Škrečok

viacfarebný škrečok sedí v koši

Škrečok zlatý, škrečok angorský & škrečok trpasličí – Škrečkysú rôznych veľkostí a farieb. Vďaka svojmu roztomilému vzhľadu a praktickej veľkosti sú obľúbenými domácimi zvieratami, najmä v rodinách s deťmi. Škrečky však v žiadnom prípade nie sú také prítulné, ako vyzerajú. Malé hlodavce sú pomerne citlivé a majú náročné potreby, ktoré treba zohľadniť. 

Povaha

Malý, ale šikovný!

Cez noc majú deň a cez deň zaliezajú do najtemnejších kútov škrečky sú skutočné samotárske tvory. Zatiaľ čo v noci v klietke hrabú, kopú, behajú a robia veľa hluku, cez deň potrebujú prísne ticho. Hlasité zvuky rádia, hrajúcich sa detí alebo vysávača sú pre unavené hlodavce rovnako neznesiteľné ako pozornosť ľudí, ktorí by ich radi pohladili a vzali do náručia. Ak ich zobudíte a vytiahnete z ich úkrytu, riskujete, že spoznáte ich ostré zuby. 

Sú škrečky vhodné pre deti?

Ak sa bližšie pozriete na vlastnosti škrečkov, rýchlo zistíte, že ich potreby nie sú vždy v súlade s potrebami detí. Zatiaľ čo väčšina detí sníva o vlastnom zvieratku, s ktorým by sa hrali a maznali, škrečky chcú mať počas dňa pokoj a najradšej by boli, keby sa ich nikto nedotýkal. Keď sa vonku konečne zotmie a malé hlodavce sa konečne rozbehnú na plné obrátky, malé deti sú už unavené a musia ísť spať. Škrečky určite nie sú vhodné ako domáce zvieratká pre malé deti, ktoré by rady posadili roztomilého hlodavca na vagón drevenej železnice alebo ho vozili v kočíku pre bábiky. Na druhej strane, staršie deti, ktoré už na potreby svojho malého domáceho miláčika berú ohľad a nemusia chodiť spať tak skoro, si s týmto neposedným nezbedníkom užijú veľa zábavy. 

Len pozerať, netúliť! 

Pozorovať, ako škrečok hrabe nožičkami v piesku, hĺbi cestičky a behá v kolotoči, je fascinujúce pre malých aj veľkých. Ak je pre vás sledovanie škrečka dostatočnou zábavou a aj tak chodíte spať neskoro, určite vám malý spolubývajúci so svojimi zvláštnymi vlastnosťami rýchlo prirastie k srdcu. Ak akceptujete potreby a rytmus škrečka, niektoré škrečky sa s veľkou dávkou trpezlivosti, opatrných dotykov a drobných pochúťok dajú dokonca skrotiť. Nikdy sa však nestanú zvieratkom na túlenie, ich malé, krehké telíčko na to nie je uspôsobené. 

Vzhľad

 Škrečok zlatý a škrečok zlatý dlhosrstý (angorský) 

Najznámejší spomedzi škrečkov je pravdepodobne škrečok zlatý, ktorý sa nazýva aj “škrečok sýrsky”. Škrečok angorský patrí do rodu škrečkov zlatých a na rozdiel od klasického škrečka zlatého má dlhú srsť. 

Škrečky zlaté dosahujú dĺžku tela 15 až 18 cm a vážia len 85 až 150 g. Okrem typickej divoko sfarbenej srsti sa vyskytujú v mnohých farebných variantoch: od krémových, cez čierne a čiernobiele, až po trojfarebné bielo-hnedo-čierne zlaté škrečky. 

Zakrpatené škrečky 

Ako domáce zvieratká sa chovajú štyri rôzne druhy zakrpatených škrečkov. Medzi ne patria: 

  • Škrečok čínsky 
  • Škrečok džungarský  
  • Škrečok campbellov 
  • Škrečok roborovský  

S dĺžkou tela 7 až 10 cm a hmotnosťou od 25 do maximálne 50 g sú zakrpatené škrečky výrazne menšie a ľahšie ako ich príbuzní, zlaté škrečky. Najdlhší z nich, škrečok čínsky, je takzvaný dlhochvostý škrečok a dosahuje až po špičku chvosta len 12 cm. Ešte drobnejší a krehkejší je škrečok roborovský, ktorý je z trpasličích škrečkov najmenší.  

Kúpa škrečka

Čo by ste mali zvážiť pri kúpe škrečka 

najprv rozhodnúť, ktorý druh škrečka vám najviac vyhovuje. Škrečky sa dlho nedožijú, ale zlaté škrečky sa všeobecne považujú za o niečo odolnejšie ako ich trpasličí príbuzní. Aj zlaté škrečky sa však dožívajú len dva až štyri roky. Hoci niektorí rodičia môžu považovať krátku dĺžku života škrečka za výhodu, pretože ich deti môžu “trénovať” zaobchádzanie so zvieratkom len určitú dobu, deti sa musia naučiť vyrovnať sa so skorým úmrtím svojho malého zvieratka. 

