Bengálska mačka

Bengálska mačka sedí

Bengálska mačka je skutočne unikátne plemeno. Konieckoncov je to “domáci tiger” v pravom zmysle slova: Chovatelia plemena oceňujú jeho divokú krv. Hybridné divoké mačky, ako je mačka bengálska alebo savanová, sú „posledným výkrikom módy“ v chovateľskom svete! Čo robí z mačky mačku hybridnú  – a na čo musíte myslieť, pokiaľ si takú mačku zaobstaráte do bytu? Náš detailný portrét tohto plemena Vám poskytne odpoveď.

Na začiatku deväťnásteho storočia boli v európskych zoologických záhradách k videniu veľké hybridné mačky. To, čo sa ukázalo pre zoologické záhrady nepraktické, sa začalo šíriť do malého mačacieho sveta: takzvané divoké hybridné mačky vznikajú s väčším a väčším nadšením z párenia druhov voľne žijúcich mačiek s domestikovanými plemenami. Najznámejším príkladom je bengálska mačka, narodená z kríženia krotkej, čiernej domácej mačky s divokou ázijskou leoparďou mačkou. Výsledok: plemeno, ktoré zaujme pretiahnutou postavou a výnimočnou farbou srsti. Vzhľadom k blízkej príbuznosti s divokými mačkami ale niekedy vyžaduje skúsenú ruku.

malé bengálske mačiatko a kvety © Корнеевец-Выдренкова / stock.adobe.com

Fascinujúce nové plemeno

Bengálska mačka je veľmi moderné plemeno. Počiatky hybridného šľachtenia siahajú do USA, kde genetička Jean Mill urobila roku 1963 prvé experimenty s krížením leopardej mačky Prionailurus bengalensis bengalensis pochádzajúcej z južnej Ázie a mačky domácej. Jej úlohou bolo stvoriť krotkú domácu mačku, ktorá zaujme divokým, originálnym vzhľadom svojich divokých predkov.

Avšak, táto myšlienka nebola úplne nová: Už v roku 1889 britský umelec a novinár Harrison William Weir zmienil kríženie ázijskej leopardej mačky a mačky domácej. V rokoch 1934 a 1941 boli podobné zmienky tiež v belgických a japonských publikáciach. Najväčší vplyv na chov bengálskeho plemena a oficiálnou zakladateľkou tohto plemena je Jean Mill, známa predtým ako Jean Sudgen.  V roku 1946 pracovala na výskumnej správe pre svoju genetickú triedu na univerzite v Davis v USA na tému „Crossbreeding“ – teda „kríženie plemien s mačkou domácou“. Na začiatku šesťdesiatich rokov začala svoje myšlienky a znalosti rozvíjať v praxi: skrížila domáce mačky s ázijskými leopardími mačkami. Priamym krížením divokej a domácej mačky vznikli zvieratá s označením “F1”.

Opätovným krížením zvieraťa F1 s domácou mačkou vznikne zviera “F2” a tak ďalej. Mačky F1 a F2 často vykazujú divoké správanie mačiek divokých. Jean Mill spárila samičku F1 znova s otcom, a tak získala F2 mačky. Po ďalších dvoch až troch generáciach potomkovia vykazovali behaviorálnu podobnosť s mačkou domácou. Po smrti manžela Jean Mill krátko experimenty s krížením plemien prerušila, ale v 70. rokoch sa k nim opäť vrátila vo chvíli, keď prevzala hybridné mačky vedca Williama Centera. Ten spároval ázijské leopardie mačky s domácimi mačkami, aby otestoval imunitu voči mačacej leukémii. To znamenalo začiatok moderného chovu bengálskej mačky, ktorá bola v roku 1983 oficiálne uznaná TICA (International Cat Association).

Spočiatku boli spravené kríženia s plemenami ako abessiner, egyptská mau a americká krátkosrstá mačka, aby dosiahli požadovaný vzhľad mačky bengálskej – teraz je bengálska mačka chovaná ako čistokrvná. Na výstavách však môžu byť vystavované len mačky zo štvrtej generácie (“F4”). Len mačky z tejto generácie sú považované za krotké a svojou povahou pripomínajú mačku domácu.

Bengálska mačka má v súčasnosti mnoho obdivovateľov a u TICA je teraz registrovaných viac než 60 000 čistokrvných zvierat. Avšak, nie všetky chovné kluby majú k hybridným plemenám kladný postoj. Napríklad asociácia chovateľov mačiek Cat Fanciers’ Association (CFA) plemená pochádzajúce z divokých mačiek neuznáva.

bengálska mačka v zime v snehu © krappweis / stock.adobe.com

Vzhľad

Ale dosť už o histórii bengálskej mačky, ktorá sa svojim vznikom toľko líši od ostatných plemien. Ako vyzerá hybridná mačka?

