Chcete si zadovážiť králika?

Králik

Vo veku ôsmich až desiatich týždňov sú mladí králici pripravení objavovať svet a odtrhnúť sa od matky a súrodencov. V tomto období sa králiček dostáva do novej rodiny. Aby sa do novej rodiny začlenil bez problémov, je treba dbať na niekoľko vecí!

Pred tým, než si zadovážite králika

Najprv si dobre rozmyslite, aké plemeno uprednostňujete a aké plemeno je pre Vás vhodné. Bude králik po celý rok vonku? Potom sa o jednotlivých plemenách dobre informujte, pretože nie každé plemeno je vhodné pre chov vo vonkajších podmienkach.

Zvážte tiež, či budete mať dostatok času na starostlivosť o zvieratko. Každodenná starostlivosť, kŕmenie a maznanie sa zaberie cca. dve hodiny Vašeho času.

Pri kúpe králika sa zaujímajte tiež o to, v akých podmienkach bol chovaný. Zviera by malo byť v dobrom zdravotnom stave.

doplnky pre male zvierata

Zvykanie si na nový domov

Akonáhle prinesiete králika domov, vložte ho aj s prepravkou do klietky. Tým mu poskytnete dostatok slobody a priestoru, aby si sám vyskočil z prepravky  a preskúmal nový domov.  Prvý deň doprajte králikovi kľud. Aby sa prestal báť, ponúknite mu neustále na dlani malé maškrty. Jedného dňa Vám začne dôverovať natoľko, že k Vám sám príde. Doprajte mu dostatok času!

Nepúšťajte k novému členovi rodiny spočiatku deti, pretože králik potrebuje čas na zvyknutie si na nové prostredie. Aj potom by zviera malo byť v kľude, pretože veľmi rýchlo znervóznie.

Králik

Pravidlá pre chov králikov

  • Králici sú zvieratá žijúce v skupinách, preto by ste mali svojmu králikovi zaobstarať aspoň jedného „kamaráta“ v rovnakom veku!
  • Zadovážte veľkú klietku pre králikov, ktorá králikovi poskytne priestor min. 1 m2.
  • Výbeh je nutnosťou! Pri voľnom výbehu v byte dajte pozor na jedovaté rastliny, voľne ležiace kabely, otvorené okná a ďalšie potencionálne nebezpečie. Pokiaľ je to možné, uvíta väčšina králikov voľný výbeh na záhrade.
  • Pravidelné kontroly zdravotného stavu zvieraťa sú veľmi dôležité: V pravidelných intervaloch kontrolujte hmotnosť králika. Rýchle chudnutie môže byť príznakom napadnutia parazitom! Kontrolujte tiež pazúriky a srsť Vašeho králička. Ak sú pazúre príliš dlhé alebo je srsť zlepená, navštívte veterinára.
  • Dbajte na kvalitné kŕmenie, ktoré je vhodné pre králika. Hlavnou potravou králikov je seno, okoreniť králičiu stravu môžete zeleným krmivom.
Naše najobľúbenejšie články
2 min

Reč morčiat: Ako sa morčatá dorozumievajú

Asi každý chovateľ dobre pozná vtipné zvuky, ktoré morča vydáva, ak sa blíži nádoba s krmivom alebo hlasné výrazy radosti, keď sa môže v klietke pritúliť ku svojim kamarátom. Avšak čo vlastne chce morča týmito zvukmi povedať? Ako porozumieť reči morčiat? Čo nám hovorí, keď chrochtá alebo píska? Nižšie nájdete prehľad najobvyklejších zvukov, ktoré môže Váš maznáčik vyludzovať:
1 min

Reč škrečkov

Škrečky sú obľúbené zvieratká! Nie sú tak hlasní ako morčatá a nedúpajú ako králiky aj napriek tomu je ich „jazyk“ zložitý. Niekoľko typov, ktoré Vám pomôžu pochopiť Vášho nového spolubývajúceho!
4 min

Morčatá – chov vonku

Ak chcete chovať morčatá vonku, nejedná sa o veľkú výzvu alebo náročnú akciu. Ak si zvieratá zvykajú od skorej jari na vonkajší vzduch, môžu byť vonku chované dokonca aj cez zimu. Predpokladom pre takýto chov je samozrejme vhodný domček, v ktorom by sa mohlo morčiatko skryť.