Trávenie u škrečkov z biologického hľadiska

Trávenie u škrečkov

Trávenie u škrečkov z biologického hľadiska

Tento úvod do problematiky sa týka škrečkov zlatých aj rôznych druhov škrečkov džungarských. Títo obľúbení hlodavci sú síce z vonkajšieho biologického hľadiska odlišní, štýl príjmu aj spracovanie potravy je veľmi podobný.

Aj požiadavky na potravu sú v princípe rovnaké: všetci škrečkovia potrebujú okrem dobrej rastlinnej stravy tiež živočíšne zložky, pretože sú odkázaní na živočíšne proteíny. Na rozdiel od činčíl, morčiat a králikov znášajú škrečky rôzne zrná veľmi dobre.  Je to tzv. koncentrát rastlinných živín, a síce vo forme semienok a osív a škrečky sú teda pozvaní „jedákov koncentrátu“.

Hlodáky

Hlodáky sú ostré a pripomínajú dlátka, slúži na oddeľovanie hrubej potravy a vyluskávaní semienok k ich šupke. Hlodáky stále rastú, preto je potrebné ich neustále obrusovať. V ideálnom prípade prebieha tento proces prostredníctvom podávaného krmiva a spracovávanie tvrdého, štruktúrovaného hotového krmiva, prípadne lúskaním škrupín.

Hlodáky sa nachádzajú v predu v papuľke priamo v stredu, dva z nich sú zasadené v hornej a dva z nich v dolnej čeľusti. Zdravie zubov je ovplyvnené správnym kŕmením a podávanie hrubých rastlinných častí, ktoré  treba zmenšovať, je veľmi dôležité. Vhodné k tomuto procesu je hrubé seno, slama, malé vetvičky a celulóza.  Aj v prípade chovu je potrebné dôsledne dbať o zdravie zubov, aby sa prípadné ťažkosti s nimi nezdedil ďalšie generácie.

Stoličky

Hlbšie v ústach vyrastajú stoličky, ktoré na rozdiel od stoličiek u morčiat, králikov a činčíl majú korene, a preto nerastú nepretržite. Tieto zuby majú za úlohu drviť potravu. Pri spracovávaní krmiva medzi stoličkami je jedlo tiež skvele uchovávané a navlhčovanie.

Vlhkosť pochádza zi slinných žliaz. Prvý enzým, s ktorým príde jedlo do styku, pochádza teda zo slín a nazývajú sa fermenty. Jedná sa o skutočné biokatalyzátory, s ktorými začína proces spracovania potravy.

Lícne torby

Z ústneho otvoru, a ešte pred hltanom, vyrastajú vpravo aj vľavo tzv. lícne torby. Sú elastické a flexibilné a dosahujú od úst až k ramenám, teda mimo dutinu brušnú, a v plnom stave sú schopné dosahovať až zadným nohám!

Lícne torby sú z vnútornej strany potiahnuté tvrdou, štetinatou kožou a slúžia k transportu potravy od miesta nálezu a príjmu až k hniezdu, v klietke ide teda o transport od misky do domčeka.

škreček © Alexandr Kobelev / stock.adobe.com

Pažerák

Pažerák je čisto transportný orgán. Z úst pristane dobre rozžuté jedlo v ďalšom tráviacom kanáliku Tieto zuby rozdrvenej kaše z krmiva sa nazýva chymus (trávenina) a jej úlohou je byť zužitkována organizmom zvieraťa.  Hltan a pažerák transportujú ďalej aj vodu.

Predžaludok a žľaznatý žalúdok

Škrečky majú žalúdok, ktorý sa skladá z dvoch častí. Rozlišuje sa medzi predžalúdkom, čo je tiež medzi úložiskom, v ktorom sa požutá potrava zvlhčí, a ďalší sektor. Táto druhá časť žalúdka je žalúdok žľaznatý a mnoho expertov v tomto smere hovorí vlastne o druhom žalúdku. Ale tak jednoznačne a zreteľne, ako je tomu u vtákov, o ňom u škrečkov hovoriť nemôžeme.

Tu začína po žuvaní v ústach a zmäkčovanie potravy v predžaludku vlastný proces trávenia a prvé zložky potravy sú štiepené v tomto mieste. Potrava je pohlcovaná kyselinou soľnou.

Enzýmy rozkladajúce bielkoviny začínajú v tomto kyslom prostredí efektívne využívať proteíny. A žalúdočné hormóny sa začnú rozlievať po žalúdku. Všetky hormóny sú vnútornými transportérmi, ktoré odovzdávajú ulovené živiny skrze krvné riečisko k náležitým orgánom.

Žalúdočné svalstvo okolo žalúdka sa stará o dobré pomiešanie obsahu žalúdka a taktiež o jeho vyprázdnenie. Tým je mienené odovzdanie tráveniny skrze kruhový sval, nazývaný vrátnik, ktorým je žalúdok zakončený, ďalej do tráviaceho traktu.