Ako hybridné plemeno sú bengálske mačky často väčšie než domáce mačky. Pružné, atletické zviera váži až 7 kilogramov a na výšku má až 70 centimetrov. Silné telo nesie dlhé, svalnaté nohy. V porovnaní s telom je hlava bengálskej mačky dosť malá. Dominujú vysoké lícne kosti a mandľové, veľké oči. Veľké oči bengálskej mačky majú väčšinou zelenú alebo modrú farbu. Uši sú malé so zaoblenými špičkami, ale majú širokú základňu.

Najvýraznejšia je “divoká” kresba bengálskej mačky. Veľkými škvrnami, svetlým bruchom a pruhmi na predných končatinách sa veľmi podobá na svojich divokých predkov. Vďaka tomuto vzhľadu má bengálska mačka mnoho obdivovateľov!

Bengálska kočka existuje v základných farebných variáciach ako je oranžová, zlatá, tmavo žltá a piesková, často s “trblietaním”. Uznávané sú tiež kresby “mramorovaná” a “bodkovaná”:

  • Mramorovaná: “Mramorovaná” pripomína “žíhanú”kresbu iných plemien. Kresba bengálskej mačky by mala čo najmenej pripomínať domácu mačku.
  • Bodkovaná: srsť s „bodkovanou „ kresbou je vyslovene žiadúca: „bodkovaná“ bengálska mačka s veľkými bodkami a škvrnami sa podobá divokej leopardej mačke, pričom dvojfarebné bodky („rosetted“) sa od jednofarebných odlišujú.
  • Sparbled: Kresba, ktorá nie je ani mramorovaná (marbled) ani bodkovaná (spotted) sa nazýva sparbled. Táto kresba však nie je oficiálne uznávaná. Brada, hrudník, brucho a nohy môžu byť sfarbené v základných farbách od krémovej až po bielu a kontrastujú s farbou bokov a chrbáta. Oči, papuľa a nos sú v ideálnom prípade oramované úzkymi čiernymi čiarami.

Originálny vzhľad bengálskej mačky pripomína divokú krv, ktorá činí toto plemeno tak zvláštnym!

Povaha

Od tretej generácie sú bengálske mačky považované za “krotké”. Napriek tomu, vzhľadom k ich divokému dedičstvu, sú to aktívne, temperamentné zvieratá. Bengálske mačky by preto mali byť chované ako domáce zvieratá až od štvrtej generácie! Dokonca i chovné zvieratá môžu byť vystavované len na výstavách tejto generácie. Podľa štandardu plemena sú bengálci “dôverčivé, pozorné, zvedavé a priateľské mačky”!

S bengálskou mačkou zažijete veľa zábavy! Je chytrá a poslušná – preto potrebuje zamestnať, aby svoju aktivitu smerovala tým správnym smerom. Milovníci bengálskych mačiek rýchlo zistia, že prosté maznanie a hranie nestačí. Vhodný je cieľový tréning a práca s clickerom a tiež rozmanité prostredie, kde sa mačka nebude nudiť. Bengálske mačky sa rady šplhajú a milujú vodu. Bezpečný výbeh dopraje mačke dostatok aktivít a pohybu. Ideálnou je samozrejme záhrada, ale kľudnejšiemu zvieraťu postačí tiež zabezpečený balkón s mnohými možnosťami šplhania.

Bengálska mačka je sebavedomá, dominantnejšia a niekedy ľahko agresívna mačka. Spolužitie s inými, viac teritoriálnymi mačkami môže viesť k problémom. Napriek tomu by bengálska mačka nemala zostávať sama. Ako jej spoločníci sú vhodné kľudnejšie plemená ako je perzská alebo britská krátkosrstá mačka – či sa mačky budú vzájomne znášať, závisí samozrejme tiež na charaktere jednotlivých mačiek.

U hybridného plemena je veľmi dôležitá výchova. Aj keď v každej domácej mačke väzí kúsok divokého zvieraťa, prejavuje sa divoká krv hlavne u zvierat, ktoré majú takúto krv v rodokmeni…napríklad bengálske mačky prvej generácie nie sú tak dôverčivé ako všetky ostatné plemená a niekedy je treba veľa trpezlivosti, než si zvyknú na nové prostredie a pánov. To, čo platí pre všetky čistokrvné mačky, pre bengálske platí dvojnásobne: Zadovážte si mačku len od profesionálneho chovateľa, ktorý kladie dôraz na socializáciu a výchovu mačiatok už od prvých dňov a v počiatočnej fáze Vám ochotne poradí.

dve bengálske mačky © krappweis / stock.adobe.com

Chov

Ako mačky divoké sú bengálske mačky generácie F1 až F4 chránené zákonom. V Nemecku platia pre chov chránených druhov zvláštne pravidlá: Federálna agentúra pre ochranu prírody požaduje, aby divoké mačky a ich priami potomkovia mali  dispozícii vonkajší výbeh veľký min. 15 m2. Konieckoncov sa chov bengálskych hybridných zvierat generácie F1 až F2 líši od chovu krotkých domácich mačiek! Chovateľ, ktorý chová bengálske mačky z rannej generácie, musí byť schopný ponúknuť svojim zvieratám vhodné životné podmienky.

