Ako vyrobiť hračku pre mačku: 5 jednoduchých a lacných nápadov

Hračka pre mačky z kartónu

Kartón s „okienkom“ je ideálna hračka pre mačky.

Mačky si pri hraní cibria svoj lovecký inštinkt. Hra je dôležitá a čím je hračka pestrejšia, tým lepšie. Päť nápadov, ako vyrobiť hračku pre mačku, ktorá bude lacná a pomocou vecí, ktoré má každý doma.

Vďaka hre sa mačky udržiavajú vo forme a môžu si pri nej pestovať svoj lovecký inštinkt. Okrem toho je to zábava a upevňuje to vzťah medzi človekom a domácim miláčikom. Hlavne pre domáce mačky, ktoré nemôžu ísť von chytať myši, je pravidelná činnosť dôležitá.

Z predmetov, ako sú kartón, prázdne rolky toaletného papiera a korky od vína, si môžete sami vyrobiť napínavé hračky pre mačky, a to navyše lacno a ľahko.

Kartónový domček s okienkami

Určite to sami poznáte: objednáte si niečo z internetu, doručia Vám to domov, vyberiete to z kartónovej škatule a hop – hneď je v škatuli Vaša mačka. Pretože mačky kartón milujú. Kartón je teplý, príjemný a je to dokonalá skrýša.

S niekoľkými trikmi viete vyrobiť z obyčajného lepenkového kartónu dom s oknami pre svoju mačku. Budete na to potrebovať kartón, nožnice alebo nôž a vejár s pierkami.

Materiál

 • Stabilný kartón
 • Nožnice alebo odlamovací nôž
 • Vejár s pierkami

Návod

Nožnicami alebo odlamovacím nožom vyrežte do škatule niekoľko otvorov. Tvar a veľkosť otvorov ponecháme na Vašu fantáziu a zručnosti. Otvory však musia byť aspoň také veľké, aby cez ne prešla mačacia labka. Cez tieto „okná“ môže potom Vaša mačka pozorovať okolie alebo loviť tľapkami „korisť“.

Keď je mačka v škatuli, škrabkajte s vejárom s pierkami pomaly zvonku okolo otvorov. Vaša mačka sa bude zaručene baviť, bude loviť vejár a bude ho chcieť vtiahnuť do škatule. Vejár s pierkami môžete takisto pomaly zasúvať cez „okno“ do kartónu a čakať, kým po ňom mačka vyštartuje.

Dôležité: Skôr než lepenkovú škatuľu odovzdáte na užívanie svojmu štvornohému miláčikovi, skontrolujte, či v nej nie sú kovové spinky. Pre istotu ich odstráňte, aby sa o ne Vaša mačička neporanila. Treba odobrať aj zvyšky lepiacej pásky pre prípad, že Vaša mačka rada hryzie do plastu.

Príde Vám trvalé používanie starého obalového kartónu nie veľmi pekné? V online obchode zoohit nájdete domčeky na hranie zo škrabacej dosky. Predstavujú krajšiu alternatívu, ktorá sa určite zapáči aj Vášmu miláčikovi.

Mačka s rolkou toaletného papiera © ramonespelt / stock.adobe.com
Z prázdnej rolky toaletného papiera sa dá vyrobiť napínavá hračka pre mačky.

Vlastne vyrobená hračka pre mačky z rolky toaletného papiera

Prázdne rolky toaletného papiera sú v každej domácnosti. Vedeli ste, že z nich dokážete rýchlo a jednoducho vyrobiť napínavú hračku pre mačky?

Pri hračkách podnecujúcich inteligenciu a prácu ide o to, aby mačka „vydolovala“ maškrtu, ktorá je skrytá v hračke. Mačka si s týmito hračkami cvičí ducha aj obratnosť labiek. Ak napríklad práve nemáte čas hrať sa s mačkou, môžete ju tak na krátku chvíľu zabaviť.

Materiál

Návod

Na začiatok vyplňte prázdnu rolku toaletného papiera niekoľkými kusmi maškŕt pre mačky. Namiesto maškŕt môžete použiť aj suché krmivo. Papierovú rolku potom položte na zem a nechajte mačku, aby z nej vylovila dobrôtky.

Keď to Váš miláčik hravo zvládne, môžete zvýšiť stupeň obtiažnosti a použiť vnútro kuchynskej rolky.

Ak sa vaša mačka bude nudiť aj pri tom, jeden koniec rolky zatvorte tak, že doň strčíte klbko papiera. Pri vybaľovaní bude pekne šušťať, čo spraví hračku ešte zaujímavejšou. Neskôr môžete zatvoriť s papierom oba konce rolky.

