Mačiatka

Dopyt po malých mačiatkach je stále veľmi vysoký. Mačiatka sú predsa také roztomilé. Stačí na nich len jeden pohľad a ich roztomilé neohrabané pohyby rozbúšia každé srdce. Často je to láska na prvý pohľad. Aby však táto láska trvala dlho a aby sme pripravili našim mačacím miláčikom príjemný domov na celý život, je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel. Čítajte ďalej

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

4 min

6 fáz dospievania: Rast mačiek

Ako dlho mačky rastú a aké budú veľké? Na jednej strane to závisí od ich genetickej výbavy, a na druhej strane od vonkajších faktorov ako je strava. Rast mačiek prebieha v šiestich rastových fázach. Ak ich poznáme, môžeme našim mačiatkam poskytnúť dokonalý štart do zdravého života a čo najlepšiu podporu pri ich dospievaní.

4 min

Ako kontrolovať váhu Vášho mačiatka

Narodili sa Vašej mačke mačiatka? Blahoželáme! Aby ste sa ubezpečili, že mladé mačiatka rastú a darí sa im, mali by ste pravidelne kontrolovať ich hmotnosť. V tomto článku Vám poskytneme informácie o správnej hmotnosti a ukážeme Vám, na čo treba pri vážení mačiatok dbať.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.

4 min

Hnačka u mačiatok

Pri nasťahovaní nového mačiatka do domu začína obdobie plné emócií – pre obe strany. Či už ste chovateľom dlho alebo ste v celom procese nováčikom, vždy sa jedná o obdobie plné zmien. Mačiatku musíte venovať zvláštnu pozornosť. Užívajte si každú minútu, pretože mláďatá rastú veľmi rýchlo. Podobne ako malé deti musia aj mačiatka absolvovať pravidelné prehliadky u veterinára, táto starostlivosť je nevyhnutná. Prehliadka mačky by mala prebiehat aspoň raz ročne, avšak u mačiatok je žiadúce, aby návštevy boli častejšie, aby mohli byť aplikované očkovania proti bežným infekčným chorobám. Občas je však potrebné s mačiatkom zájsť k veterinárovi aj kvôli „bežným detským“ ochoreniam či symptómom choroby, ku ktorým patrí aj chovateľmi podceňovaná hnačka u mačiatok. Pokiaľ na hnačku trpí mačiatko, nemali by ste návštevu veterinárnej ordinácie odkladať.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

5 min

Očkovanie mačiek

Aby boli Vaše milované zvieratá zdravé a dlho s Vami, mali by ste dať svoje mačky zaočkovať. V opačnom prípade môžu mačky trpieť vážnymi ochoreniami, ktoré môžu mať trvalé následky alebo ktoré môžu v najhoršom prípade viesť k smrti Vašej mačky. V akom veku očkovanie mačiatok prebieha a aké očkovania existujú pre mačky, sa dočítate v tomto článku.

6 min

Odčervovanie mačiatok

Červy napádajú mačiatka pomerne často. Ak zostane tento problém nevyriešený, môže vyústiť do závažného ochorenia. Našťastie je možné parazity pomerne ľahko poraziť, akonáhle je problém odhalený. Nechajte preto svojich roztomilých tigríkov 3 týždne po narodení odčerviť a celú akciu opakujte každé 3-4 týždne (toto je samozrejme len odporúčanie). Len veterinár totiž môže rozhodnúť, v akých časových rozostupoch by kúra mala byť opakovaná. Predovšetkým v útulkoch je nutné často podávať prípravky na odčervovanie mačiatok, keďže zvieratá prichádzajú do útulku väčšinou vo veľmi zlom stave.

3 min

Privykanie mačiek

Rozhodli ste sa obstarať si druhú mačku do Vašej domácnosti? Pritom je dôležitá trpezlivosť, nakoľko najprv musíte mačky na seba privyknúť. Pre Vás a Vášho rozkošného nováčika je situácia rovnako vzrušujúca. Proces začlenenia zvyčajne trvá asi dva mesiace. Možné počiatočné ťažkosti sa zvyčajne po udomácnení rozplynú. Trochu prskania a syčania v zoznamovacej fáze sa považuje za normálne. Najmä po uplynutí približne troch týždňov by sa nemala vyskytnúť vážna agresia. Hoci mačky sú v podstate spoločenské, rovnako ako my ľudia, nemajú radi každého. Aby sa Váš nový mačací miláčik u Vás dobre zabýval, potrebujete si vziať k srdcu niekoľko nasledovných rád.

2 min

Prvá návšteva veterinára

Býva pravidlom, že sa počas prvých 6 týždňov o mačiatká stará výhradne stará mačka. Mačiatká dostávajú protilátky v materskom mlieku a sú tak chránené pred infekciami. Ak však mačiatko ochorie, je nutné bezodkladne navštíviť veterinára, pretože mu môžu rýchlo zlyhať životné funkcie.

11 min

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.

