Bojovnice

Bojovnica betta

Nádherne zafarbené a trochu agresívne vystupujúce voči ostatným jedincom. Bojovnica (Betta) je určite zvláštny exemplár, kto dokáže oživiť každé akvárium. Vďaka minimálnym nárokom, kto rybka má, je starostlivosť o ňu veľmi jednoduchá, a preto je vhodná aj pre nováčikov v oblasti akvaristiky. 

Nádherne sfarbená, rozmanitá, okúzľujúca: Takto Betta bojovnica vyzerá

Svoje meno si bojovnica vydobila vďaka svojmu agresívnemu vystupovaniu. V Thajsku bola dokonca využívaná na rybie zápasy a súťaže. Naopak v Európe a Amerike je obľúbeným domácim miláčikom, kto je kupovaný hlavne kvôli svojmu krásnemu vzhľadu.

Betta sa vyskytuje v rôznych farebných variáciach, jej telo a dlhé, v prúde sa vlniace plutvy sa objavujú vo všetkých možných tónoch a dokážu vytvoriť zaujímavý kontrast. Nápadný je aj labyrintovo vyzerajúci orgán slúžiaci k dýchaniu, ktorým zviera že prijímať kyslík aj v sladkých vodách. V súčasnosti je definované mnoho podkategórií podľa vzoru a zafarbenia. Zatiaľ čo mužské exempláre farebne výraznejšie, samice pôsobia menej nápadne. Obe pohlavia sú zhruba 160 mm dlhé, málokedy je to viac. 

Druhy bojovníc 

Spravidla rozdujeme bojovnice do 8 okruhov. Jedná sa o Betta akarensis, antonii, aurigans, balunga, chini, ibanorum, pinguis obsura. Odlišujú sa od seba vzorom a sfarbením šupín aj plutiev. Okrem nich existuje samozrejme aj rada ďalších druhov, ako Betta pugnax alebo Betta brownorum. Niektorí z týchto jedincov schovávajú svoje mladé v tlame, iní kladú ikry na vodnú penu, kto sa objavuje na hladine vodného toku.

Okrem vzoru hraje pri kategorizácii rolu aj tvar chvostovej plutvy, existuje napr. Crown Tails s bohato vyfarbenými plutvami. Tie pôsobia ako perá bájnych vtákov. Druh Halfmoons zasa disponuje plutvami v tvare polmesiaca, ktoré taktiež môžu bzne sfarbené. Long Tail Bettas sa vyznačuje veľmi dlhou chvostovou plutvou aj dlhou brušnou plutvou.

Ďalej môžeme vidieť bojovnice so závojovitým chvostom, guľatým chvostom, trojuholníkovými delta plutvičkami alebo dvojitým chvostom. 80% bojovníc, kto sú k dispozícii vo zverimexoch disponujú dlhým závojovým chvostom v tvare obdlžníka alebo diamantu. 

Červená bojovnica betta

Thajsko: Domov druhu Bettas (bojovnice) 

Za domovinu bojovníc je považované Thajsko. Tento predpoklad vychádza hlavne zo skutočnosti, že sa tu usporadávajú rybie zápasy. Termín Betta však odkazuje na rozsiahlejšie územie. Pochádza z javanézštiny. V Thajsku tieto ryby označované skôr ako Pla-kad alebo Trey Krem. Bettu môžeme stretnúť predovšetkým v sladkých južných vodách Ázie. Indonézia a hlavne ostrovy Bali, Malajzia, Laos, Vietnam, Myanmar a Kambodža patria k oblastiam, kde je výskyt bojovníc hojný. Okrem južnej Ázietieto ryby chované v akváriach alebo kromných rybníkoch. 

Kŕmenie pre bojovnice: Túto potravu odporúčame

Vo voľnej prírode sa bojovnice živia hlavne malými mäkkýšmi a vodným hmyzom. Túto potravu zbierajú priamo z vody alebo z vodnej hladiny. Ak chcete bojovnice chovať doma, je nutné mať na pamäti, že sa jedná o čistého mäsožravca.

