Bezobilninové krmivo pre hlodavce

králik s mrkvou

Hlodavce žerú obilniny - táto mylná predstava je aj v súčasnosti stále veľmi rozšírená. Avšak koncentrované krmivo vo forme obilnín je vhodné podávať iba príležitostne ako maškrtu! Prirodzená potrava morčiat sa skladá z trávy a bylín, preto by mali zvieratá chované v klietke dostávať pravidelný prísun čerstvej stravy.

Aké sú možnosti kŕmenia bez obilnín?

Kto chce urobiť niečo dobré pre svojho malého domáceho miláčika, nemal by kupovať produkty obsahujúce obilniny, ale radšej by mal siahnuť po ovocí a zelenine. Vhodné sú tiež bezobilninové krmivá pre drobné zvieratá, sušené ovocie a zelenina, rovnako aj krmoviny a púčiky rastlín.

Mnoho hlodavcov má veľmi rado sušené banány a jablká. Ale pozor: Používajte len produkty špeciálne vyvinuté pre hlodavce od predajcov krmív pre zvieratá! Výrobky zo sušeného ovocia, určené na ľudskú spotrebu, často obsahujú cukor alebo prídavné látky na predĺženie trvanlivosti.

Okrem iného existujú aj rôzne druhy sušenej zeleniny, ktoré sú určené špeciálne pre hlodavce. Sušená mrkva je bohatá na vitamín A a beta-karotén, sušený pór podporuje trávenie a svätojánsky chlieb je bohatý na vápnik.

Väčšina bezobilninových krmív pre hlodavce je zložená zo zmesi rôznych bylín a sušeného ovocia a zeleniny. Surovú stravu možno doplniť tyčinkami na okusovanie a rastlinnými púčikmi. Tie sú bohaté na vlákninu, povzbudzujú trávenie a obsahujú málo kalórií - ideálna desiata!

králiky so šalátom

Stále ste nenašli to pravé? Prezrite si v kľude našu ponuku krmív pre hlodavce a malé zvieratá!

Naše najobľúbenejšie články
2 min

Strava svišťa prériového

Svišť prériový získal svoje meno vďaka miestu, odkiaľ pochádza, čo sú prérie severnej Ameriky s nízkym trávnatým porastom, avšak tiež zvukom, ktoré vydáva a ktoré pripomínajú štekot psa. V našich končinách tento maznáčik nie je ešte do takej miery rozšírený. Ale tento hlodavec, ktorý sa veľmi podobá svišťom, pomaly ale iste získava na obľube. Niet sa čomu čudovať: títo jedinci sú veľmi prítulní a vytvárajú si veľmi úzky vzťah k svojmu majiteľovi. Ak sa ich rozhodnete chovať, bude sa jednať o časovo náročný koníček, avšak spôsob stravovania svišťov je naopak veľmi jednoduchý.
1 min

Rastliny jedovaté pre hlodavce

V lete mnohí z nás doprajú svojim malým hlodavcom voľný výbeh na záhrade. Ale nie všetko, čo je zelené, je vždy dobré pre Vaše domáce zvieratko! Pravidelne kontrolujte, či vo výbehu nerastú nejaké jedovaté rastliny.