Náklady a obchodníci 

Bohužiaľ, krátka životnosť a nízka obstarávacia cena (škrečok stojí len 5 až max. 20 eur) zvádza ku kúpe škrečka „len tak“. Úsilie a náklady na základné vybavenie, krmivo a podstielku, ako aj prípadné návštevy veterinára však netreba vôbec podceňovať. Kým klietka a vhodné príslušenstvo stoja približne 100 eur, krmivo apodstielka mesačne vyjde približne 20 eur. Ak sa chcete radovať zo svojho škrečka čo najdlhšie, mali by ste dbať nielen na druhovo vhodný chov škrečka, ale aj vyhnúť sa lacným ponukám z internetu alebo pochybným obchodníkom. Žiaľ, mnohé “módne druhy škrečkov” ľudia krížia a rozmnožujú bez ohľadu na možné dedičné choroby. Ak chcete mať istotu, že je váš škrečok zdravý, najlepšie je kúpiť ho v renomovanom obchode so zvieratami alebo priamo od chovateľa. 

sivý škrečok je syr z misky © raquelvizcaino / stock.adobe.com

Správna výbava pre škrečka 

Aj keď sú škrečky malé, majú na svoj domov pomerne vysoké nároky. Dostatočne veľká klietka a dostatok materiálu na hrabanie, lezenie, schovávanie a stavanie sú základnými požiadavkami na druhovo vhodný chov škrečka. Preto by klietka nemala byť menšia ako 100x50x50 cm (ŠxVxH). V zásade platí, že čím väčšia, tým lepšia – pretože čím viac priestoru je k dispozícii, tým rozmanitejšie sa dá tento priestor pre škrečky zariadiť. Prípadne môžete škrečka chovať v upravenom akváriu alebo teráriu. To má výhodu, že škrečok sa môže zahrabať hlboko do podstielky bez toho, aby seno, slama, piesok alebo drevo prepadávali cez mreže klietky na koberec či parkety. V prípade klietky sa preto odporúča podstavec s veľmi vysokým okrajom. Aby sa zabezpečila dostatočná cirkulácia vzduchu, akvárium by malo byť v hornej časti prekryté len mriežkou. V klietke má škrečok určite viac vzduchu, ale treba dbať na to, aby sa klietka nikdy nenachádzala v prievane. 

Objavte náš výberkrmív pre škrečkya príslušenstva do klietky! 

Čo patrí do klietky škrečka? 

Klietka alebo terárium pre škrečka je vyplnené vysokou vrstvou podstielky, ktorá malému hlodavcovi umožňuje dostatok priestoru na hrabanie a prehrabávanie. Odporúča sa skôr vláknitá podstielka, ktorá pozostáva zo sena, slamy, konope, granulátu z mäkkého dreva alebo ľanu. Piliny pre škrečky skôr nevhodné. Okrem toho by mal mať škrečok k dispozícii dostatok materiálu na stavbu hniezda vrátane sena, slamy, drevitej vlny alebo pásikov zpapiera či kartónu. Okrem štandardného vybavenia pozostávajúceho z domčeka na spanie, misky a napájadla na voduby mal domov škrečka ponúkať veľa možností na zábavu. Aj keď by ste si to cez deň nepomysleli, v noci sa škrečok vydáva na objavovanie: lezie, hrabe, šplhá, pretláča sa úzkymi miestami, schováva sa v úzkych chodbách a skrýva sa pod konármi a hromadami kameňov. 

Svet zážitkov s kolotočom, kokosovými orechmi a pieskovým kúpeľom 

Drevené bludisko, konáre, papierové rolky, kôra zo stromu, polovice kokosových orechov, kamene alebo kartóny od vajec rozmiestnené na niekoľkých úrovniach. Sú to pravé pre malých, odvážnych prieskumníkov. V klietke pre škrečky by nemala chýbať ani vanička s pieskom. Odporúča sa piesok pre činčily, ktorý môžete naplniť buď do misky s priemerom aspoň 20 cm, alebo do iného oddeleného priestoru klietky. Ak chcete do klietky umiestniť kolotoč na behanie, mali by ste sa uistiť, že nie je príliš malý, inak sa chrbtica pri behu príliš ohýba. Kolotoč by mal mať uzavretý povrch, aby sa malé nožičky škrečka nikde nezachytávali. 

