Cornish Rex

Cornish Rex

Krátko- a dlhosrsté mačky nie sú vo svete mačiek ničím výnimočným. To mačky s kučeravou srsťou či úplne bez srsti sú väčšie raritou! Jedným zo vzácnych plemien, ktorého príslušníci majú nápadnú štruktúru srsti, je Cornish Rex.

Vzhľad

Srsť mačiek plemena cornish rex pripomína srsť krtka – a je charakteristickým črtom tohto plemena. Táto zaujímavá štruktúra srsti vznikla v 50 rokoch náhodnou mutáciou na jednej farme v anglickom Cornwalle a od tej doby sa cielene vyvíja. Kučeravá srsť plemena cornish rex bola vyvolaná náhodnou mutáciou, ktorá sa odlišuje od mutácie, ktorá spôsobuje kadere v srsti plemena devon rex. Pojem „rex“ opisuje túto neobvyklú štruktúru srsti, ale používa sa obvykle v chove králikov.

Dôvod vlnitej štruktúry srsti kožušiny mačiek plemena cornish rex: Skladá sa iba z podsady. Srsť je preto extrémne mäkká, porovnateľná so srsťou králika alebo s hodvábom … Dokonca aj fúziky sú kučeravé! Extrémne jemná srsť cornish rex však tiež spôsobuje extrémnu citlivosť na nízke teploty. Toto plemeno je len čiastočne vhodné na chov vo vonkajších podmienkach – a  aj vo vonkajšom prostredí je vhodné vyberať teplé, pokojné miesta…

V plemene cornish rex sú povolené všetky farebné varianty, vrátane týchto:

Jednofarebná: Podľa štandardu plemena môžu byť zvieratá jednofarebné, každá farba potom môže byť kombinovaná s bielou. Obľúbené sú farby čierna, čokoládová, oranžová a riedenie blue, lila a cream.

Tabby: Podľa štandardu plemena môže byť cornish rex tiež vo variante tabby. Rôzne tabby kresby zahŕňajú “klasickú”, tigrovanú (mackerel), bodkovanú a s tickingom (ticked). V prípade kresby s tickingom je každý chlp sfarbený niekoľkými rôznymi farbami.

Dvojfarebná: Akákoľvek farba srsti môže byť kombinovaná s bielou.

Trojfarebná (tricolor): Trojfarebné mačky, nazývané aj “korytnačkové”, sú vďaka genetickému základu vždy ženského pohlavia.

Mačky plemena cornish rex sú stredne veľké a štíhle. Mačky vážia až 4 kilogramy, kocúri až 5 kilogramov. Mačky majú svalnaté, ale štíhle telo. Obzvlášť výrazné sú štíhle nohy, ktoré pripomínajú orientálne plemena. Tiež chvost a hlava sú dlhé a veľmi štíhle. Naproti tomu uši mačiek cornish rex vyčnievajú. Sú obzvlášť veľké a široko posadené. Oválne, stredne veľké oči iskria zvedavosťou a  odhaľujú, že sa za plyšovým vzhľadom mačiek cornish rex skrýva temperamentné a zvedavé zviera …

Povaha

Mačky plemena cornish rex si zachovali pôvodný charakter sedliackej mačky. Sú temperamentné a milujú pohyb. Niektorí majitelia uvádzajú, že aj v starobe si tieto mačky zachovávajú esprit mladých zvierat. Skáču, šplhajú a dokonca aj aportujú! Niet preto divu, že si vyslúžili pomenovanie „pes v mačacom tele”! Tieto inteligentné zvieratá skúmajú všetko s  mimoriadnou zvedavosťou a milujú spoločné hry so svojim pánom. Ale maznanie si tiež užívajú! Mačky cornish rex sú priateľské a ku svojej rodine naplno priľnú. Ako spoločenské zvieratá sú nerady same.

