohol stravovať rozmanito. Najskôr totiž zje vždy to, čo mu najviac chutí, teda zrná, ktoré obsahujú vysoké percento olejov (mastňák habešský alebo konopné semienko) a  až sa znovu prihlási hlad, tak prejdú na menej lahodné zložky zmesi. Ak by ste vtáčikovi podávali stále len ten druh semienok, ktorý mu chutí, vzápätí by nadmerne pribral a robilo by mu problém aj preskakovanie z bydielka na bydielko.

Kanárik so semenami

Vápenec & Grit

Čerstvý piesok pre vtáky s dostatočným množstvom gritu by mal byť kanárikovi stále k dispozícii. U gritu stačí, aby bol umiestnený v malej mištičke. Tieto jemné mleté schránky mušlí pomáhajú operencovi v žalúdku spracovať zjedené zrna.

Vápenec alebo tiež sépiová kosť činí vtáčikom dobre predovšetkým pri operovaní sa.

Čerstvá voda

Vodu bude piť najradšej, keď ju denne vymeníte. Ak by bola príliš chlórovaná, môžete vo zverimexe zakúpiť prípravok, ktorý neutralizuje škodliviny.

Zelené kŕmenie

Aby bol Váš kanárik neustále vo forme a dostával dostatočné množstvo vitamínov, mali by ste mu denne podávať malý zväzok divokých tráv. Môžete ich upevniť pomocou kolíka na klietku, vtáčik bude zmes s nadšením zobať, vyberať semienka a zobáčikom ich šikovne vylúpavať. Pozbierajte trávy a byliny sami a dbajte pri tom na skutočnosť, aby neboli pokropené alebo nerástli na frekventovanej ceste. Miesta zberu by tiež nemali byť využívané psíkov k venčeniu.

Mladé listy púpavy sú veľmi obľúbené. Tiež napoly zralé semienka sú pre Vášho vtáčika skutočnou lahôdkou. Najlepšia doba zberu je, keď odpadnú okvetné lístky, ale ešte sa neotvorili ochlpené nažky. Napríklad hviezdicu môžete pomerne dobre pestovať aj doma v kvetináči, dobre ju využijete a ak ho občas prihnojíte, pomerne dlho vydrží.

Mlieč, podbeľ, starček, kapsička, rôzne druhy trávy, skorocel kopijovitý a predovšetkým skorocel väčší je u vtákov tiež veľmi obľúbený.

Aj krájaná mrkva, jablká a kúsky uhorky urobia kanárikom radosť. Nakupovaným šalátom ich radšej nekŕmte, pretože množstvo škodlivých látok je často tak vysoké, že by mohlo byť pre organizmus malého vtáčika nebezpečné.

Klíčky

Úplne zvláštnym zdrojom energie sú aj klíčky. Najvhodnejšie sú rýchlo klíčiace semienka napr. mungo alebo repa, ktoré umiestnite do nádoby vhodnej pre klíčenie. Aby nevznikala pleseň, je potrebné semienka niekoľkokrát denne preplachovať a až 24-36 hodin po vyklíčení naservírovať. Dbajte na to, aby klíčky boli vždy čerstvé, nezkysli alebo neboli zatuchnuté.

Ak si Váš kanárik užíva také zdravé, rozmanité stravy, bude Vás ešte dlho tešiť svojim spevom a bude sa u Vás cítiť skvele. Pretože jako je známe, láska prechádza žalúdkom.

Naše najobľúbenejšie články