Leguán

Leguán

Šupinatý exot: leguán na Vás urobí dojem svojím dinosaurím výzorom.

Leguány sú rôznorodé, no predsa majú všetky druhy čosi spoločné: svojím tajuplným výzorom fascinujú skúsených teraristov, ako aj začiatočníkov. V tomto článku sa dozviete, či je tento exotický druh jaštera vhodný aj do Vašej domácnosti a ako ho správne chovať.

Profil leguána

 • Názov: leguán (Iguanidae)
 • Veľkosť: 15 až 215 centimetrov
 • Hmotnosť: 5 až 15 kilogramov
 • Veľkosť terária: podľa druhu (dĺžka x šírka x výška), napríklad leguány obojkové minimálne 120 × 60 × 60 centimetrov, zelené leguány minimálne 150 × 200 × 250 centimetrov
 • Teploty: 25 až 28 stupňov Celzia, celková teplota 35 až 37 stupňov Celzia, v noci 20 až 25 stupňov Celzia
 • Krmivo: podľa druhu výlučne alebo prevažne rastlinná strava
 • Chov: minimálne párový chov, ideálne: jeden samec a jedna až dve samice
 • Náročnosť: stredná

Výzor: Rôznorodé plazy ako z rozprávky

Leguán je jašter z rodu šupináčov a vyzerá takmer na nerozoznanie od rozprávkového draka či dinosaura. Zadné nohy týchto zvierat sú väčšinou silnejšie ako predné. Aj chvost je u mnohých exemplároch leguánov dlhší ako zvyšok tela. Pri niektorých druhoch je zdobený tŕňmi.

Ako sa jednotlivé druhy líšia?

Motto leguánov znie: Prioritou je rôznorodosť! Jednotlivé druhy z tejto mnohopočetnej skupiny sa pomerne výrazne odlišujú zovňajškom. Niektoré exempláre sú veľké len niekoľko centimetrov a iné dorastajú do veľkosti až vyše dvoch metrov.

Šupinatá koža jašterov je pruhovaná alebo škvrnitá. Niektoré zvieratá sú sivé, iné vynikajú farbami, ako je modrá, červená, hnedá alebo oranžová. Celosvetovo najznámejším farebným variantom je zelený leguán.

Ako sa líšia samci od samíc?

Určenie pohlavia je pri leguánovi možné až po jednom či dvoch rokoch. Na základe veľkosti femorálnych pórov je potom možné odlíšiť samcov od samíc. Tieto kožné žľazy sa nachádzajú na vnútornej strane stehien zvierat a pri samcoch sú výraznejšie ako pri samiciach.

Starší samci okrem toho vynikajú svojimi „imponujúcimi orgánmi“. Sú to napríklad hrdelný lalok, hrebene alebo mimoriadne veľké tŕne na chvoste. Všetky tieto znaky sú pri samcoch nápadnejšie ako pri samiciach.

Správanie: Čo je pre leguána typické?

Leguán je profesionálny lezec, vynikajúci plavec a milovník slnka. Deň sa uňho začína výdatným opaľovaním, pri ktorom sa väčšinou zahalí do tmavých farieb a tak akumuluje teplo. Aby mu počas poludňajšej horúčavy nebolo príliš teplo, prejde do svetlejšieho odtieňa. Leguán je totiž v disciplíne umeleckých premien talentovaný podobne ako chameleón.

Typickým prejavom správania sa, ktorý môžu chovatelia pri svojich malých dinosauríkoch často pozorovať, je kývavý pohyb hlavy. Ním chcú samci buď zapôsobiť na samice, alebo zastrašiť svojich rivalov.

Môžu byť leguány nebezpečné?

Na rozdiel od niektorých iných druhov jašterov nie je leguán jedovatý. V prípade chybného zaobchádzania počas chovu sa však napriek tomu môže stať pre človeka nebezpečným. Svoj silný chvost napríklad používa ako bič, keď je to potrebné. V prírode slúžia ostré pazúriky ako pomôcka pri lezení – v domácom chove nimi leguán narobí toľko neplechy ako ktorákoľvek nezbedná mačka.

Ako sa rozmnožujú leguány?

Všetky druhy kladú vajíčka. Zvieratá sú pohlavne zrelé vo veku asi troch rokov a rozmnožujú sa počas obdobia sucha. V teráriu môžete túto fázu simulovať so správnymi nastaveniami.