Mačka cornish rex presne vie, čo chce, a dokáže si postaviť hlavu –  a to smerom ku mačkám aj k  ľuďom! Dobre premyslená výchova je preto veľmi dôležitá, aby Vám neskôr Váš „krtko“ doslova neskákal po hlave … Ale našťastie môžete výchovu dobre kombinovať so zábavou a hrou. Už ste niekedy počuli o tréningu pomocou clickeru či cielenom výcviku? Múdre zvieratá, ako je cornish rex, milujú namáhať si hlavu! A je to o to dôležitejšie, že je toto plemeno kvôli jemnej srsti vhodné najmä pre chov v byte. Aby sa múdre zvieratá nezačali nudiť alebo ich nenapadali hlúpe nápady, mali by ste ich dostatečne zamestnať!

História

Plemeno cornish rex vyzerá inak ako ostatné známe mačacie plemená. Tieto mačky pochádzajú zo skromných pomerov: Prvá mačka s kučeravou srsťou sa narodila v 50. rokoch na farme v Cornwalle. “Kallibunker”, krémovo sfarbený kocúr s kučeravou srsťou sa líšil od svojich súrodencov nielen štruktúrou srsti. Jemný, drobný, s úzkou hlavou, veľkými ušami a dlhým chvostom vyvolal rozruch v chovateľskej komunite v Anglicku. Jeho vlastnosti boli pravdepodobne spôsobené spontánnou mutáciou. K zachovaniu týchto génov a založenie nového plemena mačiek bol Kallibunker krížený so svojou matkou. Kučeravé mačiatka narodené z tohto párenia boli potom krížené s barmskými, siamskými a britskými krátkosrstými mačkami. Gény zodpovedné za výnimočne mäkkú srsť sa dedí recesívne. To znamená: dedí sa skryto. Nositelia génovej mutácie nemusia nutne mať mäkkú srsť plemeno cornish rex, môžu gén ale odovzdať svojim potomkom: Ak sú obaja rodičia nositeľmi génu a získajú  mačiatka každý z recesívnych génov od každého z rodičov, prejaví sa mutácia vo vzhľade mačiatok, v tzv. fenotypov.

Mačky plemien devon rex vyzerajú podobne ako cornish rex. Na rozdiel od mačiek z Cornwell je kučeravá srsť mačiek devon rex založená na iné mutácie. Devon rex má podsadu a skrátené chlpy, ktoré majú za následok zvlnenú mäkkú štrukturú srsti. Táto zvláštnosť je spôsobená mutáciou génu “LPAR6”. To vedie k narušeniu bielkovinovej štruktúry srsti a k zmene štruktúry srsti.

Starostlivosť a chov

Krátka, mäkká srsť mačiek plemena cornish rex je predurčená ako vhodné zvieratá pre alergikov. Takzvaná „alergia na mačky“ nemá v skutočnosti nič spoločného s množstvom srsti, ktorá mačka má alebo stratí, ale so zložením slín jednotlivých mačiek. Cornish rex lenivá rovnako ako ostatné mačky a ich sliny majú rovnako ako väčšina plemien, alergénny glykoproteín Fel d 1. Nedostatok srsti teda nerobí z plemena cornish rex o nič viac vhodné plemeno pre alergikov než sú plemená ostatné…

Tiež starostlivosť o cornish tex sa nelíši od chovu iných plemien. Ich mäkká srsť nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť, ale zvieratá sú citlivé na prievan a chlad. Preto nie sú vhodné pre chov vo vonkajšom prostredí. Tieto inteligentné, temperamentné mačky ale potrebujú neustále nejakú činnosť – mačky žijúce v byte by mali preto mať dostatok príležitostí na šplhanie, skrývanie a hranie. Chytré mačky milujú výzvy. Dajte im preto dostatok príležitostí, aby sa zabavili a nevymysleli hlúposti!

