Chcete si zadovážiť králika?

Králik

Vo veku ôsmich až desiatich týždňov sú mladí králici pripravení objavovať svet a odtrhnúť sa od matky a súrodencov. V tomto období sa králiček dostáva do novej rodiny. Aby sa do novej rodiny začlenil bez problémov, je treba dbať na niekoľko vecí!

Pred tým, než si zadovážite králika

Najprv si dobre rozmyslite, aké plemeno uprednostňujete a aké plemeno je pre Vás vhodné. Bude králik po celý rok vonku? Potom sa o jednotlivých plemenách dobre informujte, pretože nie každé plemeno je vhodné pre chov vo vonkajších podmienkach.

Zvážte tiež, či budete mať dostatok času na starostlivosť o zvieratko. Každodenná starostlivosť, kŕmenie a maznanie sa zaberie cca. dve hodiny Vašeho času.

Pri kúpe králika sa zaujímajte tiež o to, v akých podmienkach bol chovaný. Zviera by malo byť v dobrom zdravotnom stave.

Zvykanie si na nový domov

Akonáhle prinesiete králika domov, vložte ho aj s prepravkou do klietky. Tým mu poskytnete dostatok slobody a priestoru, aby si sám vyskočil z prepravky  a preskúmal nový domov.  Prvý deň doprajte králikovi kľud. Aby sa prestal báť, ponúknite mu neustále na dlani malé maškrty. Jedného dňa Vám začne dôverovať natoľko, že k Vám sám príde. Doprajte mu dostatok času!

Nepúšťajte k novému členovi rodiny spočiatku deti, pretože králik potrebuje čas na zvyknutie si na nové prostredie. Aj potom by zviera malo byť v kľude, pretože veľmi rýchlo znervóznie.

Králik

Pravidlá pre chov králikov

  • Králici sú zvieratá žijúce v skupinách, preto by ste mali svojmu králikovi zaobstarať aspoň jedného „kamaráta“ v rovnakom veku!
  • Zadovážte veľkú klietku pre králikov, ktorá králikovi poskytne priestor min. 1 m2.
  • Výbeh je nutnosťou! Pri voľnom výbehu v byte dajte pozor na jedovaté rastliny, voľne ležiace kabely, otvorené okná a ďalšie potencionálne nebezpečie. Pokiaľ je to možné, uvíta väčšina králikov voľný výbeh na záhrade.
  • Pravidelné kontroly zdravotného stavu zvieraťa sú veľmi dôležité: V pravidelných intervaloch kontrolujte hmotnosť králika. Rýchle chudnutie môže byť príznakom napadnutia parazitom! Kontrolujte tiež pazúriky a srsť Vašeho králička. Ak sú pazúre príliš dlhé alebo je srsť zlepená, navštívte veterinára.
  • Dbajte na kvalitné kŕmenie, ktoré je vhodné pre králika. Hlavnou potravou králikov je seno, okoreniť králičiu stravu môžete zeleným krmivom.
Naše najobľúbenejšie články
3 min

Chcete si zadovážiť králika?

Vo veku ôsmich až desiatich týždňov sú mladí králici pripravení objavovať svet a odtrhnúť sa od matky a súrodencov. V tomto období sa králiček dostáva do novej rodiny. Aby sa do novej rodiny začlenil bez problémov, je treba dbať na niekoľko vecí!
1 min

Reč škrečkov

Škrečky sú obľúbené zvieratká! Nie sú tak hlasní ako morčatá a nedúpajú ako králiky aj napriek tomu je ich „jazyk“ zložitý. Niekoľko typov, ktoré Vám pomôžu pochopiť Vášho nového spolubývajúceho!
10 min

Ako chovať mačky a malé zvieratá dohromady?

Chovatelia mačiek milujú zvieratá – preto sú mačky len málokedy jediným obyvateľom domácnosti. A aj keď súrodenectvo dvoch mačiek so sebou môže niesť určité komplikácie, neistota narastá v prípade, že majitelia mačky chcú zároveň chovať malé zviera – je to vôbec možné?