Gekončík nočný

Gekončík nočný

Gekončík nočný je asi najznámejším a v teráriách najčastejšie sa vyskytujúcim druhom gekóna. Tento atraktívny gekón očarí každého milovníka plazov svojimi veľkými očami a fascinujúcim vzorovaním v často úchvatných farebných variantoch. Vďaka pokojnej a zvedavej povahe gekončíka nočného možno tento druh plazov považovať za takmer krotké zviera.

Kto by si rád kúpil terárium, pre toho je gekončík nočný ideálnym prvým zvieraťom. Zistite viac o chove a starostlivosti o gekončíka nočného, ako aj o vybavení terária, ktoré je pre tento druh špecifické.

Čo sú gekončíky nočné?

Gekončík nočný patrí do čeľade gekónovitých. Okrem gekončíka nočného, ktorý je aktívny za súmraku a v noci, sú medzi teraristmi veľmi žiadané aj gekóny rodu Phelsuma alebo Lygodactylus. Gekóny (Gekkonidae) zase patria k šupinovitým plazom (Squamata), ktoré predstavujú jednu zo štyroch veľkých skupín plazov. Pri nepredstaviteľne veľkej rozmanitosti asi 100 rodov a 1 200 rôznych druhov sú gekóny skupinou jaštericovitých.

Gekóny žijú na Zemi asi 50 miliónov rokov. Či už v dažďovom lese, v púšti, alebo na horách: tieto plazy sa takmer majstrovsky prispôsobujú podmienkam svojich biotopov.

História

Evolúcia gekónov má podľa dnešných poznatkov pôvod v juhovýchodnej Ázii. A ešte aj dnes sa tu vyskytujú pôvodní zástupcovia tejto skupiny jašterov. Jeden exemplár z rodu gekončíkov nočných (Eublepharis) prvýkrát popísal v roku 1827 britský zoológ John Edward Gray. Gekončíky nočné sa vyvíjali takisto v juhovýchodnej Ázii. Odtiaľ sa tento druh jaštera rozšíril od Indie, Pakistanu, Afganistanu, Iránu a Iraku až do Sýrie a Turecka.

Ako biotop uprednostňuje gekončík nočný polosuché až suché stepné oblasti krajiny. Vyskytuje sa prevažne na tropických a subtropických púšťach, resp. polopúšťach s pieskovo-zemitou, skôr pevnou pôdou. Čistým piesočným púšťam sa títo pôdni obyvatelia, ktorí sa radi odoberajú pod kamene alebo do podzemných jaskýň, vyhýbajú.

Vo svojom prirodzenom biotope vyhľadávajú gekončíky nočné v lete mierne vlhké a veľmi teplé prostredie, s dennými teplotami až do 40 °C. Naopak, v zimných mesiacoch sú tieto adaptabilné jaštery zvyknuté na skôr suché a chladné prostredie. V zime klesajú teploty cez deň pod 20 °C. V noci môže čiastočne mrznúť.

Vzhľad gekončíkov nočných (škvrnitých)

Alternatívny názov gekončíka nočného – gekončík škvrnitý – v zásade vychádza z výrazného sfarbenia: svetlá hnedasto-béžová základná farba je posiata čiernymi škvrnami. Hovorí sa, že čím vlhší a tmavší je biotop zvierat, tým tmavšie je ich sfarbenie. V súčasnosti existuje množstvo fascinujúcich foriem chovu, takže gekončíka nočného dnes možno v teráriách obdivovať v najrôznejších farebných variantoch a sfarbeniach.

Gekončík nočný zahrnuje štyri uznávané rody.

  • Eublepharis hardwickii
  • Eublepharis macularius
  • Eublepharis angramainyu
  • Eublepharis turcmenicus

Gekončík nočný, ktorý sa v teráriách vyskytuje najčastejšie, je z rodu Eublepharis macularius.

Ako vyzerá typický gekončík nočný?

Gekončíky nočné môžu mať vrátane chvostu dĺžku až 25 centimetrov. Majú valcovité, zavalité telo, ktoré je na hornej strane mierne sploštené. Gekončíky nočné majú mohutnú hlavu s nápadne veľkými očami, ktoré sú umiestnené po stranách.

Prirodzená farba očí gekončíka nočného je žltohnedá až zlatá a zrenica sa až na úzku medzeru dá zatvárať. V súčasnosti sú títo obyvatelia terárií k dispozícii aj vo veľmi atraktívnych chovných variantoch s čiernookými zvieratami (Eclipses) alebo s farebne rozpolenými očami (Snake Eyes). Pri albínskych druhoch vykazujú oči červenkastý lesk.

Koža gekončíka nočného je spravidla pokrytá veľmi jemnými šupinami a na dotyk je preto mierne zamatová. Vonkajšia schránka sa obnovuje pravidelným zvliekaním kože. Pozdĺžny chvost slúži gekónom na koordináciu pohybu pri behu, lezení a skákaní. Tu sa zároveň vo forme tukov ukladajú zásoby živín.