S niekoľkými kusmi rolky toaletného papiera môžete vytvoriť ako hračku zložitejšiu škatuľu s niekoľkými priehradkami. Rolky jednoducho poukladajte vedľa seba hranou nahor do škatule od topánok. Škatuľu musíte celú zaplniť, aby rolky neboli voľné alebo aby nepadali. Niektoré rolky potom vyplňte maškrtami alebo suchým krmivom a nechajte „pracovať“ svoju mačku.

Doma vyrobená hračka pre mačku z kartónu na vajcia

Ani prázdne kartóny na vajcia nemusíte zahadzovať, pretože aj z nich viete sami vyrobiť perfektnú hračku pre mačky. Na takúto hračku vlastnej výroby potrebujete iba krabicu od vajec a maškrty alebo suché krmivo.

Materiál

 • Prázdna škatuľa od vajec
 • Maškrty alebo krmivo pre mačky

Návod

Priehlbiny v škatuli od vajec vyplňte zopár kusmi maškŕt pre mačky alebo drobkami suchého krmiva a nechajte svoje mačiatko, aby ich vylovilo. Hlavne mačky s tučnými labkami to budú mať ťažšie.

Ak chcete zvýšiť stupeň obtiažnosti, do kartónu od vajec môžete položiť malé papierové guľôčky. Alebo kryt kartónu nechajte voľne zatvorený.

Škatuľa s korkami od vína

Ak máte radi víno, s korkami, ktoré Vám ostanú, môžete potešiť svoju mačku. Budú sa Vám vynikajúco hodiť na vyplnenie škatule.

Materiál

 • Prázdna škatuľa
 • Približne 15 až 20 korkov od vína
 • Maškrty alebo krmivo pre mačky

Návod

Na výrobu škatule na hranie potrebujete lepenkovú škatuľu alebo malú dózu z plastu, akú dostanete v každých domácich potrebách.

Škatuľu vyplňte korkami a pridajte k nim suché maškrty alebo žuvacie tyčinky narezané na malé kúsky. Ak svoju mačku kŕmite suchým krmivom, môžete jej do škatule naservírovať rovno jednu porciu.

Dôležité: V škatuli sa po určitom čase nahromadia prach, omrvinky krmiva a mačacie chlpy. Z hygienických dôvodov treba lepenkovú škatuľu pravidelne meniť a plastovú dózu raz za čas vypláchnuť a umyť. Aj korky treba pravidelne umývať, najlepšie s vodou a prostriedkom na umývanie riadu.

Ako alternatívu namiesto korkov od vína môžete vložiť do škatule gaštany alebo papierové guľôčky.

Mačka hrajúca s korkom od vína © mariesacha / stock.adobe.com
Korky od vína sú skvelým predmetom na vlastnoručnú výrobu hračiek na lovenie.

Vlastnoručne vyrobený prút na hranie z korku

S korkami od vína viete pre svojho tigríka domáceho vyrobiť aj prút na hranie. Potrebujete na to o niečo viac vecí, ale vaša mačka bude z vlastnoručne vyrobenej hračky s korkami určite od radosti celá bez seba.

Materiál

 • Korok
 • Tenká drevená palička
 • Vlna
 • Rolnička
 • Pierka
 • Nožnice
 • Kladivo
 • Dlhý klinec
 • Dlhá ihla
 • Hrniec s horúcou vodou

Návod

V prvom kroku povarte korok v hrnci približne 10 minút, aby zmäkol. Korok tak ľahšie prepichnete. Potom spravte pomocou klinca a kladiva otvor do korku po jeho pozdĺžnej strane.

Ďalej odstrihnite asi meter dlhú vlnenú niť. Vlnenú niť pretiahnite pomocou ihly cez korok. Potom zauzlite šnúru na spodnej strane korku, aby Vám nevykĺzol. Nechajte trčať asi 10 centimetrov vlnenej nite, ku ktorej môžete neskôr pripevniť rolničky a pierka.

Dlhší koniec vlnenej nite pripevnite na hornej strane korku k drevenej tyčke.

Spodnú stranu korku môžete dotvoriť podľa chute a nálady. Zauzlite k nej ďalšie vlnené nitky rôznych farieb a pripevnite k nim malé rolničky a pierka. A hotovo, prút na hranie pre Vášho tigríka domáceho je na svete.

Tip: Aj tie najkvalitnejšie udice na hranie s pierkami nakoniec padnú za obeť hre. Tyčky nezahadzujte, ale použite ich na výrobu svojej vlastnej hračky pre mačku.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

4 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.