 Výživa

Rovnako ako iné plemená aj cornish rex profituje z vhodného druhu plnohodnotnej stravy. Ako mäsožravce sú mačky závisle na veľkom množstve kvalitných bielkovín. Sacharidy môžu konzumovať len v obmedzenom množstve. Ideálne krmivo pre cornish rex je také, ktorého zloženie zodpovedá jeho prirodzenej koristi – myši. Z vedeckých výskumov vyplýva, že citlivé chuťové bunky mačky skutočne dávajú prednosť potrave, ktorá obsahuje 26 g bielkovín, 9 gramov tuku a 8 g sacharidov ako jej prirodzená korisť.. Táto kompozícia je ideálna pre zodpovedajúcu výživu mačky. Krmivo pre mačky by preto malo mať čo najvyšší obsah mäsa. Ako púštne zvieratá mačky väčšinou samé nepijú, tekutiny prijímajú z potravy. Ideálne krmivo pre mačky by malo mať čo najvyšší obsah vlhkosti – vlhké jedlo je viac v súlade s prirodzenou stravou mačky než suchá potrava.

Okrem vhodnej stravy sú dôležité tiež pravidelné prehliadky u veterinára (min. 1x ročne). Okrem nevyhnutného očkovania veterinár prezrie srsť, poslúchne srdiečko a pľúca a zodpovie všetky Vaše otázky.

Hľadáte vhodné krmivo pre mačku cornish rex? Prezrite si našu ponuku suchých alebo šťavnatých krmív pre mačkybezobilninovýchbio, BARF alebo diétnych krmív.

Chov

Cornish rex patril skôr k neznámym plemenám. Dôvodom je okrem iného to, že charakteristická srsť týchto mačiek sa dedia recesívne, skryto. Napriek tomu existujú aj ​​chovatelia v Nemecku a v Európe, ktorí plemeno cornish rex so špecifickou kučeravou srsťou chovajú.

Chov je drina: Profesionálni chovatelia sú členmi niektorého z mnohých združení chovateľov mačiek. Ich zvieratá majú „papiere“, ale to nie je jediný rozdiel oproti pestovateľom, ktorí ponúkajú “chovné mačky bez papierov za rozumnú cenu”. Zodpovedný chovateľ zabezpečí, že jeho zvieratá zodpovedajú chovnému štandardu plemena, ale na prvom mieste je vždy zviera samotné – ​​a to vrátane zodpovedajúcej výživy, veterinárnej starostlivosti a zodpovedného párenia, s vedomím možných genetických zvláštností a rizík. Zodpovední chovatelia pária svoje zvieratá premyslene. Samozrejme, že jeho zvieratá sú odčervené a očkované a pravidelne navštevujú veterinára. Chovateľ sa stará o mačaciu matku v období gravidity a pôrodu. Mačiatkam venuje všetok čas a starostlivosť, kŕmia ich kvalitným krmivom a poskytuje im potrebnú zdravotnú starostlivosť. To často zahŕňa základné očkovanie proti bežným infekčným chorobám a v prípade potreby odčervenie. Mačiatka posiela do nového domova najskôr v 12 týždni života. Pretože vie: V prvých troch mesiacoch sa mačiatka učia od svojej matky a súrodencov všetko potrebné. Iba mačiatka, ktoré môžu tráviť tento dôležitý čas v rodnej skupinke, vyrastajú do dobre socializovaných, mentálne a fyzicky zdravých zvierat.

To všetko nie je u neprofesionálnych chovateľov, ktorí ponúkajú zvieratá za nízku cenu, bežné. Tu má ekonomické hľadisko väčšinou prednosť pred zdravím zvierat…

Preto pri nákupe mačky plemena cornish rex dôverujte len profesionálnym, zodpovedným chovateľom. Avšak plemená mačiek majú tiež svoju cenu: Cornish rex často stojí 700 eur a viac. Ak je to pre Vás cena príliš vysoká, poobzerajte sa v niektorom z útulkov. „Papiere“ nechránia zvieratá pred životnými strasťami – a tak nájdete často aj čistokrvné mačky v starostlivosti ochrancov zvierat. Možno práve tam nájdete svoju vysnívanú mačku.

Prajeme Vám a Vašej mačke cornish rex vzrušujúce chvíle pri spoločnom zoznamovaní!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...