Gekončíky nočné (Eublepharis) patria k viečkovým gekónom (Eublepharidae). Viečkové gekóny dostali pomenovanie podľa pohyblivých očných viečok. V porovnaní s inými druhmi gekónov majú aj odlišné vlastnosti prstov: prsty viečkových gekónov nie sú na končekoch rozšírené a nemajú ani priľnavé lamelky.

Pomocou priľnavých prstíkov by tieto zvieratá mohli liezť hlavne na lesklých povrchoch. Prsty viečkových gekónov sa naopak končia ostrými, zahnutými pazúrmi, ktoré sa nemôžu zaťahovať. Gekónom umožňujú hrabať sa aj v pevnom substráte a vynikajúco sa pohybovať po skalnatom a kamenitom podklade. Gekončíky nočné sú vďaka pazúrom vynikajúcimi lezcami.

Môžu sa dožívať až 20 rokov a dosahujú hmotnosť zhruba 40 až 70 gramov.

Akú má tento druh plazu povahu?

Ako obyvateľ terária sa gekončík nočný teší veľkej obľube. Na jednej strane je to vďaka jeho atraktívnemu vzhľadu, na strane druhej vďaka jeho mierumilovnej a pozoruhodne krotkej povahe. Kto si zadováži gekončíka nočného, bude žasnúť, ako rýchlo tento druh jaštera stratí plachosť.

Gekončíky nočné sú spoločenské zvieratá a s inými jedincami rovnakého druhu sa dobre socializujú. Samci gekončíkov nočných však prejavujú výrazné teritoriálne správanie a svoje terárium pred inými samcami bránia.

Gekončíky nočné sú aktívne za súmraku a v noci. Sotva sa osvetlenie terária zhasne, gekončíky nočné už vychádzajú zo svojho úkrytu, kde väčšinu dňa zostávajú v ústraní. Potom sa zdanlivo bezúčelne prechádzajú po svojom teráriu – hľadajúc niečo pod zub.

Vo voľnej prírode sa gekončík nočný zdržiava v podzemných jaskyniach, skalných štrbinách a pod kameňmi. Gekončíky nočné niekedy do zeme vyhrabávajú hlboké chodby, ktoré slúžia ako úkryty.

Takisto rady lezú a možno na ne preto natrafiť aj na kameňoch a iných vyvýšeninách.

© mzphoto11 / stock.adobe.com

Zimný pokoj – áno či nie?

Na rozdiel od obojživelníkov či hadov, ktoré v zime ustrnú, alebo niektorých cicavcov, ktoré si doprajú nočný spánok, dodržuje gekončík nočný zimný pokoj. V tomto dvoj- až trojmesačnom období vykazuje gekončík nočný výrazne zníženú aktivitu. Zároveň sa mu značne spomalí metabolizmus a prestane prijímať potravu. Iba sem-tam vypije trocha vody.

Zimný pokoj – prečo? Takýto odpočinok podporuje zdravie plazov a navyše predstavuje spúšťací faktor pre správanie súvisiace s rozmnožovaním.

Zimný pokoj nemusí byť nutný, zodpovedá však prirodzenej potrebe gekončíkov nočných. Aby ste svojim zvieratám umožnili zimný pokoj, pomaly znižujte teplotu v teráriu, až kým nie je v noci na hodnote cca 10 až 12 °C a cez deň 15 až 18 °C.

Ak je to možné, terárium jednoducho umiestnite do nejakej chladnej miestnosti. Počas tohto obdobia sa gekončík nekŕmi a osvetlenie sa pomaly zníži na šesť hodín počas dňa. Nikdy nesmie chýbať miska s čerstvou vodou.

Na konci odpočinku by sa v priebehu dvoch týždňov mala teplota v teráriu opäť pomaly zvyšovať.

Na čo treba pamätať pri chove?

Chov a starostlivosť o gekončíky nočné sú relatívne nenáročné. Cez deň potrebujú teplotu od 28 do 35 °C a vlhkosť vzduchu približne 40 až 50 %. V noci by mala byť teplota asi 20 °C a vlhkosť vzduchu 50 až 70 %. Najlepšie je chovať jedného samca gekončíka nočného s jednou alebo viacerými samicami. Samci gekončíka nočného spolu nemôžu žiť v jednom spoločnom teráriu, pretože to môže vyústiť do krutého boja o teritórium.

Plánujete začleniť do existujúcej skupiny nové zviera? V tom prípade by ste nováčika mali najskôr držať v karanténe a nechať vyšetriť na prítomnosť roztočov a červíkov.

Aké terárium vybrať pre gekončíka nočného?

Gekončík nočný potrebuje suché terárium (bežné púštne terárium), ktoré je vhodné pre zemné druhy. Pri výbere príbytku, ktorý je vhodný pre špecifické zviera samozrejme platí: čím priestrannejší, tým lepšie!