Úlohu zohráva aj zmena farby aj v období párenia: Samec v tejto fáze mení farbu a vyžaruje intenzívne odtiene červenej a oranžovej.

Množstvo nakladených vajíčok sa líši podľa druhu: napríklad zelený leguán nakladie až 70 vajec. Približne po dvoch mesiacoch samica uloží vajíčka do pieskového podkladu, kde sa po 70 až 90 dňoch vyliahnu malé leguány.

Aby sa u Vás leguán cítil ako doma, potrebuje okrem spoločnosti iných leguánov aj nejaké terárium. Malo by mu poskytovať dostatok miesta a čo najviac sa podobať jeho prirodzenému životnému prostrediu.

Ktorý leguán sa hodí na chov v teráriu?

Keďže leguán potrebuje veľmi veľa miesta, najznámejší druh – zelený leguán – by sa radšej nemal chovať ako domáce zviera. Ide o najväčšieho zástupcu leguánov a môže dorastať do dĺžky viac ako dva metre. Potrebuje teda veľké terárium alebo ideálne celú izbu či zimnú záhradu. Vo výnimočných prípadoch je preto vhodný jedine pre pokročilých chovateľov plazov.

Našťastie existuje široká paleta druhov, medzi ktorými sa nájde aj veľa malých leguánov pre začiatočníkov. Výberom kompaktného leguána obojkového alebo leguána malachitového môžu zvedaví nadšenci opatrne pričuchnúť k svetu týchto krásnych jašterov.

Koľko leguánov mám chovať?

Správny chov tohto druhu živočícha dosiahnete vtedy, keď necháte spolunažívať jedného samca s jednou alebo dvoma samicami. Keďže však určenie pohlavia pri mláďatách nie je ľahké ani pre chovateľov, mali by ste si kúpiť buď staršie zvieratá, alebo začať s jedným zvieraťom. Keď sa neskôr pohlavie vyjasní, doplníte dve samice alebo jedného samca a jednu samicu.

Keď si kúpite dve mláďatá, z ktorých sa neskôr vykľujú dvaja samci, môžete sa tešiť na agresívne správanie, ktoré je u samcov predprogramované: považujú sa totiž za rivalov a neostýchajú sa pri meraní síl vystrčiť pazúry.

Na čo ešte treba pamätať pri chove leguánov?

Väčšina leguánov, ktoré sú vhodné na domáci chov, momentálne nepodlieha ohlasovacej povinnosti. Napriek tomu sa pri kúpe vždy odporúča vyžiadať si od chovateľa či predajcu doklad o pôvode.

Leguán malachitový
Leguán malachitový je nádherne sfarbený a dobre sa hodí pre teraristov začiatočníkov.

Veľkosť terária pre leguána závisí od druhu, ktorému má poskytnúť prístrešie. Keďže medzi jednotlivými druhmi leguánov sú obrovské rozdiely vo veľkosti, nie je možné dať univerzálnu radu o veľkosti terária.

Na internete nájdete rôzne údaje: Napríklad pre leguány obojkové sa odporúča minimálne 120 × 60 × 60 centimetrov (dĺžka x šírka x výška), pre zelené leguány minimálne 150 × 200 × 250 centimetrov.

V zásade, samozrejme, platí: čím viac miesta Vaše plazy majú, tým lepšie. Okrem toho majte na pamäti, že mladé leguány stále rastú – terárium by preto malo byť dosť veľké na to, aby umožňovalo dostatočnú voľnosť pohybu aj dospelým zvieratám.

Posudok k minimálnym požiadavkám na chov plazov informuje o tom, aká veľkosť terária je vhodná pre jednotlivé druhy, ako aj o ideálnej základnej teplote a dôležitých vlastnostiach vybavenia terária.

Kontrolný zoznam: Čo patrí do terária pre leguána

Pre studenokrvného leguána sú na prežitie dôležité svetlo a teplo. V teráriu mu doprajte oboje pomocou svetelnej techniky. Je zároveň dôležité, aby sa leguán ani pri lezení príliš nepribližoval k tepelným lampám. Inak hrozia bolestivé popáleniny.

