Mačky na dlhej ceste: Jazda vlakom s mačkou

Cestovanie s mačkou

Mačky väčšinou nerady opúštajú svoje obvyklé prostredie. Kvôli zmene bydliska alebo dlhšej ceste je však niekedy nevyhnutné vziať mačku na cesty so sebou… A pokiaľ pani alebo pán nemajú k dispozícii auto, je nutné ísť aj k veterinárovi hromadnou dopravou. Je to možné? Samozrejme! Vďaka našim tipom absolvujete Vy aj Vaša mačka takúto cestu úplne bez stresu.

Príprava

Jedna vec je obzvlášť dôležitá: bezpečnosť Vás aj Vašej mačky – a taktiež všetkých spolucestujúcich. Z tohto dôvodu je pre prepravu mestskou hromadnou dopravou vhodný len prepravný kôš certifikovaný pre mačky alebo textilná taška pre mačky.

Čím viac bude mačka na kôš zvyknutá, tým bude uvolnenejšia behom cesty. Preto ju navykajte na prepravnú tašku včas. Namiesto toho, aby ste kôš používali len pre nepríjemné jazdy autom alebo návštevy veterinára, umiestnite ho na niekoľko dní alebo i týždňov do blízkosti mačky.

Taška by mala byť pre mačku prítažlivá: baldrián a catnip nervóznu mačku ukľudnia a lákajú k preskúmaniu schránky či tašky. Môžete tiež použiť feromonové spreje ako Feliway či Felifriend. Tie sú založené na “hormóne šťastia”, ktorý mačka rozptyľuje pri otieraní sa o povrchy na svojom území. Zakomponujte prepravnú schránku do bežných každodenných hier.

Akonáhle strach z tej veľkej, nepríjemne voňajúcej krabice vymizne, môžete sa pokúsiť nalákať mačku do útašky s pomocou hračky, udičky alebo maškrty. Možno môžete ponúknuť Vašej micinke aj jedlo v transportnej schránke? Dôležité: zatiaľ nezatvárajte dvierka schránky a uistite sa, že sa mačka necíti úzkostlivo! Schránku môže kedykoľvek opustiť. Odmeňte ju malou maškrtou.

mačka v kufri © Светлана Чуйкова / stock.adobe.com

Dlhá jazda

Konečne ideme! V ideálnom prípade ste mačku dostatečne navykli na prepravnú schránku už pred cestou a čaká Vás relatívne kľudná jazda. Nastupujete do autobusu alebo do vlaku a ste pravdepodobne jediný človek, ktorý má so sebou mačku. Podľa dĺžky cesty ste Vy aj Vaša mačka vystavení mnohým pachom a zvukom, teplu či chladu … Nedivte sa, že je mačka nervózna! Ale ako ju ukľudniť?

Nezapomeňte, že nie každý má mačky rád a niekto je na nich dokonca alergický. Mačka by preto mala behom celej cesty zostať v prepravnom koši. Mačka sa behom cesty môže nudiť alebo si nahlas sťažovať. Ale vy odolajte nutkaniu otvoriť dvierka schránky alebo si dať mačku do lona, aby ste ju ukľudnili. Mačky sú veľmi agilné zvieratá a pokiaľ behom cesty mačka unikne, môže predstavovať nebezpečenstvo pre seba aj Vašich spolucestujúcich. Behom jazdy preto mačku len hladkajte cez mriežku a ukľudnujte tichým hlasom.

Pokiaľ cesta trvá dlhšie, budete chcieť mačke pravdepodobne poskytnúť trochu vody alebo nejakú maškrtu. Cestovanie je pre mačky stresujúce a nie každá mačka chce behom jazdy autobusom či vlakom piť. Napriek smädu, odmietajú piť. Dôverivým zvieratám môžete behom dlhej cesty vstriekať pitie jednorázovou injekčnou striekačkou bez ihly. Pootvorte ľahko zips prepravnej tašky a vsuňte ruku dovnútra. Ale pozor na zranenie, pokiaľ mačka pred Vašou rukou uhýba alebo dokonca syčí či prská. Samozrejme, ako vždy, bezpečnosť je na prvom mieste – nedopusťte preto, aby mačka utiekla!

V závislosti od počasia  môže byť v dopravnom prostriedku chladno. Pokiaľ prekryjete prepravný kôš látkou, ochránite mačku pred prievanom. Avšak nie každá mačka cestuje ráda v tme … Ale celá rada transportných tašiek ako Sturdibag má priehľady, ktoré sa dajú pomocou suchého zipsu otvoriť alebo v prípade potreby uzavrieť.

mačka v prepravke © StockPhotosArt / stock.adobe.com

Po ceste

Konečne v cieľovej stanici! Po ceste budete možno Vy aj Vaša mačka sotva stáť na nohách. Doprajte sebe aj mačke trochu odpočinku. Ukľudníte Vašeho maznáčika a nechajte transportný kôš ešte niekoľko dní v blízkosti mačky, pokiaľ je to možné. Tak bude mať mačka možnosť si pred ďalšou prípadnou cestou spojiť kôš s ďalšími pozitívnymi zážitkami.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.

3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 

7 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!