Vybavenie terária

Gekončíky nočné sú veľmi adaptabilné zvieratá, ktoré majú na terárium minimálne nároky. Podstielka však zohráva dôležitú úlohu, keďže ide o zemných obyvateľov. Gekončíky nočné potrebujú pevnú podstielku oživenú rôznymi nerovnosťami a možnosťami úkrytu. Ideálna je ílovito-piesková zmes, ktorá je prekladaná niekoľkými kameňmi.

V predajni si môžete kúpiť už hotové ílovito-pieskové zmesi. Pomocou vlhčeného produktu je potom možné naniesť vrstvu podstielky s hrúbkou tri až desať centimetrov. Môžete dokonca vymodelovať aj ideálnu krajinku vrátane dutín. Pustite uzdu svojej kreativite – Vaše gekončíky budú nadšené. Alternatívnou podstielkou je štrk.

V teráriu by však mali byť v každom prípade k dispozícii aj možnosti lezenia a množstvo úkrytov. Vhodné sú napríklad dutiny z korku, kôry, savanového dreva alebo koreňa Mopani.

Pre svoje blaho potrebujú gekončíky nočné miernu relatívnu vlhkosť vzduchu, ktorú možno dosiahnuť s takzvanými wetboxmi (vlhkými krabičkami). Tieto dutiny si môžete sami postaviť zo starých plastových misiek, ktoré následne vyložíte vlhkým machom. Wetboxy rady využívajú aj samice na kladenie vajíčok a ako hniezdisko.

Teraristická technika

Gekončíky nočné potrebujú denný a nočný rytmus, ako aj možnosť udržiavať optimálnu teplotu. Na tento účel potrebujete dvoje spínacie hodiny, aby ste mohli regulovať vyhrievanie, ako aj osvetlenie. Týmto spôsobom je možné simulovať aj ročné cykly.

Na rozdiel od gekónov, ktoré sú aktívne cez deň, však gekončíky nočné nutne nepotrebujú osvetlenie. To slúži predovšetkým na riadenie fáz aktivity. V tmavých izbách a v sklepe však musí byť v každom prípade prítomná nejaká lampa. UV lampa nie je potrebná, avšak vhodným obohacovaním krmiva sa musí udržiavať hospodárenie s vitamínom D3 v rovnováhe.

Ako zvieratá aktívne v noci sa gekončíky nočné vyhrievajú vo voľnej prírode za súmraku na ešte teplých kameňoch. Vyhrievanie podstielky v teráriu je teda veľmi žiaduce. Na tento účel sú vhodné vyhrievacie podložky, kamene alebo káble.

Na čo si treba dávať pozor pri starostlivosti?

Pre zdravie gekončíka nočného je dôležitá hygiena v teráriu. Ku každodenným prácam v rámci starostlivosti patrí odstraňovanie stolice a moču. Aj miska na pitie by sa mala pred plnením každý deň vypláchnuť horúcou vodou. Takisto treba odstraňovať kŕmne zvieratá a zvyšky. To platí aj pre zvyšky kože gekončíkov nočných v období, keď sa z nej práve vyzliekajú.

Strava gekončíka nočného

Čo žerie gekončík nočný? Gekončíky nočné žerú hmyz a živia sa najmä žijúcimi kŕmnymi zvieratami, ako sú kobylky, šváby, cvrčky a svrčky. Dospelé gekončíky nočné dostávajú na obed zhruba dve až štyri kŕmne zvieratá. Títo obyvatelia terárií však až na mláďatá nepotrebujú každodenné kŕmenie. Na doplnenie stravy je potrebné pridávať minerálne látky a vitamínové prášky. Prášky sa môžu každý druhý deň rozprašovať na hmyz. Gekončíky nočné by si mali chytať hmyz pokiaľ možno samostatne.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Korytnačky

Milovníci korytnačiek sú týmito takmer najstaršími živočíchmi našej planéty očarení, aj napriek tomu, že to nie sú zvieratá vhodné na maznanie. Dožívajú sa zvyčajne veľmi vysokého veku a môžu tak byť verným dlhoročným spoločníkom. Ako chovať korytnačku ako domáceho miláčika sa dozviete tu.

6 min

Korytnačka zelenkastá

Korytnačky patria k najstarším stavovcom na svete. Korytnačka zelenkastá pritom patrí k obzvlášť obľúbeným druhom. Aj Vy ste nadšení z týchto pravekých zvierat? Potom sa v našom profile plemena dozviete viac o správnom chove, kŕmení a starostlivosti.

7 min

Gekončík nočný

Gekončík nočný je asi najznámejším a v teráriách najčastejšie sa vyskytujúcim druhom gekóna. Tento atraktívny gekón očarí každého milovníka plazov svojimi veľkými očami a fascinujúcim vzorovaním v často úchvatných farebných variantoch. Vďaka pokojnej a zvedavej povahe gekončíka nočného možno tento druh plazov považovať za takmer krotké zviera.