Kŕmenie vtákov

Okrasné vtáky ako sú kanáriky a andulky sa môžu v ľudskej starostlivosti dožiť až 15 rokov, papagáje dokonca až 70! K správnemu chovaniu okrasných vtákov a dlhému, zdravému životu patrí aj optimálna strava. Bohužiaľ prakticky neexistujú štúdia o správnom zložení stravy pre okrasné vtáky a rozmanitosť druhov situáciu ešte sťažuje, teda nie je možné vysloviť všeobecne platnú formulu, podľa ktorej by sa malo pri kŕmení vtákov postupovať. Mnoho chovateľov robí preto tú chybu, že zvieratám podáva príliš tučnú potravu, ako sú napr. orechy alebo slnečnicové semienka. Nezriedka tak dôjde k následkom nesprávnej stravy k zatučneniu, neplodnosti alebo poruchám v látkovej výmene. Čítajte ďalej

Ako stravovať správne okrasné vtáky?

Chovatelia by sa mali orientovať podľa jedálnička divoko žijúcich vtákov, aby mohli svojmu miláčikovi podávať vyváženú stravu. Tak je možné zaistiť vtáčika kŕmením so správnym zložením. Existujú dve možnosti, ako zvieraťu zabezpečiť optimálny prísun všetkých živín:

  1. Jadrá + ovocie/zelenina + doplnok stravy
  2. Pelety + trochu ovocia/zeleniny

Pri aplikovaní prvého variantu musia byť jadra dávkované tak, aby večer boli všetky zrná bezo zvyšku zjedené. Vhodné zmesi zŕn je možné zakúpiť vo zverimexoch, väčšinou je rozlišované krmivo pre andulky, kanáriky, papagáje a korely. K tejto strave je treba podávať aj zeleninu a ovocie, vo varenom alebo surovom stave. Vhodné doplnky stravy potom vtáčikovi zabezpečí všetky dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Tiež minerálne kamene by mali byť v klietke k dispozícii.

Varianta 2, teda krmenie peletami, je metóda, ktorá k nám prišla z USA a v Nemecku ešte nie je celkom rozšírená. Pelety zaistí okrasným vtákom všetky živiny a doplnky stravy sú v tomto prípade teda úplne zbytočné. Krmivo pozostáva z vybraných druhov obilnín a rastlinných častí. Pelety sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, dajú sa teda voliť v závislosti od druhu a veľkosti daného okrasného vtáka.