Okrem správneho svetla potrebuje leguán v teráriu aj túto výbavu:

 • Možnosti lezenia v podobe konárov a vyvýšenín
 • Únikové miesta, prípadne skrýše z korku alebo iných prírodných materiálov
 • Jazierko na plávanie a osvieženie, ideálne vyhrievané
 • Miesto na krmivo s čistými miskami a čerstvou vodou
 • „Slnečné miesta“ pod tepelnými lampami
 • Technické vybavenie: Lampy s denným svetlom, UV-A, UV-B a tepelné lampy, zvlhčovač vzduchu alebo zavlažovacie zariadenie, vyhrievacie podložky
 • Merače teploty a vlhkosti vzduchu
 • Rastliny, ktoré sú stabilné a pre leguánov nejedovaté, napríklad palmy juka, fikus alebo filodendron
 • V závislosti od druhu podstielka z nehnojenej zeminy, zmesi rašeliny a piesku, pieskovo-ílovitého substrátu, štrku

Aké podmienky by mali prevládať v teráriu?

Ideálna teplota vzduchu je 25 až 28 stupňov Celzia, pod tepelnými lampami smie byť 35 až 37 stupňov Celzia. V noci leguány obľubujú o niečo chladnejšie prostredie s teplotou 20 až 25 stupňov Celzia.

V závislosti od druhu by mala byť vlhkosť vzduchu cez deň 60 až 80 percent. Napríklad leguán obojkový má rád o niečo suchšie prostredie, leguány z tropických regiónov uprednostňujú vyššiu vlhkosť vzduchu. V závislosti od druhu by sa mala hodnota vlhkosti v noci zvýšiť na 80 až 95 percent.

Z terária by sa mali denne odstraňovať zvyšky krmiva a výkalov a malo by sa pravidelne čistiť. Odstraňovať sa musia aj zvyšky kože – pretože predovšetkým počas rastu leguány neustále obnovujú časti svojej kože.

Je takisto dobre vedieť: Niektoré druhy udržujú zimný pokoj dva až tri mesiace. V tomto období treba prispôsobiť klimatické podmienky. K tomu patrí postupné znižovanie teploty v teráriu leguána a pomalé zvyšovanie ku koncu zimného pokoja.

Leguán v teráriu
Leguány sú milovníci slnka – avšak s bezpečným odstupom, inak hrozia popáleniny.

Niektoré leguány ako zelený leguán sú vegetariáni, iné sú všežravcami a okrem listov, rastlín a bylín si pochutnajú aj na hmyze. U všetkých leguánov môže malý podiel výživy – asi päť percent – pozostávať aj z plodov a ovocia.

To, ako často potrebuje leguán cez deň čerstvé krmivo, závisí od druhu. Pri mnohých sú to dve až tri dávky. Okrem toho tento krásny jašter potrebuje denne čerstvú vodu na pitie. Dôležité sú takisto vitamíny a vápnik, ktoré sa musia pridávať do krmiva. Množstvo by malo byť prispôsobené hmotnosti leguána, aby sa zabránilo predávkovaniu.

Chyby pri chove alebo nesprávne kŕmenie spôsobujú pri leguánovi typické choroby:

 • Chlad alebo prievan vyvolávajú zápaly pľúc.
 • Príliš drsné konáre na lezenie môžu spôsobiť poranenie šupinovej pokrývky jašterov.
 • Chýbajúce alebo príliš slabé UV ožarovanie spôsobuje u samíc retenciu vajíčok.
 • Niektoré leguány si pochutnávajú na podstielke, čo často spôsobuje životunebezpečné zápchy.

Pozorne svojich jašterov sledujte. Dávajte pozor na viditeľné poranenia a iné prejavy rôznych ochorení, ako je strata chuti, apatia, strata hmotnosti, hnačka alebo neobvyklé sfarbenia kože. Ideálne ešte pred kúpou sa informujte o zverolekároch vo svojom okolí, ktorí sa vyznajú v plazoch.

Koľko sa dožívajú leguány?

Keď získate presné informácie o potrebách svojho leguána a poskytnete mu vhodný domov, bude sa celkovo cítiť dobre a môže sa tešiť na dlhý život. V závislosti od druhu väčšina leguánov v domácom chove oslávi spravidla asi desať až dvadsať narodenín.

Kto sa rozhodne pre leguána ako domáce zviera, mal by sa poobzerať u chovateľov. Venujte hľadaniu dostatok času. Skôr než sa rozhodnete, trochu svojho chovateľa a jeho zvieratá spoznajte. Porozhliadnite sa po nadšených chovateľoch, ktorí svoje plazy chovajú vo veľkých a dobre udržiavaných teráriách a ponúkajú primerané ceny.

Leguána nájdete aj v útulku. Tu sa však vyskytujú predovšetkým zelené leguány. Pretože mnohí chovatelia podceňujú, do akej veľkosti môžu tieto zvieratá dorastať, a, žiaľ, nie sú pripravení starať sa o takých obrov 20 rokov.

