Cestovanie autom s mačkou

Prepravky pre mačky

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť – či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná – ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.

Bezpečnosť na prvom mieste

Len ťažko vstúpi niektorá mačka dobrovoľne do transportného boxu. Koniec koncov má spojený vzhľad a vôňu boxu s nepríjemnými návštevami u veterinára alebo s dlhými cestami autom. Mačka ale musí byť počas jazdy v bezpečí – a to znamená v prepravnom boxe vyrobenom z tvrdého plastu, prútenom koši alebo pevnom textilnom vaku, ktorý bol certifikovaný pre prepravu zvierat. Je lákavé dať mačke iba postroj, obojok a vodítko, to však mačku pred prípadnými zraneniami neochráni. Mačka behajúca po aute môže spôsobiť aj vážnu nehodu – môže prudko skákať na opierku hlavy, do lona vodiča alebo sa ukryť pod plynovým pedálom… Na prepravu mačky je vhodný len na tento účel schválený, bezpečný prepravný box alebo taška.

mačka v aute © dimmitrius / stock.adobe.com

Pred jazdou

Umiestnenie mačky do bezpečného prepravného boxu je preto prvým krokom k bezpečnej jazde autom. Ak chcete, aby mačka do boxu vstúpila dobrovoľne, snažte sa ho zatraktívniť. Nepoužívajte box len na nepríjemné návštevy veterinára, ale nechajte ho doma niekoľko dní alebo aj týždňov vopred. Baldrián alebo mačacia mäta urobí box príťažlivejším a upokojí nervózne zvieratá. Feromónové spreje ako Feliway a Felifriend majú podobný účinok. Používajte maškrty a zakomponujte box do každodenných hier – mačka si tak spojí box s pozitívnymi zážitkami. Akonáhle mačka prekoná strach z tej veľkej nepríjemne zapáchajúcej debny, môžete dokonca skúsiť do boxu nalákať mačku s pomocou hračky, udičky alebo maškrty. Dôležité: Nezatvárajte dvierka a uistite sa, že sa mačka necíti úzkostne! Mačka by mala mať možnosť kedykoľvek box opustiť.

Počas jazdy

Samozrejme, že tieto pravidlá platia na jazdu samotnú. Pred jazdou bezpečne uložte mačku do prepravného boxu a tentoraz zatvorte dvere, aby nemohla utiecť. Starý uterák umiestnený do boxu pobyt mačke spríjemní a absorbuje prípadné nečistoty. Nielen nervóznu mačku niekedy zradí močový mechúr… Jazda autom môže mačke privodiť nevoľnosť a zvracanie. Transportný box by mal byť pripútaný k sedadlu. To je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby box pri prudkom brzdení alebo zrýchlení nespadol zo sedadla a Vaša mačka sa nezranila. Vyhnete sa tým tiež tomu, aby ste počas jazdy museli jednou rukou pridržiavať box a druhou volant.

Aby bola cesta pre mačku čo najpríjemnejšia, môžete pred jazdou auto krátko vyvetrať. Počas jazdy musia byť všetky okná uzavreté, ak to teplota v aute dovolí. Väčšina mačiek reaguje citlivo na prievan … sluch Vášho malého tigríka je tiež veľmi citlivý, preto radšej vypnite rádio a stereoprehrávač. V neznámych situáciách ste pre mačku Vy partnerom. Hovorte s ňou pokojne – uvoľní sa nielen Vaša mačka, ale aj Vy.

mačka v aute © Africa Studio / stock.adobe.com

Ak cesta trvá dlhšie, mali by ste mačku počas jazdy nakŕmiť a podávať jej vodu. Možno bude tiež nutné vymeniť podložku. Aby mačka nemohla utiecť, neotvárajte dvere auta a klietky súčasne. Ak trvá jazda len niekoľko minút alebo hodín, je lepšie nechať mačku v transportnom boxe – bude sa tak cítiť bezpečnejšie než v neznámom interiére auta.

Po jazde

Konečne – hotovo! Po jazde autom môže byť mačka trochu neistá. Ak zvracala, potrebuje sa upokojiť. Doprajte mačke dostatok času, aby sa cítila opäť bezpečne.  Umiestnite transportný box ešte niekoľko dní v blízkosti mačky a opakujte cvičenie, ktoré ste vykonávali pri zvykaní si na box.

Všetko dobré Vám aj Vašej mačke!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.

3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 

7 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!