Zábava pre mačky: inteligentné hračky a iné.

Inteligentné hračky

Mačky sú pre mnohých ľudí žijúce plyšové hračky: sú mäkké, milujú ľudskú blízkosť a nechajú sa rady rozmaznávať. Na čo ale mnohí chovatelia mačiek zabúdajú: Váš maznáčik je stále dravé zviera! So životom na gauči bude len zriedkakedy spokojný a nebude ho naplňovať.

Predtým a dnes

Nielen dravý pôvod našich mačiek, ale tiež ich neskrotených príbuzných ich naučil, aby sa vedeli postarať samy o seba. Každému malému sústu predchádzal hodiny trvajúci dlhý lov. Deň za dňom sa ukrývali, číhali a bránili sa. Kľud, ktorý doprajeme našim mačkám dnes, mali predtým len výnimočne. Ale aj napriek desaťročiam trvajúcemu spolužitiu mačky s človekom je mačka stále duchom aj telom divokou šelmou a má podobné potreby ako jej v prírode žijúci divokí príbuzní!

Dlhá chvíľa je nebezpečná…

Asi neprekvapí, že veľa mačiek sa kvôli jednotvárnemu životu v byte nudí! Spohodlnia a sú nemotivované. Bez dostatočnej zábavy začnú mačky stvárať rôzne nekalosti od škrabania cez znečisťovanie bytu. Preto aj mačky žijúce v byte by mali byť pobádané k činnostiam, či už skrze hru s človekom alebo vďaka inteligentným hračkám. Najlepšia je samozrejme varianta, keď sa mačka môže hrať s inou mačkou, keďže s ňou môže loviť alebo spoločne sa starať o srsť.

Ako sa postarať o mačku?

Bez človeka by si mačka musela svoju obživu sama nájsť a uloviť. Vezmite si z toho príklad! Nenaplňujte Vašemu miláčikovi každý deň misku až po okraj, ale nechajte ju, aby pre to, aby dostala jedlo, niečo urobila. K tomu sú vhodné schovávačky krmiva vo forme tunelov, ďalej dávať ich na stoličku alebo pod stôl, prípadne zadovážiť si loptičky, do ktorých sa dajú ukryť maškrty, tiež rôzne krabičky či kartóny. Keď Vám bude naviac korisť nosiť, mal by Váš miláčik okrem nájdeného jedla dostať ešte ďalšiu maškrtu.

hra pre mačky

Inteligentné hračky

Tieto hračky podporujú premýšľanie zvieraťa. Vyskúšajte, ako bude Váš tygrík na hračku reagovať!

Hranie sa s človekom by však nemalo byť skrátené, keďže pre mačky, ktoré sú v domácnosti bez ďalšieho mačacieho kamaráta, je človek veľmi dôležitý. Buďte vynaliezaví, nehrajte sa so zvieraťom len s pomocou udičky, myšiek a bálonikov, ale vymyslite aj nejakú spoločenskú hru! Ako by to trebárs vyzeralo, keby ste pod niekoľko papierových klobúčikov ukryli obľúbenú hračku Vašeho tygríka?

V zoohit shope nájdete všetky možné druhy zábavy pre mačku, vrátane inteligentných hračiek, od loptičiek s maškrtami až po dosku plnú interaktívnych hračiek. Tak Vám môžeme zaručiť, že Vaša mačka nebude vedieť, čo je dlhá chvíľa!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

5 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.