Kŕmenie vtákov

Ako stravovať správne okrasné vtáky?

Chovatelia by sa mali orientovať podľa jedálnička divoko žijúcich vtákov, aby mohli svojmu miláčikovi podávať vyváženú stravu. Tak je možné zaistiť vtáčika kŕmením so správnym zložením. Existujú dve možnosti, ako zvieraťu zabezpečiť optimálny prísun všetkých živín:

  1. Jadrá + ovocie/zelenina + doplnok stravy
  2. Pelety + trochu ovocia/zeleniny

Pri aplikovaní prvého variantu musia byť jadra dávkované tak, aby večer boli všetky zrná bezo zvyšku zjedené. Vhodné zmesi zŕn je možné zakúpiť vo zverimexoch, väčšinou je rozlišované krmivo pre andulky, kanáriky, papagáje a korely. K tejto strave je treba podávať aj zeleninu a ovocie, vo varenom alebo surovom stave. Vhodné doplnky stravy potom vtáčikovi zabezpečí všetky dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Tiež minerálne kamene by mali byť v klietke k dispozícii.

Varianta 2, teda krmenie peletami, je metóda, ktorá k nám prišla z USA a v Nemecku ešte nie je celkom rozšírená. Pelety zaistí okrasným vtákom všetky živiny a doplnky stravy sú v tomto prípade teda úplne zbytočné. Krmivo pozostáva z vybraných druhov obilnín a rastlinných častí. Pelety sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, dajú sa teda voliť v závislosti od druhu a veľkosti daného okrasného vtáka.