Chov morčiat

Morča v klietke

Speedy sedí v klietke na svojom obľúbenom mieste a pozoruje zhora okolitý svet. Po behaní v koliesku a výstupe hore a späť dole je poriadne unavený. Nakoniec si morča dopraje lahodný šalát. Chov morčiat vyžaduje určité pravidlá, o ktoré sa dočítate nižšie.

Správanie morčiat 

Mnoho milovníkov zvierat trpí predsudkami, že morčatá sú lenivé a nemotorné zvieratá. Nie je to tak. Bohužiaľ nemá mnoho morčiat možnosť sa správať a pohybovať tak, ako je im to prirodzené.

Ich klietka býva často vybavená len stojanom na krmivo a peleštekom, a nie sú tu žiadne možnosti na lezenie a hranie. S trochou fantázie a zručností môžete z klietky vytvoriť dobrodružné ihrisko pre morčatá.

Chov morčiat: Aká veľká by mala byť klietka? 

Minimálna veľkosť klietky pre morča by mala b 120 x 60 cm za predpokladu, že bude m zviera každý deň voľný výbeh. Ak to tak nie je, mala by byť klietka veľká min. 1 m². Nedostatok priestoru môže m na zviera neblahý vplyv: Morča je v neustálom strese a môže b agresívne.

Ako často klietku čistiť?

Klietku by ste mali zvyčajne raz týždenne dôkladne vyčistiť. Kompletne odstráňte podstielku a klietku vytrite. Použite horúcu vodu (v prípade väčšieho znečistenia použite octový roztok). Potom klietku znova otvorte a vložte novú podstielku. Nezabudnite každý deň očistiť misky na vodu a krmivo!

Ako by mala klietka pre morča vyzerať?

Základným predpokladom pre chov morčiat je priestorná klietka a pravidelný pohyb. Na rozdiel od všeobecnej mienky morčatá sa vedia šplhať a skákať. Nemusia b tak obratné ako škrečky alebo potkany, ale napriek tomu sú veľmi aktívne. Radi stúpajú po rampách a schodíkoch a pozorujú svoje okolie z vyvýšených posedov. Obratné morčatá dokážu vyskočiť do pelešteku 10 – 20 cm vysoko.

Pri nákupe klietky pre morča sa uistite, že má rovnú strechu, aby ju zviera nemohlo použiť ako posed. Ak je klietka dostatočne vysoká, môžete pomocou niekoľkých dosiek vytvoriť poschodia.

Klietka s morčatami

Chov morčiat: Vonkajší výbeh

Ešte lepšie ako chovať morča v klietke vo vnútri, je umiestniť ho do vonkajšieho výbehu. Tam môže b celý rok. Je však treba dbať na niekoľko vecí. Vonkajší výbeh musí b odolný voči útekom a bezpečný proti predátorom. Stavebný materiál by mal b zapustený do hĺbky (cca 30-50 cm).

Je tiež dôležité, aby zviera malo k dispozícii dobre izolovaný úkryt. V závislosti na počtu morčiat by mal byť dostatočne veľký. Prístrok by mal byť umiestnený aj vo vonkajšom priestore. V zásade by ste mali vždy myslieť na poveternostné podmienky a zabezpečiť zodpovedajúcu ochranu. 

Viac informácií o chove morčiat vonku nájdete v našom článku.

Vybavenie klietky pre morčatá

Veľmi dôležité je poskytnúť morčatám úkryt. Je treba zmieniť, že akékoľvek dvierka či otvory by mali byť dostatočne veľké, aby sa zvieratá nezachytili. Každé zviera by malo mať k dispozícii svoj úkryt.

  • Misky na krmivo a vodu alebo pítitka 

Pre hlodavce samozrejme potrebujete misku na krmivo a vodu. Výhodou misky oproti pítitku je to, že sa ľahšie čistí, a preto sa tu hromadí menej baktérií.  Voda v miske sa však zašpiní rýchlejšie, preto je nutné ju častejšie vymieňať.    

  • Schodíky a rampy 

Aj menej obratné morčatá sa po rampách a schodíkoch dostanú na vyvýšené miesta. Odporúčame vytvoriť schodíky z plochých kameňov alebo malých tehál. To nielen uľahčí zvieratám výstup hore, ale tiež Vám ušetrí prácu so strihaním pazúrikov, pretože sa pri zdolávaní tvrdých prekážok pazúriky obrusujú. 

  • Tunel a úkryt 

Ako tunel či úkryt poslúžia veľké kúsky kôry alebo drenážne trúbky, ktoré sú k dostaniu v hobby markete. Počas hrania na skrývačku môžu spoločenské morčatá plne uspokojiť svoje sociálne potreby. Rozmanito zariadená klietka bude zábavná nielen pre morča, ale pozorovanie aktívnych zvierat pobaví aj Vás. 

Všetky produkty potrebné na zariadenie výbehu pre morčatá nájdete v našom sortimente pre malé zvieratá v obchode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
1 min

Reč škrečkov

Škrečky sú obľúbené zvieratká! Nie sú tak hlasní ako morčatá a nedúpajú ako králiky aj napriek tomu je ich „jazyk“ zložitý. Niekoľko typov, ktoré Vám pomôžu pochopiť Vášho nového spolubývajúceho!
2 min

Reč morčiat: Ako sa morčatá dorozumievajú

Asi každý chovateľ dobre pozná vtipné zvuky, ktoré morča vydáva, ak sa blíži nádoba s krmivom alebo hlasné výrazy radosti, keď sa môže v klietke pritúliť ku svojim kamarátom. Avšak čo vlastne chce morča týmito zvukmi povedať? Ako porozumieť reči morčiat? Čo nám hovorí, keď chrochtá alebo píska? Nižšie nájdete prehľad najobvyklejších zvukov, ktoré môže Váš maznáčik vyludzovať:
4 min

Morčatá – chov vonku

Ak chcete chovať morčatá vonku, nejedná sa o veľkú výzvu alebo náročnú akciu. Ak si zvieratá zvykajú od skorej jari na vonkajší vzduch, môžu byť vonku chované dokonca aj cez zimu. Predpokladom pre takýto chov je samozrejme vhodný domček, v ktorom by sa mohlo morčiatko skryť.