2 min

Starostlivosť o mačiatka

Ak mačiatko pije materské mlieko, získava dostatočné množstvo protilátok a je tak chránené pred infekciami. Ak začne v 6. týždni prechádzať na tuhú stravu, ochrana sa zníži.

4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

5 min

Základná výchova mačiatka

Hoci sa malé mačiatka naučia v prvých týždňoch života veľa od svojej matky a svojich súrodencov, je výchova človekom nevyhnutná. Mačka napokon nevychováva mačiatka podľa štandardov ľudského správania.

Čo je treba zvážiť predtým, než si zadovážite mačiatko?

Než si mačiatko zaobstaráte, mali by ste toto rozhodnutie dôkladne prehodnotiť a prediskutovať so všetkými členmi rodiny: Súhlasia všetci s novým prírastkom do rodiny? Budeme mať dostatok času a priestoru? Súhlasí prenajímateľ bytu? Sú susedia tolerantní, pokiaľ ide o mačky, ktoré majú voľný pohyb a občas sa túlajú po ich pozemku? Chceme čistokrvnú mačku alebo chceme poskytnúť nový domov mačke z útulku? Máme finančné  prostriedky na veterinárnu starostlivosť? Kto sa postará o milovanú mačku počas dovolenky?

Čo je treba zvážiť predtým, než si zadovážite mačiatko?

Než si mačiatko zaobstaráte, mali by ste toto rozhodnutie dôkladne prehodnotiť a prediskutovať so všetkými členmi rodiny: Súhlasia všetci s novým prírastkom do rodiny? Budeme mať dostatok času a priestoru? Súhlasí prenajímateľ bytu? Sú susedia tolerantní, pokiaľ ide o mačky, ktoré majú voľný pohyb a občas sa túlajú po ich pozemku? Chceme čistokrvnú mačku alebo chceme poskytnúť nový domov mačke z útulku? Máme finančné  prostriedky na veterinárnu starostlivosť? Kto sa postará o milovanú mačku počas dovolenky?

Kde nájdem správneho chovateľa?

Vyjednávanie môže byť lákavé – ale čo sa týka výberu správneho chovateľa, nemali by ste sa nechať zlákať nízkymi cenami. Naopak – mali by vo Vás vzbudzovať nedôveru. Pozor na cenovo výhodné ponuky na internete a v inzerátoch. Dobrého chovateľa spoznáte podľa určitých objektívnych kritérií, veľkú rolu hraje ale aj Vaša intuícia.  Z všeobecného hľadiska je dôležité, aby bol chovateľ členom niektorého z uznávaných spolkov. Tiež by mal byť schopný zodpovedať na všetky Vaše otázky, aj tie kritické.

Dôkladne si prezrite všetky mačky, nielen mačiatka. Vyzerajú spokojné a čisté? Mačka matka by mala žiť s mačiatkami v rovnakej domácnosti. Ak žije kocúr v separovanej miestnosti, mala by byť svetlá, zodpovedajúcim spôsobom vybavená a čistá, hoci môže tu byť cítiť prirodzený typický pach kocúra.

Seriózny chovateľ priloží mačiatkam na cestu do nového domova zmluvu, rodokmeň, zdravotné osvedčenie a očkovací preukaz. Mačiatka sú odčervené a zaočkované. Oči mačiatok by mali mať zdravý lesk a ňufáčiky by mali mať čisté. Srsť by mala vyzerať pestovaná a nemala by obsahovať blší trus, ktorý poznáte podľa čiernych bodiek.

Dôveryhodný chovateľ predáva mačiatka do nového domova najskôr vo veku ôsmich, ideálne však dvanástich týždňov a zaujíma sa o to, či sa im bude dobre dariť.

Čo je treba vziať do úvahy pri prechode z materského mlieka na bežnú stravu?

U mladých zvierat sa v prvých rokoch zvyšuje telesná hmotnosť niekoľkokrát. Správne krmivo pre mačky predstavuje najlepší základ pre zdravý vývoj. V prvých štyroch týždňoch života prijímajú mačiatka materské mlieko.

V štvrtom týždni života bude frekvencia kojenia klesať – sedemkrát za 24 hodín. Od piateho týždňa by mal nasledovať plynulý prechod na pevnú stravu. Resp. môžete začať túto potravu ponúkať – a pokiaľ ju mačiatka prijmu – mali by ste zodpovedajúcim spôsobom znížiť prísun tekutín, aby sa znížila produkcia mlieka a nedochádzalo k nahromadeniu mlieka v mliečnych žľazách.

Pri prechode z materského mlieka na pevnú stravu je dôležité, aby bolo krmivo špeciálne prispôsobené príslušnej fáze rastu. Osvedčenou metódou pri zmene stravy je kŕmiť mačku matku a mačiatka vo fáze odstavenia rovnakým krmivom. Krmivo podávajte v miske, ktorá umožňuje všetkým mačičkám jesť súčasne. Roztomilý pohľad!

Na začiatku zmeny stravy odporúčame podávať kašu zo smotany zriedenej teplou vodou, doplnenú ovseným alebo ryžovým slizom z ľudského jedálnička.