Šteniatka

Veľa psov sa dostane do útulku tak, že si majitelia zmyslia, že by doma chceli šteniatko, ale už nezvažujú dôsledky, ktoré so sebou toto rozhodnutie nesie. Ten, kto si domov zaobstará psa, by sa mal dôsledne zaoberať otázkou, či túto zodpovednosť zvládne. Čítajte ďalej

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

4 min

Adopcia šteniatka zo zahraničia

Niekedy nájde zviera šťastie kilometre ďaleko: Šteniatko alebo jeho budúci majiteľ musí prekročiť hranice, aby našli spoločnú budúcnosť. Proces adopcie zo zahraničia často podstupujú milovníci psov, ktorí chcú získať šteniatko vzácneho plemena alebo šteniatko od konkrétneho chovateľa. Alebo tiež tí, ktorí chcú poskytnúť nový domov malému štvornohému maznáčikovi z útulku. Prinášame Vám niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri adopcii šteniatka zo zahraničia.

5 min

Ako zabaviť šteniatko

Priniesli ste si domov šteniatko? Najlepšie je ísť na neho pomaly. Už samotné zvykanie si na nové prostredie je pre šteniatko veľmi náročné. Na začiatok je dôležité, aby ste dali šteniatku pocítiť, že je v bezpečí. Najneskôr po pár dňoch uvidíte, že šteniatko začína byť aktívne. Tu sa naskytá otázka: Ako najlepšie zamestnať šteniatko? Jedno je isté: Nudiť sa s Vaším malým psíkom určite nebudete!

6 min

Bezpečne šteniatkovským obdobím

Váš malý zvedavý miláčik každý deň objavuje svet. Ale zatiaľčo podniká dobrodružné výpravy na ešte vratkých labkách, číha na neho veľa nebezpečia, voči ktorým je tento malý a bezstarostný tvor bezmocný. Vďaka nasledujúcim tipom vytvoríte pre vaše šteniatko bezpečné prostredie.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.

3 min

Kúpa šteniatka: Čo by ste mali zvážiť

Pri pohľade na roztomilé šteniatka sa rozbúši srdce každému milovníkovi psov a najradšej by si ich domov odniesol všetky. Väčšinou si však musí vybrať len jedno. Ale ktoré? Je nutné si z tej malej skupinky vybrať čierne, čiernobiele alebo snáď to s fľakmi na hrudi? To je dilema. Ktoré si len vybrať?

5 min

Kurz základnej poslušnosti pre šteniatka: Učenie hrou

Cíti sa už Vaše šteniatko po prvých vzrušujúcich dňoch u Vás ako doma? Potom je najlepší čas začať s návštevou kurzu základnej poslušnosti pre šteniatka. Vysvetlíme Vám, prečo je učenie hrou dôležité pod dohľadom trénera, ako nájsť dobrý kurz pre šteňatá a tiež hry so šteniatkom na doma.

8 min

Najdôležitejšie očkovania pre psov a šteniatka

Nie je pochýb o tom, že očkovanie chráni psa pred smrteľnými infekčnými chorobami. Ale ktoré očkovania by mali psy podstúpiť? Čo je základná imunizácia šteniatka a ako často sa musia očkovania pre psov opakovať, aby bola vakcína účinná?

9 min

Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie a tipy

Rozhodli ste sa zaobstarať si štvornohého miláčika? Gratulujeme! Aby všetko prebehlo hladko, mali by ste všetko pripraviť už pred príchodom nového člena rodiny. Okrem zodpovedajúcich vedomostí o výchove psa by ste mali mať tiež povedomie o tom, čo taký psík k životu potrebuje. Najmä začiatočníci by mali čas pred príchodom nového člena domácnosti využiť na načerpanie potrebných informácií. Kúpte základné vybavenie ešte pred príchodom šteňaťa – a budete plne pripravení na nové vzrušujúce okamihy! Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete celý rad informácií a tipov k základnému vybaveniu, ktoré šteňa potrebuje!

4 min

Nechanie šteniatka (psa) samého doma

Ako sociálne zvieratá žijú psy v spoločnosti svorky. Avšak každý dospelý pes by mal byť schopný zostať zopár hodín sám doma. Toto by ste mali začať včasne trénovať. Pretože dospelý pes, ktorý nikdy nebol sám doma, si bude len ťažko vedieť na to zvyknúť. Než necháte psa doma samého, musíte ho nejaký čas na to privykať. Tu sa dozviete, ako najlepšie pri tom postupovať.

4 min

Ochrana šteniat: (žiadny) ochranný štít pre mladých psov

Nemotorné labky, veľké oči, radostné šantenie: Šteniatka sú rozkošné, o tom niet pochýb! Vedia si však svojou pochabosťou omototať „okolo labiek“ tiež starších psov? A existuje „ochrana šteniat“ pre mladých psov? Zdá sa, že mnoho majiteľov psov to predpokladá, keď sa pri stretnutiach mladých psov s dospelými jedincami odvolávajú na „ochranu šteniat“. Toto by malo chrániť mladých psov pred útokom starších psov. Tento predpoklad však bohužiaľ nie je správny. Nižšie sa dočítate, čo tzv. „ochrana šteniat“ znamená.

2 min

Prvýkrát u veterinára

Po tom, čo si Váš domáci miláčik zvykne na svoj nový domov, je čas na návštevu veterinára. Ten dokáže ihneď zistiť prípadnú infekciu alebo výskyt parazitov a odporučiť vhodnú liečbu.