Rastlinná strava teda nie je v tomto prípade žiadúca. V špecializovaných obchodoch k dostaniu vhodné vločky aj granuláty. Tie by mali obsahovať dostatočné množstvo živočíšneho proteínu, kto ryby potrebujú k vývoji svalstva. Alternatívou k uvedenému krmivu predstavuje aj hmyz ako muchy, larvy alebo mušky. U chovateľov je veľmi obľúbený zmrazený hmyz, ktorý môžete taktiež zakúpiť vo zverimexoch. Môžete tiež podávať pelety alebo jemný granulát, rovnako tak možno väčšinu bojovníc kŕmiť malým množstvom zelenej fazule.

Ako chovať bojovnice 

Akvárium pre bojovnice 

Chov tohto druhu rýb je vlastne jednoduchý a je vhodný aj pre začiatočníkov. Keďže je bojovnica pomerne malá, nepotrebuje ani príliš veľké akvárium, 54 l je ideálnych. Malo by b dlhé približne 60 cm. Ak máte bojovnice zatiaľ malé, stačí im objem 30 l.

Kvôli dlhým plutvám potrebujú bojovnice veľa energie aj priestoru, aby sa mohli pohybovať dopredu. Avšak aj malé akvária majú svoje výhody Betta si potom chráni len malý priestor, ktorý považuje za svoje teritórium, pričom teplota vody by mala b 26°C. Nižšie teploty nie pre zviera vhodné, nemôže sa potom adekvátne pohybovať. Vodu v 30 l akváriu môžete zahrievať 25 wattovou kúriacou jednotkou. 

Optimálna hodnota  pH  sa pohybuje medzi 5 a 7, môže teda bkys. Mimo toto prostredie by sa ryba rozhodne nemala pohybovať. Optimálna tvrdosť vody je medzi 5 a 15. Ume prúd rozhodne inštalovat nemusíte, pretože prirodzeným prostredím bojovníc kľudné vody a práve toto prostredie by ste mali napodobniť. Rastliny sa v akváriu musia vyskytovať tiež a mali by rásť odo dna akvária.

Uprednostnite ázijské druhy rastlín pred európskymi, pretože bojovnice majú radi hustý porast, a nie na hladine plávajúce rastliny. Na hladine by tiež mal zostať priestor na hniezdo z vodnej peny, kto bojovnice stavajú.

Vďaka rastlinám bude akvárium o niečo tmavšie, čo však zvieraťu vyhovuje. Červenozelené a bielozelené rastliny poskytujú rybe adekvátne zatienenie. Ako dekoráciu môžete využ naozajstné kamene alebo drevo. Dno akvária môžete vysypať mnohými druhmi kamienkov. Len svetlé alebo fareb kamene tabu. Inak možno použ kamene iných farieb aj piesok 

Filter teoreticky tiež nemusíte používať. V takom prípade však musíte každý ždeň vymeniť väčšinu vody. Preto menšie vnútorné filtre vnímané ako plus. tiché a regulovateľ. Môžete taktiež nainštalovať vodný filter. Tieto chemické prísady odstraňujú ťažké kovy, ktoré by mohli b prítomné. Ovšem veľké množstvo chémie zasa ničí dôležité baktérie, ktoré ryby čas od času tiež potrebujú. Tie sa v akváriu začnú tvor zhruba po 4 ždňoch – tak dlho by mal chovateľ nechať akvárium v chode predtým, než do neho zviera umiestni 

Zbližovanie bojovníc 

Pozor: hoci existujú exempláre, kto mierumilovneie, bojovnica nie je žiadnym mierumilovným kamarátom. Jedná teritoriálneagresívne, preto Vás dôsledne odradzujeme od umiestnenia dvoch mužských exemplárov do jedného akvária. U samíc dochádza k problémom zriedkavo. Čo sa týka iných druhov rýb, je dôležité, aby neboli príliš velľ ani príliš malé.

