Cestovanie lietadlom s mačkou

Mačka v prepravke na letisku po dlhej ceste

Mačka v prepravke na letisku po dlhej ceste

Cestovanie lietadlom je u mačiek ešte menej obľúbené ako v automobile. Neznáme pachy, hlasné zvuky a vyrovnávanie tlaku sú pre mačky veľmi nepríjemné. Bohužiaľ nie je vždy možné sa tejto ceste vyhnúť. Bez ohľadu na to, či sa sťahujete alebo plánujete dlhodobý pobyt v zahraničí: S trochou príprav môžete cestu lietadlom Vašej mačičke čo najviac spríjemniť.

Právna stránka

Pokiaľ chcete s Vašou mačkou cestovať lietadlom, preštudujte včas príslušné predpisy danej leteckej spoločnosti. Zatiaľ čo niektoré letecké spoločnosti nepovoľujú žiadne zviera v kabíne a prepravujú ich len v batožinovom priestore, iné umožňujú ich prepravu v kabíne pre cestujúcich.  Pravidlá týkajúce sa hmotnosti a veľkosti prepravného boxu sa však možu líšiť. Vo väčšine prípadov je preferovaná textílna taška, ktorá je vyslovene schválená pre leteckú dopravu. Prepravu zvieraťa musíte obvykle nahlásiť už pri rezervácii letenky, často je potrebné zaplatiť určitý poplatok.

Ak cestujete do zahraničia, musíte tiež dodržiavať príslušné vstupné požiadavky cieľovej krajiny. Informácie o týchto skutočnostiach nájdete na domovskej stránke príslušného veľvyslanectva. V závislosti na jednotlivých vstupných požiadavkách bude mačka potrebovať pas spoločenského zvieraťa či zdravotné osvedčenie alebo špecifické očkovanie. Nezabudnite vziať všetky doklady so sebou!

mačka v lietadle © PhotoSpirit / stock.adobe.com

Lieky

Ak chcete pre Vašu mačku urobiť niečo dobré: Neodporúčame podávať na cestu lietadlom sedatíva.  Mnoho leteckých spoločností ich použitie dokonca priamo zakazuje. Dôvod:

lieky majú vo vzduchu niekoľkonásobné účinky ako na zemi, účinky tak môžu byť nepredvídateľné. To je dôvod, prečo stále viac a viac leteckých spoločností odmieta prepravovať zvieratá pod vplyvom sedatív – v batožinovom priestore aj v kabíne lietadla.

Pokiaľ chcete mačku upokojiť, použite feromónové spreje ako Feliway alebo Felifriend alebo Bachove kvapky. “Tabletky proti strachu” sú dostupné v špecializovaných obchodoch. Obsahujú zmes Bachových kvetov vo forme homeopatických guličiek. Doplnkové krmivo s aminokyselinou tryptofán by tiež malo podporovať uvoľňovanie hormónu šťastia serotonínu v mozgu a zviera upokojiť.

Bezpečnostná kontrola

Pri bezpečnostnej kontrole musíte zviera cestujúce v kabíne lietadla vyňať z prepravky. Informujte sa, či je k dispozícii oddelený priestor a upozornite na to, že ak by utiekla, nikomu to nepomôže a môže výrazne spomaliť leteckú dopravu – vytrvalosť sa vypláca!

Počas letu

Príprava na let je výnimočná situácia – pobyt v lietadle a tlak v kabíne súvisiace s nárastom nadmorskej výšky nie sú pre mačku ničím príjemným. Každá mačka reaguje inak: niektorá sa upokojí, iná sa nahlas sťažuje. Niektorá dokonca prepadne panike a zrýchlene dýcha. Bez ohľadu na to, čo sa s mačkou deje: Po celý čas letu musí zostať v taške. Tá musí byť riadne uzatvorená a bezpečne umiestnená. Tieto letecké predpisy majú svoje opodstatnenie: Nikto nechce, aby mačka v lietadle utiekla. Je potrebné vyvarovať sa akýchkoľvek alergií alebo fóbií spolucestujúcich a dlhodobého hľadania zvieraťa v kabíne lietadla.

Pri dlhšom lete chcete určite Vašej mačke občas poskytnúť trochu vody alebo ju upokojiť … Malý dúšok vody alebo kúsok mačacej pasty motivujú mačku k prehĺtaniu a môžu jej tak pomôcť s vyrovnávaním tlaku. Nie každá mačka chce však počas cesty piť. Napriek pocitu smädu často mačky pitie odmietajú. Dôverčivým zvieratám môžete pri veľmi dlhých cestách vstrekovať tekutiny jednorazovou injekčnou striekačkou bez ihly. Rozopnite trochu zips tašky a vsuňte ruku dovnútra. Pozor na zranenia, ak pred Vašou rukou mačka ustupuje alebo dokonca syčí a prská. Pobyt v lietadle je naozaj výnimočná situácia.

Vďaka klimatizácii je v lietadle často chladno. Látka prehodená cez prepravný box môže chrániť mačku pred prievanom. Avšak, nie každá mačka cestuje rada v tme … Ale celá rada prepravných tašiek, ako je napr. Sturdibag, ktoré možno uzavrieť, a v prípade potreby opäť otvoriť pomocou suchého zipsu.

mačka © 5second / stock.adobe.com

Prílet

Konečne – pristátie! Príletom na letisko všetko ale ešte nekončí. Ak letíte do zahraničia, musíte prejsť colnou kontrolou. Tá sa nie vždy zaujíma o domáce zvieratá – ale v každom prípade by ste mali mať k dispozícii zdravotné osvedčenie Vašej mačky. Bez potrebných dokladov nie je vstup povolený a často ani návrat. Ďalšie informácie nájdete na domovskej stránke príslušného veľvyslanectva.

Po prílete

Doma, vo Vašom rekreačnom “bydlisku” alebo v úplne novom domove bude Vaša mačka trochu nepokojná. Doprajte jej pokoj a nechajte jej čas na spoznanie nového prostredia! Počas zoznamovania sa s novým domovom môžu tiež pomôcť Bachove kvety alebo Feliway.

Šťastnú cestu a všetko dobré Vám aj Vašej mačke!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.

3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 

7 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!