Trávenie u morčiat

morča

Trávenie u morčiat

Trávenie morčiat je veľmi zložité. Poruchy trávenia sú obvykle spôsobené chybami v kŕmení. Transport potravy zažívacím traktom prebieha u morčiat príjmom ďalšej potravy, čo je dôvod, prečo morčatá jedia takmer stále. Pridaním ďalšej potravy sa posunie predchádzajúca potrava. K tomu potrebujú morčatá stravu bohatú na vlákninu, ako je seno, ktoré by malo mať morča, spolu s vodou, vždy k dispozícii.

Zuby

Hlodáky

Hlodáky sú ostré a pripomínajú dlátka. Slúžia k oddeľovaniu hrubej či steblovitej potravy. Hlodáky stále rastú, preto je potrebné ich  neustále obrusovať. V ideálnom prípade prebieha tento proces konzumáciou podávaného krmiva a spracovaním kvalitného sena a tvrdého, štrukturovaného hotového krmiva.

Hlodáky sa nachádzajú v prednej časti papuľky, priamo v strede, dva sú zasadené v hornej a dva v dolnej čeľusti. Zdravie zubov ovplyvnené správnym kŕmením je veľmi dôležité. Tiež v prípade chovu je treba dôsledne dbať na zdravie zubov, aby prípadné ťažkosti nezdedili ďalšie generácie.

Stoličky

Hlbšie v ústach vyrastajú stoličky. Aj tieto neustále rastú. Na každej strane dole aj hore sa nachádza jedna predná stolička a tri zadné stoličky. Tieto zuby majú za úlohu rozomieľať potravu.

Pri spracovávaní krmiva medzi stoličkami je jedlo dobre navlhčené slinami. Tekutina pochádza zo slinových žliaz. Prvé enzýmy, s ktorými príde jedlo do styku, pochádzajú zo slin a nazývajú sa fermenty. Jedná sa o skutočné biokatalyzátory, s ktorými začína proces spracovávania potravy.

Pažerák

Pažerák je čisto transportný orgán. Z úst pristane dobre rozžuvané jedlo v ďalšom tráviacom kanáliku. Táto zubami rozomletá kaša z krmiva sa nazýva chymus (trávenina) a jej úlohou je byť zužitkovaná organizmom zvieraťa. Hltan  a pažerák transportujú ďalej prirodzene aj vodu.

Žalúdok

V žalúdku začína príprava na trávenie a sú tu odštepované prvé zložky potravy. Jedlo je okyslené kyselinou soľnou zo špeciálnych buniek. Enzýmy rozkladajúce bielkoviny ich začínajú v tomto kyslom prostredí zúžitkovať. Žalúdočné hormóny sa začnú na tento popud rozmiestňovať v žalúdku. Všetky hormóny sú vnútornými transportérmi, ktoré presúvajú zachytené živiny krvným riečiskom k cieľovým orgánom.

Žalúdočné svalstvo okolo žalúdka sa stará o dobré pomiešanie obsahu žalúdka a tiež o jeho vyprázdňovanie. Tým je mienené presun tráveniny skrz kruhový sval, zvaný tiež vrátnik, ktorým je žalúdok zakončený, ďalej do tráviaceho traktu.

Predné tenké črevo

V prednom tenkom čreve sa pridávajú k trávenine enzýmy a mízny mok, aby v tenkom čreve mohli prebehnúť ďalšie procesy v získavaní živín.

Podžalúdková žľaza a pečeň

Krátko na to sa trávenina dostane k ústiu podžalúdkovej žľazy a pečeni.  Pečeň dokáže krátkodobo uložiť prebytočný krvný cukor (vo forme glykogénu), a okrem toho je zodpovedná za odstraňovanie “jedov” z organizmu. Hlbšie vzniká žlč, ktorá odráža žaludočné šťavy a z kyslého prostredia vytvárajú prostredie alkalické.

Pozor! U väčšiny stavovcov je v týchto miestach extrahovaný aj životne dôležitý vitamín C, ktorý produkuje proces látkovej výmeny v pečeni z krmiva spracovaného v predchádzajúcich stupňoch. Preto buďte na pozore pri nákupe krmiva, keďže morčatá (rovnako ako ľudia a ľudoopi) nedokážu vitamín C samostatne získavať z iných látok (teda syntetizovať). Sú preto odkázaní na prísun zvonku!

Podžalúdková žľaza reguluje obsah krvného cukru a ukladá fermenty štiepiace tuky, tak  aj fermenty štiepiace uhľohydráty.