Charakter bengálskej mačky z neskoršej generácie sa podobá v podstate charakteru ostatných, aktívnejších plemien mačiek bez divokej krvi. V tomto sa chov hybridných mačiek nijak podstatne nelíši od chovu iných fyzicky aktívnych mačiek. Bezpečný výbeh alebo zaistený balkón s dostatkom príležitosti ku šplhaniu, škrabaniu a skrývaniu bude ideálny pre bengálske mačky, ktoré si poradia s každou výzvou.

Vytvorte pre mačku rozmanité prostredie a nové výzvy. Bazénik na balkóne? Malé jazierko v bezpečnom výbehu? Nechajte svoju predstavivosť pracovať na plné obrátky! Po niekoľkých týždňoch s bengálskou mačkou už pre Vás clicker a cielený výcvik nebudú cudzie pojmy… Inteligentné a logické hry bengálska mačka miluje! Existujú inteligentné hračky pre mačky, ale môžete vyberať aj medzi hračkami pre psov. Vzhľadom k tomu, že bengálske mačky milujú vodu, je veľká misa s vodou alebo bazénik ideálne pre zábavu a hry v horúcich letných dňoch, ale aj v kúpeľni v zimnom období!

Chov mačky bengálskej môže byť celkom náročný pre milovníkov mačiek, ktorí sú zvyknutí na kľudné plemená. Ale pretože je bengálska mačka chytré a ušľachtilé plemeno, zažijete s ňou veľa zábavy.

Dospelá bengálska mačka © Kirill Vorobyev / stock.adobe.com

Výživa & zdravie

Ako mladé, originálne plemeno je bengálska mačka považovaná za výnimočne zdravé plemeno. Napriek tomu bolo v roku 2011 identifikované genetické ochorenie, ktoré môže spôsobiť oslepnutie zvierat behom prvého roku života v dôsledku degenerácie očnej sietnice.

Najlepšou prevenciou je preto podávanie odpovedajúceho krmiva a každoročná prehliadka u veterinára. Mnoho chovateľov hybridných plemien krmí surovou stravou, keďže je mnoho mačiek savanských i bengálskych citlivých na priemyslovo vyrábané krmivo a baktérie v strave. Kvalitné krmivo v plechovke alebo miske dodá Vašej bengálskej mačke všetko, čo pre dlhý a zdravý život potrebuje! Pokiaľ sa rozhodnete pre surovú stravu, dôkladne si všetko preštudujte. So správnymi doplnkami a prírodnými prostriedkami si môžete byť istí, že je Vaša mačka živená zdravo a vyvážene.

Ako nájsť správneho chovateľa

Vidíte: bengálska mačka je fascinujúce plemeno! Zamilovali ste sa do hybridných mačiek už len pri samom čítaní našeho článku a pýtate sa, kde takúto mačku nájsť?

U pomerne mladého, moderného hybridného plemena ako je mačka bengálska, nie je ľahké nájsť profesionálneho chovateľa. To je čiastočne spôsobené nutnosťou zachovania životných podmienok pre divoké mačky a zvieratá až do generácie F4, ale tiež kvôli zvláštnym potrebám aktívneho, pôvodného plemena ako je bengálska mačka. Zodpovedný chovateľ si overí, či je bengálska mačka pre Vás to pravé! Sprostredkuje kontakt medzi mačiatkami a ich budúcou rodinou a sprevádza ich do nového domova.

Ako člen chovateľského klubu nielen kladie dôraz na to, že jeho mačky splňujú požadovaný štandard plemena, ale tiež preberá zodpovednosť za ich zdravie. To zahrňuje zdravotnú starostlivosť o materské zvieratá ešte pred párením, testy na možné genetické choroby a veterinárnu starostlivosť v období gravidity mačky. Po narodení mláďat navštívi s mačiatkami veterinára, ktorý ich prezrie, naočkuje, odčerví a odporučí vhodné krmivo. To všetko samozrejme stojí peniaze – a odráža sa v kúpnej cene bengálskej mačky: bengálska mačka stojí okolo tisíc EUR. Zvieratá, ktoré sú určené k chovu, sú oveľa drahšie. Chovateľ z týchto peňazí však nezbohatne – pokrýva len náklady…

Aj keď je kúpna cena bengálskej mačky vysoká, nemali by ste zamieriť do tzv. “množiarne”, ktorá ponúka “chovné mačky bez papierov”! Tu sa obvykle nekladie veľký dôraz na výber rodičov a zdravotnú starostlivosť. Mačiatka nie sú socializované a nie je im dopriaty čas, ktorý hybridné plemená potrebujú k rastu do fyzicky a duševne zdravých jedincov.

Samozrejme, dôvera musí byť obojstranná. Takže sa nedivte, pokiaľ si chovateľská stanica bengálskych mačiek stanoví zvláštne pravidlá! Môže to byť kastrácia alebo chov, kde bude zaručený voľný výbeh. Ako ste sa už v tomto článku dozvedeli, originálne plemeno mačky, ako je bengálska mačka, má špecifické požiadavky – doprajte im naozaj šťastný život!

Prajeme Vám veľa zábavy s Vašim bengálskym tygríkom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...

5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.