V podstate neexistujú takmer žiadne obmedzenia pre dizajn interiéru – u hlodavcov by ste sa mali vyhýbať len materiálom z plastu, umelej hmoty a náterom. Mimochodom, klietka plná zážitkov nenahrádza voľný výbeh, ktorý by ste mali škrečkovi z času na čas dopriať. Aby však škrečok nezmizol pod pohovkou alebo za záclonami a nepoškodil elektrické káble, mali by ste mu priestor na pobehovanie po miestnosti ohraničiť. 

Výživa škrečka 

V chovproduktoch nájdete širokú škálu kŕmnych zmesí pre škrečky, ktoré sa skladajú z rôznych druhov obilnín, kvetov, sušených byliniek a ovocia. Podiel orechov, olejnatých semien a pšenice by mal byť pomerne nízky. Okrem kvalitného suchého krmiva môžete škrečkovi dopriať aj špeciálne pochúťky. Kúsok papriky vo veľkosti nechtu, polovica plátku uhorky, malý plátok mrkvy, hrozienka alebo šípky sú niečo, čomu škrečok len ťažko odolá pri troche trpezlivosti vám bude tieto pochúťky dokonca žrať z ruky a možno si postupne zvykne na ľudský dotyk. Na pokrytie potreby živočíšnych bielkovín by sa škrečkovi mal dvakrát až trikrát týždenne podávať sušený cvrček, múčny červ alebo tvaroh.  

zlatý ryšavý škrečok sedí © Subbotina Anna / stock.adobe.com

Starostlivosť o škrečka a čistenie klietky 

Pri druhovo vhodnom chove a správnej výžive sa starostlivosť o chrup a srsť škrečka zabezpečí sama. Škrečky sú veľmi čistotné zvieratá, ktoré sa pravidelne olizujú a udržiavajú si čistú kožušinu, rovnako ako mačky. Váľanie sa v pieskovom kúpeli pomáha aj pri starostlivosti o srsť a pazúriky malých hlodavcov. Pri čistení klietky je však škrečok odkázaný na pomoc nás ľudí. Aby sa predišlo vzniku baktérií a silnému zápachu amoniaku, musí sa podstielka pravidelne meniť. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať “kútiku na močenie”, t. j. miestu, kde škrečok pravidelne vykonáva svoje potreby. Na uľahčenie tejto práce si môžete kúpiť takzvané toalety pre malé zvieratá, ktoré väčšina škrečkov bez problémov akceptuje. Z času na čas, aspoň dvakrát až trikrát ročne, by ste mali dôkladne vyčistiť celú klietku vrátane interiéru (počas čistenia by ste mali škrečka z klietky vybrať). Dbajte tiež na to, aby bola voda v napájadle každý deň vymenená a krmivo v miske čerstvé. 

Škrečok ako domáce zvieratko: Yýhody a nevýhody

Aj keď sa škrečky dajú kúpiť tak lacno: stále sú to živé bytosti a ako každé domáce zviera majú aj oni svoje potreby. Je potrebné ich kŕmiť, čistiť ich príbytky, pravidelne im meniť vodu a podstielku a uspokojovať ich potrebu pohybu pomocou kreatívnych stavebných materiálov a pravidelného voľného behu. Škrečok sa neodporúča ako skúšobné zvieratko pre malé deti, ktoré zúfalo túžia po vlastnom zvieratku, ani ako “dočasné” zvieratko pre ľudí, ktorí sa boja chovať mačku alebo psa. Škrečok potrebuje chovateľa, ktorý berie jeho potreby vážne, ktorý akceptuje jeho túžbu po tichu a pokoji počas dňa, a ktorému neprekáža, keď sa v noci dostane do najlepšej formy a robí v klietke veľký hluk. Aj keď patríte k ľuďom, ktorí nepotrebujú veľa spánku, rozhodne by ste klietku so škrečkom nemali umiestniť do spálne. Od pohlavnej dospelosti sú škrečky absolútni samotári. Neznášajú ďalšie škrečky v klietke, rovnako ako neznášajú neustále maznanie zo strany človeka. Na rozdiel od psov alebo mačiek škrečky nemajú potrebu blízkosti. Ak vám však stačí škrečka len pozorovať, večer ho sledovať pri stavaní, hrabaní, šantení a vystrájaní v klietke a akceptovať jeho zvláštne vlastnosti, prinesie vám tento malý hlodavec ako domáce zvieratko určite veľa radosti. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.

8 min

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.

6 min

Ježko bielobruchý

Teraz to bude pichať: Ježko síce patrí medzi exotické zvieratá, ale stále viac získava na popularite. Roztomilé videá s ježkami, ktoré kolujú na video platformách, prispievajú mimo iné  k tomu, že sa v našich domácnostiach objavuje tento malý hmyzožravec stále častejšie. Chov ježka bielobruchého, ktorý je spojený s veľkým úsilím, je však v očiach ochrancov zvierat trochu kontroverzný.