Začiatočníkom sa odporúča kupovať si dospelé plazy. Pohlavie je vtedy už spravidla známe a aj správanie sa odhaduje jednoduchšie.

Kúpe z dovezených divých chovov sa rozhodne vyhnite. Divé chovy sú v rozpore s ochranou druhov a prírody, väčšina zvierat navyše dorazí v zlom celkovom stave.

Koľko stojí leguán?

Dospelé zvieratá väčšinou stoja 100 až 300 eur. Mláďatá dostanete často výhodnejšie. K tomu ešte treba pripočítať náklady na kúpu terária, kde by ste mali započítať aspoň 1 000 eur.

Pôvod leguánov

Leguán je pôvodom z Ameriky. Oblasť jeho rozšírenia sa tiahne od juhu USA až po Paraguaj. Niektoré druhy sú rozšírené na Karibských ostrovoch, Galapágoch a ostrovoch Fidži.

Životný priestor leguána je rovnako rôznorodý ako jeho druhy: vo voľnej prírode ho nájdete na stromoch, v lesoch a v blízkosti vôd. Existujú aj druhy, ktoré obývajú stepi a púšte.

Aké druhy existujú?

Dlhý čas existovalo v čeľadi týchto exotických jašterov asi 50 rodov a 700 rôznych druhov. Tri rody už vyhynuli. Dnes žijúce leguány sú rozdelené do ôsmich rodov, z ktorých každý má do 15 druhov:

 • Leguán morský
 • Leguán fidžijský
 • Leguán galapágsky
 • Leguán čierny
 • Leguán nosorohý
 • Leguán púštny
 • Iguana
 • Čukvala

Zhrnutie: Možno leguánov chovať ako domáce zvieratá?

Leguány sú obľúbené domáce zvieratá a pri starostlivosti zohľadňujúcej druh sa môžu chovať doma. Chov si však na jednej strane vyžaduje bohaté znalosti o plazoch a na strane druhej v závislosti od druhu aj veľa miesta.

Kto by sa chcel do teraristiky pustiť radšej v malom, môže alternatívne premýšľať o kúpe agamy – tieto malé jašterice sa môžu chovať jednotlivo a presne ako leguán vyzerajú ako malé draky.

No ak to má byť predsa len leguán, mali by ste pamätať na toto: jaštery sa dožívajú viac ako mnohé psie plemená a sú vhodné iba pre milovníkov plazov, ktorí môžu po mnoho rokov investovať do zvieraťa čas a peniaze. Pretože aj druhy vhodné pre začiatočníkov sú spojené s veľkou zodpovednosťou a nárokmi.

Okrem toho je dôležité vedieť, že tieto zvieratá nie sú žiadnymi spoločníkmi ani zvieratami na maznanie. Kto s potešením pozoruje zvieratá, nadšene analyzuje ich prejavy správania a dokáže sa o ne láskyplne starať, ten bude mať z týchto fascinujúcich plazov veľa radosti.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Korytnačky

Milovníci korytnačiek sú týmito takmer najstaršími živočíchmi našej planéty očarení, aj napriek tomu, že to nie sú zvieratá vhodné na maznanie. Dožívajú sa zvyčajne veľmi vysokého veku a môžu tak byť verným dlhoročným spoločníkom. Ako chovať korytnačku ako domáceho miláčika sa dozviete tu.
6 min

Korytnačka zelenkastá

Korytnačky patria k najstarším stavovcom na svete. Korytnačka zelenkastá pritom patrí k obzvlášť obľúbeným druhom. Aj Vy ste nadšení z týchto pravekých zvierat? Potom sa v našom profile plemena dozviete viac o správnom chove, kŕmení a starostlivosti.
7 min

Gekončík nočný

Gekončík nočný je asi najznámejším a v teráriách najčastejšie sa vyskytujúcim druhom gekóna. Tento atraktívny gekón očarí každého milovníka plazov svojimi veľkými očami a fascinujúcim vzorovaním v často úchvatných farebných variantoch. Vďaka pokojnej a zvedavej povahe gekončíka nočného možno tento druh plazov považovať za takmer krotké zviera. Kto by si rád kúpil terárium, pre toho je gekončík nočný ideálnym prvým zvieraťom. Zistite viac o chove a starostlivosti o gekončíka nočného, ako aj o vybavení terária, ktoré je pre tento druh špecifické.