Ostrieže samé o sebe teritoriálne a pravdepodobne by sa s bojovnicami púšťali do bojov. Veľ ryby by ich zasa mohli vnímať ako korisť a tie menšie by sa mohli sami korisťou stať. Dánie zase nadmieru živé, čo u bojovníc spôsobuje stres.  Najlepšou voľbou sú rybky rovnakej veľkosti s malými plutvami. Ryby, na ktoré žete však pri chove bojovníc zaručene zabudnúť, sú živorodky. 

Zdravie: Silná rybka 

Bojovnice sa síce nedožívajú veľa rokov, väčšinou to býva 3 – 5 rokov, avšak po celú dobu zostávajú zdravé a silné. Nebezpečie hrozí len v podobe napadnutia baktériami alebo hubami. K nákaze môže dôjsť aj v prípade, že filter máte, ale nie je dostačujúci alebo je zle nastavený. Na druhú stranu je rybka z filtra mierne v strese, čo môže v extrémnom prípade spôsob aj smrť alebo ochorenie.

Aby sa ryba tešila čo možno najlepšiemu zdraviu, mali by ste pravidelne čistiť dno akvária od zvyškov potravy, výkalov a nečistôt. Vaše vnútorné hodiny by mali začať b na poplach v okamihu, keď sa ryba letargicky združuje pri dne akvária. Môže byť totiž chorá alebo v strese. Ďalším dôvodom môže byť aj nízka teplota vody.

Zdravý jedinec pláva pravidelne po svojom revíre, správa sa teda v prostredí aktívne. Chvost aj plutvybehom týchto okružných jázd umiestnené ďalej od tela. Šupiny vyzerajú lesklo a čisto. V prípade bojovníc by ste mali vymeniť vodu alebo zvýšiť teplotu vody aj v prípade, že zviera prestalo jesť, nie je aktívne alebo pláva inak než obvykle. 

To isté platí pri zmene sfarbenia alebo nízkej aktivite plutiev. Vypúlené oči alebo napol otvorené žiabrevážnym dôvodom k tomu, aby ste navštívili odborný obchod alebo veterinára. Okrem b a baktérií môže byť ryba napadnutá aj inými parazitmi, ktorí spôsobujú ochorenie plutiev, chvosta, prípadne ide o vodnateľnosť. je najviditeľnejšia v oblasti brucha. Šupiny vyzerajú ako kolíky. Proti tomuto ochoreniu bohužiaľ neexistuje žiadny overený liek.

Podobne obtiažne liečiteľná je aj zamatová choroba, pri ktorej sa na rybe objaví zvláštne ružovkasté alebo zlatisté sfarbenie, ktoré vyzerá ako závoj. V takom prípade musí bzviera držané v karanténe a musia mu byť podávané antibiotiká. Takáto terapia môže trvať až 4 týždne. Dostupnými liekmiMaracin, prostriedok proti napadnutiu hubami alebo antibiotiká Tertacyclin a Ampicillin. 

Zakúpenie bojovnice: Kde si môžem rybu kúpiť? 

Bojovnice naozajstnou klasikou, preto ich dostanete takmer v každom zverimexe. Často sa tu objavuje len varianta Crown a Halfmoon Tail. Ak chcete zakúpiť iný druh, je väčšinou potreb urob špeciálnu objednávku alebo si urob výlet do väčšieho mesta.

Ďalšiu možnosť ponúka aj internet, kde je naozaj široká škála rýb Betta. Tu si ich môžete vkľude popozerať, ale vyzdvihnutie musí prebehnúť osobne. Ak Vám nebude vadiť okruh 100 -200 km, určite v takej oblasti nájdete aj vlastných chovateľov, ktorí sa akvaristikou a chovom týchto rýb zaoberajú a ryby Vám zaistia 

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je už niekoľko rokov naozajstným hitom medzi domácimi zvieratami. Jeho priateľský vzhľad a nápadné sfarbenie činia z tohto zvieratka atraktívneho miláčika. Navzdory exotickému pôvodu je chov axolotla pomerne jednoduchý tu sa dozviete všetko o tomto stvorení. 
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!