Predné tenké črevo

V prednom tenkom čreve sa pridávajú k trávenine enzýmy a lymfatický mok, aby v tenkom čreve mohli prebehnúť ďalšie procesy v získavaní živín.

Pankreas a pečeň

Po niekoľkých milimetroch sa krmivo dostane k ústiu pankreasu a k pečeni. Pečeň dokáže krátkodobo uložiť prebytočný krvný cukor (vo forme glykogénu), a okrem toho sú zodpovedné za centrálnu detoxikáciu organizmu. Hlbšie v tele vzniká žlč, ktorá odráža žalúdočné šťavy a z kyslého prostredia vytvára prostredie alkalické. Pankreas reguluje obsah krvného cukru a ukladá ako fermenty štiepiace tuky, tak fermenty štiepiace uhľohydráty.

Zadné tenké črevo

Potom nasleduje zadná časť tenkého čreva, v ktorom prebieha hlavná časť trávenia potravy. Vonkajšie aktívne tkanivo klkov odovzdáva rozložené živiny z potravy do krvného riečišťa. Iba tie najviac rozložené časti krmiva môžu prejsť črevnou stenou a dostať sa tak k cieľovým orgánom, ktoré živiny adekvátne využijú.

Zadné tenké črevo je oblasť, v ktorej sa majú poskytovať všetky strávené živiny a účinné látky do organizmu.  Zlá životospráva spôsobená príliš tučným alebo sladkým krmivom alebo nadbytočným príjmom olejnatých semienok vyvoláva v tenkom čreve väčšinu problémov. Predovšetkým tu sa prejaví kvalitná starostlivosť o zdravie skrze správne zhodnotenie živín pomocou najmodernejších produktov z oblasti výživy zvierat.

Správny výber krmiva je pre Vaše zviera životne dôležitý! V trávenine sa od tejto chvíle nachádza iba hrubá vláknina, teda rastlinná bunková stena prijímaná potravou.

Slepé črevo

V oblasti vyústenia tenkého čreva do oblasti hrubého čreva sa nachádza črevo slepé.  Jeho pomenovanie vychádza z faktu, že táto časť tráviaceho traktu je naozaj slepou vetvou. Ide o veľkú kvasiacu komoru, ktorá je osídlená špeciálnymi baktériami. Z hrubej vlákniny strávených častí rastlín sú tu získavané základné stavebné kamene rastlinných buniek (predovšetkým hroznový cukor z celulózy).

Škrečky disponujú malým slepým črevom, menším, než majú napr. činčily, králiky alebo morčatá. Preto je potrebné sa vyhnúť rýchlym zmenám v stravovaní, pretože iba tak môže slepé črevo správne pracovať. Nočný trus neboli cékotrofy ako forma vylučovania na rozdiel od mnoho iných bylinožravých hlodavcov, ktorí jedia koncentrát, nevzniká.

Hrubé črevo

Hrubé črevo nachádzajúce sa za črevom tenkým a slepým má dôležitú úlohu, a tou je znovuzískavanie vody z už raz strávenej ale stále riedkej kašovitej hmoty. Všade v hrubom čreve žijú baktérie, ktoré rovnako ako tie v tenkom čreve slúžia ku špeciálnemu tráveniu a na spustenie procesov látkovej výmeny. Dávajú črevnej stene k dispozícii krátkoreťazové mastné kyseliny zo zvyškov potravy, ktoré však už nemôžu pristáť v krvnom riečisku. V zadnej časti hrubého čreva sa potom predeformovávajú výkalmi.

Konečník

Konečník ich potom deformuje do suchých guličiek a zbaví ich čo možno najväčšieho množstva vlhkosti. Niekedy škrečky požierajú aj tieto bobky, ale to je úplne normálne. Hnačka alebo zápcha sú ukazovateľom, že táto regulácia vďaka problémom v predchádzajúcich častiach traktu nefunguje.

Ritný otvor

Konečník je vyúsťujúci otvor, ktorým odchádzajú výkaly. Pevné výlučky obsahujú odpadové látky, ktoré nie sú vylučované tekutou cestou skrze obličky vo forme moču, rovnako ako zvyšky potravy príp. nadbytky potravy. Analným zvieračom končí tráviaci trakt zvieraťa.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Trávenie u morčiat

Trávenie morčiat je veľmi zložité. Poruchy trávenia sú obvykle spôsobené chybami v kŕmení. Transport potravy zažívacím traktom prebieha u morčiat príjmom ďalšej potravy, čo je dôvod, prečo morčatá jedia takmer stále. Pridaním ďalšej potravy sa posunie predchádzajúca potrava. K tomu potrebujú morčatá stravu bohatú na vlákninu, ako je seno, ktoré by malo mať morča, spolu s vodou, vždy k dispozícii.