Cat Yoga: Joga s mačkou

žena robí jogu s mačkou

Doma je predsa najpohodlnejšie. Mnoho ľudí preto cvičí svoju obľúbenú jogovú zostavu doma. Niektorí ľudia cvičia jogu prostredníctvom online kurzov. Majitelia mačiek si kladú otázku: Ako praktizovať jogu s mačkou (Cat Yoga)? Prinášame Vám niekoľko tipov!

„Mačka“ ako jogová pozícia

Elegantné pohyby, koncentrované napätie tela a uvoľnenie – to, o čo sa väčšina jogínov usilovne snaží, je pre väčšinu mačiek prirodzené. Z tohto dôvodu je po mačke pomenovaná jedna z najznámejších ásan (individuálna jogová pozícia), pretože ásana „marjariasana“ je jogínom v Európe známa ako „mačka“. Cvik sa robí na štyroch. Zápästia sú pod ramenami, kolená pod bokmi. S výdychom urobte mačací chrbát a pritlačte bradu k hrudníku. Pripomína to pretiahnutie sa mačky po prebudení. Ásana „mačka“ má vyrovnávací účinok a udržuje chrbát pružný.  Mimochodom, opačná pozícia „mačky“ je „krava“.

Cvičenie jogy s mačkou

Chcete cvičiť jogu doma a máte mačku? Skvelé! Mnoho jogínov predpokladá, že budú využívať mačacie vibrácie. Niektoré štúdia jogy dokonca ponúkajú „jogu s mačkou“ (Cat Yoga). To neznamená, že si každý účastník vezme so sebou mačku – mačacie mňaukanie by narušovalo uvoľnenú atmosféru. Štúdiom sa prechádza len jedna mačka. So záujmom sa pozerá na rôzne pozície, ľahne si alebo slúži ako vzor: Buď pre elegantné natiahnutie alebo pre absolútne uvoľnenie. Mačka sa rozhoduje podľa momentálnej nálady, pretože každý mačací jogín má svoju vlastnú hlavu. Pokojnú mačku môžete využiť ako pridanú záťaž. Uistite sa, že mačka nemôže spadnúť a cíti sa pohodlne. Pretože mačka je samostatný jogín, nemôžete ju aktívne zapojiť do cvičení. Nemá to ani zmysel. Mačky síce zvládnu pozíciu „pes hlavou dolu“, ale pozícia “strom” alebo “holub” sú už ťažšie.

meditácia s mačkou

Relaxácia s mačkou – omyl?

Hlavne mladé mačky budú zvedavé, ak Vás uvidia na podlahe robiť zvláštne pozície. Elegantné pohyby či relaxácia sú zrazu preč: Mačka sa začne hrať s Vašimi natiahnutými nohami alebo ohrýzať podložku. Čo robiť? Odporúčame: nádych, výdych – a zostať pokojní! Mačku si nevšímajte. Rýchlo ju prestane baviť Vás pokúšať a Vy sa budete môcť opäť sústrediť na cvičenie. Mačka by samozrejme mala byť dostatočne vybláznená a nemal by byť hladná. Ak Vám  mačka zámerne behá pred nohami, zatiaľ čo cvičíte pozdrav slnku, alebo začne zhadzovať kvetináče z okenného parapetu, je to skúška trpezlivosti pre každého jogína. Nenudí sa Váš štvornohý miláčik? Niektoré mačky žijúce v byte majú často príliš veľa energie. Riešením môže byť zabezpečený výbeh alebo druhá mačka s vhodnou povahou.

Meditácia s mačkou

Schúlene alebo natiahnuté: Mačky milujú podriemkavať. Preto sú mačky – aspoň tie dobre vychované – optimálnymi spoločníkmi pre home office. Ak musíte sústredene pracovať a dodržať termíny, môžete si “dobiť baterky” pohľadom na schúlenú mačičku. Je to rovnaké aj pri cvičení jogy. Mačacie vrnenie ladí s dychovým cvičením a pomáha Vám relaxovať. Funguje to väčšinou skvelo, ak nevenujete mačke príliš veľa pozornosti. Môžete tak vylákať plaché alebo rezervované mačky “ z ulity”. Pri spoločnej meditácii posilnite vzájomné puto. Mimochodom: Hudba, ktorú my ľudia považujeme za relaxačnú, môže citlivé mačky dráždiť. Ak cvičíte jogu s hudbou, zvážte, či je výber príjemný aj pre Vašu mačku. Niektorí štvornohí jogíni si musia na zvuk “hrajúcej misky” zvyknúť.

jarne_dobrodruzstva_macka
2020_03_CFL_Breed_C_1000x160_SK

Cat Yoga: Tipy na jogu s mačkou

Chceli by ste cvičiť jogu doma aj s Vašou mačkou? Prinášame Vám niekoľko tipov pre uvoľnené cvičenie:

  • Pred cvičením sa s mačkou hrajte.
  • Počas cvičenia ignorujte pokusy mačky o hranie.
  • Pokojné mačky môžu pri ásanach pohodlne odpočívať vedľa Vás na mäkkej deke.
  • Mačka sa nemôže upokojiť? Pomôcť môžu vankúše s baldriánom, voňajúci koberček alebo inteligentné hračky.
  • Vyberte relaxačnú hudbu, ktorá sa bude páčiť aj mačke.

Pokojná mačka predstavuje optimálneho partnera na cvičenie. Prajeme Vám príjemné a uvoľnené cvičenie jogy s mačkou: Namasté!

Prečítajte si tiež článok o jóge so psom (dog yoga)!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

5 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.