7 min

Škola pre šteniatka

Niektorí majitelia psov si zabezpečia miesto v škole pre šteniatka pre seba a svojho nového štvornohého priateľa ešte pred tým, než si psíka donesú domov. Nižšie sa dozviete, čo škola pre šteniatka ponúka a ako nájsť dobrú školu, ktorá Vám a Vášmu psovi bude vyhovovať.

10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

Ako pre seba vybrať to správne šteniatko?

Hlavne je treba mať na pamäti, že ak ste celý deň pracovne vyťažení a Váš pes by bol väčšinu dňa doma sám, privediete ho do nepríjemnej situácie. Alternatívou by v tomto prípade bola osoba, ktorá sa o psíka počas Vašej neprítomnosti postará a zabaví ho, teda forma psej opatrovateľky.

Koniec koncov psi sú veľmi sociálne, inteligentné a pohybu chtivé stvorenia. V ideálnom prípade by mal psík absolvovať 3 prechádzky denne, pri ktorých sa môže dostatočne vybehať a vyblázniť.

Rozhodne nestačí nechať zviera samé v záhrade. Samozrejme, môžete psa v záhrade nechať, ak v nej zrovna máte nejakú prácu, ale pes potrebuje hlavne zábavu, ktorá bude zodpovedať jeho potrebám. Nechajte sa inšpirovať rozsiahlou ponukou hračiek pre psov!

Najprv si uvedomte, koľko času by ste potrebovali na výchovu zvieraťa, koľko by Vás to stálo trpezlivosti, aká je to zodpovednosť a že by ste veľa vecí museli brať s humorom. Psík Vám za to všetko poďakuje tým, že vnesie do Vašeho života ľahkosť a radosť.

Ako nájsť seriózneho chovateľa?

Seriózni chovatelia sú väčšinou súčasťou rôznych spolkov, v ktorých sú činní a tieto osoby sa potom medzi sebou dobre poznajú. Rovnako tak si môžete vybrať zviera z chovateľských staníc, na internete zadáte plemeno, ktoré by ste si priali, a spravidla sa Vám zobrazí mnoho odkazov na stanice, kde si daného psíka môžete zadovážiť.

Existujú aj určité indície, podľa ktorých spoznáte, či ste našli dobrého chovateľa. Domácnosť chovateľa je čistá a je v nej poriadok, ale v mieste, kde sa pohybujú psíci, to samozrejme nevyzerá dokonalo. Aj vôňa domácnosti chovateľa je významným ukazovateľom. Ak vnímate v mieste, kde sa psi pohybujú, klasickú psiu vôňu, nie je na tom nič v neporiadku, pokiaľ ovšem miestnosťami presakuje zápach značiaci znečistenie alebo sa všade vznáša nepríjemný zápach, znamená to, že si chovateľ nerobí s hygienou veľa starostí.

Ak Vám chovateľ nie je schopný dať ani adekvátne odpovede na otázky týkajúce sa zdravotného stavu zvieraťa, značí to ďalšie mínusové body. Správny chovateľ totiž nielenže kladie radu otázok, ale tiež na Vaše otázky kompetentne odpovedá. Správny chovateľ si robí obrázok o tom, či ste pre šteniatko, ktoré ponúka, tým správnym novým majiteľom a či ste schopní mu poskytnúť adekvátne podmienky pre život.

U dôveryhodného chovateľa môžete šteniatka kľudne navštíviť viackrát – ak bývajú pri Vás v blízkej vzdialenosti. Tak si môžete urobiť presnejší obrázok o charaktere zvieraťa aj o chovateľovi. Najskôr vo veku šiestich týždňov sa šteniatko vyvíja do psa s určitým charakterom.

Dôležitým kritériom je tiež skutočnosť, aby medzi jednotlivými vrhmi bol odstup aspoň jeden rok. V takom prípade leží chovateľovi na srdci zdravie fenky a nejde mu len o vlastné obohatenie.

Nakoniec chov šteniatok neznamená len „produkovanie“ ňufajúcich stvorení, ktoré možno výhodne so ziskom predať. Je to veľmi zodpovedná úloha, pri ktorej má mať chovateľ na pamäti predovšetkým blaho zvierat.

Chovateľ Vám je oprávnený zviera zobrať, ak zistí, že sa ku zverenému zvieraťu nesprávate adekvátne jeho potrebám. V ideálnom prípade by tieto potreby mali byť oznámené už pri kúpe zvieraťa. Dobrý chovateľ sa o zviera zaujímá aj potom, ako je kúpna zmluva uzavretá a jedinec putuje do nového domova.

Veľmi zmysluplné a chvályhodné je tiež, ak si osvojíte zviera z dočasnej starostlivosti. Jedná sa väčšinou o jedincov, ktorí boli zachránení z ulice alebo staníc, na ktorých sú združovaní psíci k uspaniu.

V takom prípade spoznáte serióznosť opatrovateľa tak, že Vás citovo nevydiera štýlom, že toto zviera bude inak za 24 hodín utratené. Väčšinou to pravda je, avšak je dôležitý štýl, akým Vám je táto informácia podávaná.

Šteniatko pochádzajúce od chovateľa je kastrované, zaočkované a očipované, keď k Vám prichádza. Ak sa jedná o jedinca zo zahraničia, disponuje zviera taktiež EU pasom.

Vy, ako potenciálny chovateľ, musíte byť vždy pripravený prebrať za šteniatko zodpovednosť a vytvoriť medzi Vami a psíkom pevné, dlhotrvajúce puto a to aj v okamihu, keď sa už nejedná o šteniatko, ale o dospelého jedinca, alebo keď si s psíkom zrovna prechádzate ťažším obdobím.

Prajeme Vám aj Vašemu psíkovi krásny spoločný život plný nádherných spoločných zážitkov!