Zadné tenké črevo

Potom nasleduje zadná časť tenkého čreva, v ktorom prebieha hlavná časť trávenia potravy. Vonkajšie aktívne tkanivo klkov dáva rozložené živiny z potravy do krvného riečiska. Len tie najviac rozložené časti krmiva môžu prejsť črevnou stenou a dostať sa tak k cieľovým orgánom, ktoré živiny adekvátne využijú.

Zadné tenké črevo je oblasť, v ktorej sú presúvané všetky strávené živiny a účinné látky do organizmu. Zlá životospráva spôsobená nevhodným krmivom spôsobuje v tenkom čreve väčšinu problémov, lebo hlavne tu sa prejaví správna starostlivosť o zdravie podávaním najmodernejších produktov z oblasti výživy zvierat. V trávenine sa nachádza aj tzv. hrubá vláknina, teda bunkové časti rastlín prijímané stravou.

Slepé črevo

V oblasti vyústenia tenkého čreva do oblasti hrubého čreva sa nachádza slepé črevo. Jeho pomenovanie vychádza z faktu, že táto časť tráviaceho traktu je naozaj slepou vetvou. Jedná sa o veľkú kvasiacu komoru, ktorá je osídlená špeciálnymi baktériami.

Z vlákniny strávených častí rastlín sú tu odčerpávané zvyšky energie a získavané základné stavebné kamene rastlinných buniek (hlavne hroznový cukor z celulózy). Rýchlu zmenu zloženia substrátu slepého čreva tamojšia mikroflóra neznesie. Práve preto sa pri zmene stravy musí postupovať naozaj pozvoľna a pomaly (ale tiež kvôli ťažkostiam s tenkým črevom, ktoré by rýchla zmena stravy pravdepodobne spôsobila). Len tak môže prebehnúť trávenie v tenkom čreve náležitým spôsobom bez prehnaného tvorenia plynov.

Na konci procesu z tenkého čreva vychádzajú tzv. výmešky tenkého čreva (nočný trus, cékotrofy). Jedná sa vlastne o druh výkalu, ktorý sa od svojej neskoršej “suchej” formy vychádzajúcej z konečníka, výrazne odlišuje. Ochranný hlienovitý obal sa postará o to, aby tento špeciálny materiál rýchlo a bez ďalších zastáviek v hrubom čreve, doputoval až k ritnému otvoru.

Tento výmešek je hlodavcom nakoniec skonzumovaný preto, aby prešiel ešte raz tráviacim traktom a hlodavec tak získal dôležité vitamíny (hlavne B-komplex), ale aj mnoho živín.

Hrubé črevo

Hrubé črevo nachádzajúce sa za črevom tenkým a slepým má dôležitú úlohu a tou je znovu získavanie vody z už raz strávenej ale stále riedkej kašovitej hmoty.

Všade v hrubom čreve žijú baktérie, ktoré rovnako ako tie v tenkom čreve slúžia k špeciálnemu tráveniu a ku spúšťaniu procesov látkovej výmeny. Dávajú črevnej stene k dispozícii krátkoreťazové mastné kyseliny zo zvyškov potravy, ktoré sa však už nedostávajú do krvného riečiska. V zadnej časti hrubého čreva sa potom predformovávajú výkaly.

Konečník

Konečník ich potom doformuje do suchých guličiek a zbaví ich čo možno najväčšieho množstva vlhkosti. Niekedy morčatá požierajú aj tieto bobky, ale to je úplne bežné. Hnačka alebo zápcha sú signálom, že táto regulácia vďaka ťažkostiam v predchádzajúcich častiach traktu nefunguje.

Ritný otvor

Konečník je vyúsťujúci otvor, ktorým odchádzajú výkaly z tela. Pevný trus obsahuje odpadné látky, ktoré nie sú vylučované tekutou cestou skrz obličky vo forme moču, rovnako ako zvyšky potravy príp. nadbytky potravy. Ritným zvieračom je zakončený tráviaci trakt zvieraťa.

Všetky produkty pre malé zvieratá, vrátane špeciálnych produktov pre morčatá, ako je napr. krmivo pre morčatá alebo klietka, nájdete v online obhode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Trávenie u morčiat

Trávenie morčiat je veľmi zložité. Poruchy trávenia sú obvykle spôsobené chybami v kŕmení. Transport potravy zažívacím traktom prebieha u morčiat príjmom ďalšej potravy, čo je dôvod, prečo morčatá jedia takmer stále. Pridaním ďalšej potravy sa posunie predchádzajúca potrava. K tomu potrebujú morčatá stravu bohatú na vlákninu, ako je seno, ktoré by malo mať morča, spolu s vodou, vždy k dispozícii.