Preperovanie

Preperovanie

Ako môžete vtáka podporiť pri výmene peria

Ako človek zo skrine vyťahuje teplé zimné oblečenie alebo vzdušné letné šaty, vtáci menia svoje perie. Bohužiaľ nie vždy je preperovanie tak jednoduché ako zmena šiat u človeka…

Preperovanie je pre vtáka stresujúce. Zatiaľ čo sa zbavuje starého peria, musí si kontinuálne vytvárať nové. Mnoho vtákov počas tohto obdobia vyzerá neupravene a chorľavo, pretože zásoby živín po zime nie sú vždy dostatočné pre vytvorenie úpne nového operenia. Starší a chorí vtáci by mali byť počas preperovania špeciálne podporení.

výmene peria u vtáka

Ako môžem pomôcť svojmu vtákovi?

  • S kvalitným krmivom je preperovanie jednoduchšie. V závisloti na druhu vtáka sú vhodné rôzne kŕmne zmesi – napr. kanárik potrebuje iné základné krmivo ako papagáj.
  • Špeciálne doplnkové krmivo, čerstvé ovocie a zelenina doplňujú stravu Vašeho vtáka. V závislosti na druhu by ovšem zviera malo konzumovať len určité množstvo čerstvého ovocia. Druhy ovocia je nutné denne meniť. Možno zistíte, že je to tiež nová pochúťka pre Vašeho vtáka.
  • Uhorka, špalda, proso, ovos a pšenica sú bohaté na kyselinu kremičitú, ktorá prispieva k novému hodvábnemu, farebnému periu. Napríklad proso sa dá ku klietke ľahko pripevniť, okrem kŕmenia poslúži aj k hre. Dokonca aj vyčerpaní vtáci alebo vtáci bez chuti do jedla si proso radi zobnú... Pšeničné zrná sú veľmi tvrdé, a preto ich malé druhy vtákov zle prijímajú. Možnosťou môže byť nechať pšenicu napučiť alebo naklíčiť! Okrem kyseliny kremičitej obsahuje tiež aminokyseliny obsahujúce síru, ktoré podporujú tvorbu rohoviny.

Všetko potrebné pre vtákov je k dispozícii v našom obchode pre zvieratá!

Naše najobľúbenejšie články
2 min

Preperovanie

Ako človek zo skrine vyťahuje teplé zimné oblečenie alebo vzdušné letné šaty, vtáci menia svoje perie. Bohužiaľ nie vždy je preperovanie tak jednoduché ako zmena šiat u človeka…
2 min

Ochorenie obličiek u vtáctva

Ochorenie obličiek u papagájov, kanárikov a anduliek spozorujete často až vtedy, keď je na pokusy o liečbu už neskoro. Dôvodom je skutočnosť, že príznaky obličkového ochorenia sú tak nenápadné, že laik ich dokáže len ťažko jednoznačne identifikovať.
2 min

Byliny pre vtáctvo

Bachovy kvetové terapie sú v súčasnej chvíli v kurze. Esencie z divoko rastúcich rastlín boli objavené lekárom a bakteriologom Edwardom Bachom už v 30. rokoch 18. storočia, pričom bolo zistené, že byliny zlepšujú celkový telesný a duševný stav človeka i zvieraťa. A hoci bola terapia doposiaľ rozšírená hlavne u koňov, psov a mačiek, vedzte, že môže pomôcť aj Vašim opereným priateľom!