Morčatá – chov vonku

morča

Ak chcete chovať morčatá vonku, nejedná sa o veľkú výzvu alebo náročnú akciu. Ak si zvieratá zvykajú od skorej jari na vonkajší vzduch, môžu byť vonku chované dokonca aj cez zimu. Predpokladom pre takýto chov je samozrejme vhodný domček, v ktorom by sa mohlo morčiatko skryť.

Tipy a triky pre chov morčiat vonku

 • Morčatá musíte chovať v skupine minimálne 4 jedincov, aby sa v zime mohli vzájomne zahrievať
 • Aj keď zvieratá chováte vonku, každý deň kontrolujte, či im niečo nechýba
 • Chorých alebo gravidných jedincov chráňte pred chladom, ale zviera musíte nechať postupne si zvykať na teplejšiu klímu v dome
morče
 • Pokúste sa zamedziť rapídnym teplotným výkyvom. Nie je možné morčatá neustále brať z vonkajšieho výbehu do vnútorných priestorov. Každodenný rozdiel teplot, ktorému by bolo zviera vystavené, by rýchlo viedlo k prechladnutiu alebo dokonca zápalu pľúc

Kúpiť alebo postaviť vlastný?

Pretože morčatá nehrabú a nenorujú ako králiky, nie je treba, aby bolo oplotenie výbehu zakopané do zeme. Domček, v ktorom sa morčatá môžu skryť, by sa mal nachádzať vo vnútri výbehu aj vonku, pričom je vhodné ich prepojiť trúbkou, tunelom alebo iným spojovacím kanálom.

Ako chalúpku pre morčatá môžete kľudne použiť králikárňu. Ak vlastníte väčšiu skupinu morčiat, môžete pre nich postaviť príbytok svojpomocne, aby ste lepšie pokryli individuálne potreby skupiny. Pre cca 10 morčiat, ktorá chcete chovať vonku aj v priebehu zimy odporúčame veľkosť domčeka cca 120 x 120 x 120cm.

morčatá vonku

Aby ste vytvorili hrubú stavbu, budete potrebovať dosky s drážkou a dosky

 • Steny musíte medzi vonkajšou a vnútornou stenou zaizolovať pomocou styroporu, ten využijete aj na podlahu a nad ňu umiestnite plastovú vaňu. Ak nenájdete vaňu s vhodným rozmerom, môžete ju vytvoriť svojpomocne a to za pomoci fólie do rybníka, ktorú prilepíte na dosku z drevotriesky.
 • Strechu možno pokryť asfaltovým šindľom, ktorý bude vpredu prečnievať 40-50 mm. Naviac by strecha mala mať sklon dozadu, aby dážď lepšie odtekal. Aby ste v letných dňoch zabránili nadmernej horúčave v domčeku, mal by byť šindeľ cca 30mm nad vlastnou strechou.  Tým sa vytvorí vzduchový vankúš, ktorý bude horúčavu zadržiavať hore a vzniknutý priestor môžete využiť ako zásobárňu na krmivo.
 • Vrátka do domčeka musia byť funkčné aj v zlom počasí, preto ich umiestnite na východ. Aby ste viac zabránili horúčave v domčeku, môžete ich umiestniť na zatienené miesto, inak tu teplota ľahko dosiahne 40°C.
 • Dvierka sú tvorené dvomi drevenými rámami, na jednom bude umiestnený drôt, ku ktorému už bude pripevnený ďalší rám. Drôt je chránený doskami, tu sa k nemu morčatá nedostanú a nemôžu sa poraniť. V zimnom období odporúčame k drôtu pripevniť plexisklo, ktoré bude zvieratá chrániť pred chladom.
 • Otvor, ktorým sa morčatá dostanú do výbehu, môžete v noci zakryť látkovým ručníkom, ktorý na neho zavesíte.
 • Domček by mal mať výšku aspoň 2m, aby ste mohli pri kŕmení zvierat alebo upratovania pohodlne stáť a nemuseli ste kľačať. Nižšie výbehy aj domčeky sú  samozrejme tiež možné, ale len pokiaľ k nim nepotrebujete neustály prístup.
 • Zhora je výbeh zaopatrený sieťou, aby sa do neho nedostali mačky alebo vtáci, ktorí by mohli morčatá ohrozovať.

Výbeh pre morčatá: vlhkosť

Ak chováte morčatá vonku, nie je až takým problémom zima, ale vlhkosť, ktorá sa v domčeku tvorí. Hlavne v noci sa objavuje kondenzát, ktorý sa usádza na stenách a steká dole.

Keďže nemáte možnosť prístrešok vykurovať, je treba v ňom poriadne vetrať a nezaizolovať všetky steny.

Zaopatrite domček tiež vysokou vrstvou sena alebo slamy, do ktorej sa môžu morčatá zavŕtať, aby prečkali zimu. Naviac sa tiež zahrievajú medzi sebou, aby posilnili súznenie v skupine.

Naše najobľúbenejšie články
1 min

Reč škrečkov

Škrečky sú obľúbené zvieratká! Nie sú tak hlasní ako morčatá a nedúpajú ako králiky aj napriek tomu je ich „jazyk“ zložitý. Niekoľko typov, ktoré Vám pomôžu pochopiť Vášho nového spolubývajúceho!
2 min

Reč morčiat: Ako sa morčatá dorozumievajú

Asi každý chovateľ dobre pozná vtipné zvuky, ktoré morča vydáva, ak sa blíži nádoba s krmivom alebo hlasné výrazy radosti, keď sa môže v klietke pritúliť ku svojim kamarátom. Avšak čo vlastne chce morča týmito zvukmi povedať? Ako porozumieť reči morčiat? Čo nám hovorí, keď chrochtá alebo píska? Nižšie nájdete prehľad najobvyklejších zvukov, ktoré môže Váš maznáčik vyludzovať:
4 min

Morčatá – chov vonku

Ak chcete chovať morčatá vonku, nejedná sa o veľkú výzvu alebo náročnú akciu. Ak si zvieratá zvykajú od skorej jari na vonkajší vzduch, môžu byť vonku chované dokonca aj cez zimu. Predpokladom pre takýto chov je samozrejme vhodný domček, v ktorom by sa mohlo morčiatko skryť.