9 tipov na to, ako si vybrať prepravný box pre mačky

sivá mačka sedí na modrom prepravnom boxe

K základnému vybaveniu mačiatok patria prepravné tašky a prepravky pre mačky. Nezáleží na tom, či ste svoju mačku získali z útulku, od šľachtiteľa alebo súkromnej osoby – zviera musí byť ku vám domov v každom prípade prepravené. Svoje uplatnenie nájdu boxy na prepravu aj pri návšteve veterinára. Je teda na mieste si takýto box zaobstarať skôr, ako si mačku k sebe domov nasťahujete. Preto vám prinášame deväť tipov, ktoré vás o výhodách boxu na prepravu mačiek presvedčia. 

Vyberte si správnu veľkosť prepravky pre mačky

Prepravný box pre mačky by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa v ňom mačka mohla vzpriamene postaviť, otočiť sa, pohodlne si sadnúť a ľahnúť. Nemal by byť ale ani priveľký, aby nedošlo k tomu, že sa v ňom bude musieť mačka počas prepravy nedobrovoľne šmýkať. Tomu je potrebné zabrániť, aby mačka nebola vystavovaná zbytočnému stresu. 

Uľahčite si uloženie mačky do boxu 

Len málo mačiek vojde do boxu na prepravu dobrovoľne, resp. len málo z nich sa nechá do takého boxu uložiť. Vybrať mačku z boxu pri návšteve veterinára môže byť pre mnohých majiteľov mačiek ale takisto poriadnou výzvou. Ide to ale jednoduchšie, ak sa box otvoriť zvrchu. Cez vrchný otvor je totiž jednoduchšie uložiť mačku do boxu ako spredu. V ideálnom prípade má box na prepravu dva otvory – jeden hore a jeden vpredu. 

Myslite na bezpečnosť 

Uzavreté mačky môžu v sebe nájsť skrytý talent a stať sa skutočnými majstrami úniku. Dbajte pri výbere boxu na prepravu na to, aby bolo možné uzáver bezpečne zavrieť a aby ho mačka nedokázala tvoriť. Prepravný box pre mačky by mal byť okrem toho robustný – odolávať prinajmenšom mačacím pazúrom a zubom. Držadlo a nosné pásy by mali byť stabilné. Materiál nosného boxu by mal byť zvolený tak, aby mačka nemohla ostať nikde visieť za pazúry alebo sa inak poraniť. 

Dbajte na vetranie 

Prepravky pre mačky nie sú pre zviera ničím obzvlášť príjemným. Na konci výletu na ňu častokrát čaká zverolekár. Mačky sú preto často vypäté, ak zbadajú box na prepravu. Stres môže viesť k tomu, že začnú dychčať. Pritom spotrebujú viac kyslíka než pri pokojnom dýchaní. Tomu zodpovedajúc je dôležité, aby bol box na prepravu dostatočne prevetraný.

Myslite na čistotu 

Počas prepravy môže dôjsť k nepríjemnostiam. Dbajte preto na to, aby bolo možné box na prepravu jednoducho a poriadne vyčistiť. Jednoducho môžete čistiť boxy na prepravu z plastu. 

Nechajte mačku zvyknúť si na box na prepravu 

S mačkou je často potrebné zápasiť, kým ju do boxu dostanete. Mačky si takýto box väčšinou spájajú s návštevou zverolekára a nie sú, pochopiteľne, z výletov nadšené. Je jednoduchšie, ak si mačka spája box s niečím  príjemným. Otvorený prepravný box pre mačky vystavte priamo do jej životného prostredia ešte pred tým, ako ho po prvýkrát použijete. Cieľom je to, aby sa mačka vo svojom boxe cítila bezpečne. Deka, obľúbená hračka a maškrta môžu pomôcť box zatraktívniť. 

svetlohnedá mačka sedí v prepravnom boxe

Vymieňajte prepravku pre mačky

Ak mačka nechce do boxu, nemá to jej majiteľ jednoduché. Mačka je buď v momente v poslednom kúte pod posteľou, alebo sa bráni zubami-nechtami. Ak už má mačka so svojím boxom zlé skúsenosti, oplatí sa začať odznova a box vymeniť. Častokrát je totiž jednoduchšie, keď box nie je negatívne vnímaný od začiatku a mačka si môže si s trochou trpezlivosti zvyknúť na nový model. 

Zútulnite to svojej mačke 

Lén málo mačiek si dokáže vychutnať ležanie v prázdnych boxoch. Z tohto dôvodu sa odporúča interiér boxu mačke zútulniť. Vhodné sú protišmykové materiály, napr. stabilná deka alebo protišmyková rohož. Aj obyčajný plyšový vankúš sa môže postarať o to, že sa mačka bude cítiť pohodlnejšie. 

Neumiestňujte box jednoducho na sedačku auta 

Rovnako ako pre psy platí, že ako náklad musia byť mačky v aute patrične zaistené. V prípade, že dôjde k nehode a mačka nebude zaistená, môže byť vystavená nebezpečenstvu. Nárazové testy Nemeckého autoklubu (ADAC) s atrapou psa ukázali, že táto v prípade nárazu pri rýchlosti 50 km/h preletela interiérom auta pri tridsaťnásobku svojej hmotnosti. Aby sa z vašej mačky nestala strela a neohrozila seba ani cestujúcich, nemali by ste box na prepravu s vašou mačkou nikdy umiestniť jednoducho na zadné či predné sedadlo.

Nárazové testy ADAC preukázali, že najbezpečnejšie miesto pre box na prepravu mačiek je priestor pre nohy za prednými sedadlami. Umelohmotný materiál použitého testovacieho boxu, ktorý bol pripútaný na zadnom sedadle, sa pri náraze pri rýchlosti 50 km/h ukázal ako prislabý. Mrežové dvierka a poklop sa zlomili pod záťažou 4-kilovej atrapy mačky z umelej hmoty. 

V skratke: Ideálny box na prepravu vašej mačky 

  • Box na prepravu má dva otvory – jeden hore a jeden vpredu.
  • Box na prepravu je robustný a odoláva mačacím pazúrom a zubom.
  • Držadlo a nosné pásy sú stabilné.
  • Dvierka je možné bezpečne zamknúť.
  • Box na prepravu je možné dobre čistiť.
  • Box na prepravu je dostatočne prevzdušnený.
  • Box na prepravu má čo najnižšiu hmotnosť.
  • Mačka nesmie nikde ostať visieť za pazúry alebo sa inak poraniť.
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.
3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 
8 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!