Mačacia mäta (Catnip)

Mačacia mäta

Veľa mačiek veľmi nemôže odolať vôni mačacej mäty.

Mačacia mäta sa botanicky radi do triedy hluchavkovitých. Označenie vzniklo vďaka jej schopnosti k sebe lákať pohlavne zrelé mačky. Reakcie mačiek na jej účinky sa veľmi líšia, sú podmienené geneticky, a u cca. 50% mačiek vyvoláva naozaj silné reakcie: u mačiatok a starších jedincov účinok zas tak veľký nie je. Nielen domáce mačky, ale aj veľké šelmy môžu byť prilákané jej vôňou, ale napr. krysy zápach tejto rastliny odpudzuje.

Catnip (mačacia mäta)
Mačacia mäta

Účinok mačacej mäty

Zatiaľ nie je na 100 % jasné, čo vyvoláva účinok catnipu. Predpokladá sa, že vôňa rastliny je spojená s rituálom párenia. Táto vôňa má na väčšinu mačiek omamný účinok. Váľajú sa v mäte a sú uvoľnenejšie. Okrem toho mačacia mäta zvyšuje inštinkt štvornohých priateľov na hru, čím sa aj skutočne pomalé zvieratá stávajú na určitý čas aktívnejšími. Catnip však nie je veľmi účinný pre mačiatka a staré mačky. Najmä v nepríjemných situáciách, ako je preprava k veterinárovi, možno mačku nalákať do prepravného boxu malým množstvom mačacou mätou.

Mnohí majitelia mačiek si kladú otázku, či je mačacia mäta pre ich štvornohých priateľov jedovatá. Zatiaľ nie sú známe žiadne vedľajšie účinky. Catnip preto môžete používať bez váhania. Neodporúča sa však vystavovať štvornohých priateľov vôni mačacej mäty každý deň. Stačí raz týždenne a vyhnúť sa nadmernej stimulácii. Pri používaní mäty by mala byť mačka samozrejme v dobrom zdravotnom stave.

Výsadba mačacej mäty

Čo sa týka mačiek, mäta je mimoriadne praktická aj vo vašej záhrade, pretože vďaka špeciálnej účinnej látke odháňa hmyz a škodcov. Rastlina je pomerne nenáročná a odolná. Najlepšie rastie na slnečnom mieste. Mäta mačacia rastie takmer v každej pôde. Po prvom kvitnutí možno mätu trochu skrátiť, aby sa zabezpečilo druhé kvitnutie.

Mačka a mačacia mäta

Hračky s mačacou mätou

Vôni mačacej mäty nemôžu mnohé mačky odolať. Milujú jej arómu a žiadna hračka, ktorá bude mačacou mätou naplnená, si nebude môcť byť istá pred Vašim mačacím miláčikom. Mierne omamný účinok posilňuje záujem o hračku, čím sa stupňuje aj aktivita Vašej mačky. Preto sú mačky schopné sa takouto hračkou zaoberať aj hodiny a udržiavať sa tak vo forme.

Lopty s mačacou mätou udržia Vašu mačku v neustálom pohybe, naviac sa s nim dá výborne hrať a blázniť vśade okolo. Aj udičky s touto bylinou Vašu mačku vyložene okúzlia, pričom sa aj z lenivého povaľača stane zrazu naozajstný lovec. Mačka sa o mätu môže obtierať, skákať po nej, chytať ju. Okrem vankúšika a plyšových figúriek s mätou nájdete u nás aj mix byliniek a sprej obsahujúci práve mačaciu mätu. 

Objavte našu ponuku rôznych typov maškŕt a hračiek s catnipom na zoohit.sk.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.
9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?
2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.