Neónky

Neónky

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.

Správanie neóniek: Farebnosť ako ochranná funkcia

Domovinou neóniek sú temné vody v Južnej Amerike. Ich prirodzeným prostredím je tmavé dno a temne sfarbená voda. Pre každého prirodzeného nepriateľa by tak ale boli ľahkou korisťou. Ale príroda je chytrá. V temných vodách neobvykle jasné farby neóniek nepriateľa mätú. Jedna rybka sa ale ťažko sama ubráni prípadnému útočníkovi. Ale veľký húf, v ktorom sa neónky pohybujú, bránia nepriateľovi zaútočiť. Pre neónky je ľahké držať sa v húfe, pretože vďaka jasným farbám medzi sebou nestratia kontakt.

Zvláštnosťou neóniek je, že samy nesvietia. Skôr odrážajú dopadajúce svetlo. Je úžasné pozorovať tento proces v akváriu. Ráno, ihneď po úsvite, nie sú farby ešte tak intenzívne. S väčšou intenzitou svetla sa rozžiaria aj farby rybičiek. Najlepšie vyniknú v akváriu s tmavým podkladom a miernym osvetlením.

Tetra neónová

Chov neóniek

Akvárium

Optimálna veľkosť akvária pre neónky je minimálne 60 l. Čím väčšie akvárium, tým lepšie. Ideálna teplota vody je 20 - 25°C, keďže v ich domovine – dažďovom pralese v Peru, je podobná teplota. Neónky sa najlepšie cítia v akváriu s vodou o tvrdosti 10°dH a pH 5-7. Akvárium by malo byť osadené rastlinami, ale tak, aby ryby mohli voľne plávať. Vhodné rastliny do akvária sú nízke rastliny alebo rastliny plávajúce, ktoré vytvoria v akváriu šero. Ideálny je tiež tmavý podklad akvária.

Výživa neóniek

Neónkam môžete podávať všetky druhy živej aj zmrazenej potravy, ktorá je dostupná v ich prirodzenom prostredí, ako sú napr. artémie, larvy komárov či hrotnatky. Taktiež ich môžete kŕmiť vločkovým krmivom a krmivom vo forme tabliet. Dôležité je, aby bola strava rozmanitá.

Spolužitie neóniek

Neónky sú ryby húfne, a preto je dôležité chovat ich v skupinách. Optimálna je skupinka minimálne 10 rýb. Neónky sú veľmi priateľské a nie je preto problém ich chovať spoločne s inými druhmi okrasných rýb. Pri výbere okrasných rýb je treba dbať na to, aby nepovažovali neónky za korisť a mali podobné nároky na chov. Vhodné druhy pre spolužitie sú napríklad platy, živorodky, sumčekovia či ďalšie tetry.

Neónky

Ochorenie neóniek

Neónová choroba je typickým ochorením neóniek, vyskytujúca sa aj u iných druhov tetier či mreniek. Je spôsobená parazitmi, ktorí sa prenášajú napadnutým krmivom alebo okusovaním infikovanej ryby. Infikovaným rybám sa vyhodia biele škrvnky, ktoré zapríčiňujú, že lesk rybiek postupne mizne. Ďalej dochádza k zakriveniu chrbtice. Choroba je zatiaľ nevyliečiteľná. Infikované ryby by mali okamžite premiestniť do karantény, aby sa nenakazili ďalšie ryby.

Všetky výrobku z oblasti akvaristiky, ako sú krmivá pre rybyakvária alebo akvarijné rastliny, nájdete v online obchode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
6 min

Zlatá rybka

Karas zlatý (alebo ľudovo zlatá rybka) patrí medzi najpopulárnejšie akváriové ryby. Hoci je chov zlatých rybičiek nenáročný, nie je typická sklenená nádoba vhodným ”príbytkom” pre tieto malé, atraktívne živočíchy. Rady, čo by ste mali mať na pamäti, pokiaľ ide o zlaté rybky a ich chov, a akú starostlivosť títo tichí spoločníci potrebujú, nájdete tu.