Turecká angora

Turecká angora

Hodvábne jemná turecká angora sa považuje za najstaršie plemeno mačiek na svete.

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

Vzhľad: Ako vyzerá turecká angora?

Ako už názov napovedá, turecká angora pochádza z Turecka. V turečtine sa toto plemeno mačieknazýva „Ankara kedisi“, čo v preklade znamená “mačka z Ankary”.

Hovorovo saperzské mačkyčasto nazývajú angorskými mačkami. Turecká angora je však samostatné plemeno mačiek, ktoré sa od tých perzských líši v mnohých ohľadoch.

Dobre stavaná stavba tela

Mačky tohto plemena sa vyznačujú dobre stavanou stavbou tela a ladnými pohybmi. Samice sú strednej veľkosti a vážia od dva a pol do štyroch kilogramov. Samce sú o niečo väčšie a vážia približne päť kilogramov.

Na stredne veľkej, klinovitej hlave má veľké, špicaté uši s chumáčikmi chlpov. Nos tureckej angory je rovný alebo jemne zakrivený a bez stopu, ako je to typické napríklad pre perzské mačky.

Oči sú veľké, mierne šikmé a mandľového tvaru. U plemena sa vyskytujú všetky farby očí typické u mačiek.

Hodvábna srsť bez podsady

Turecká angora patrí medzi polodlhosrsté mačky. Milovníci tohto plemena oceňujú hladkú srsť s hodvábnym leskom. Na tele sú chlpy stredne dlhé, na krku o niečo dlhšie, takže okolo krku vytvárajú typický golier. Chvost je huňatý.

Na rozdiel od iných plemien mačiek s dlhšou srsťou, ako napr. mainskej mývalej mačky, srsť tureckej angory nemá podsadu, a preto sa zdá byť menej objemná. 

Vďaka podnebiu oblasti pôvodu má táto mačka v zime hustú, huňatú srsť s výrazným golierom, ale v lete je jej srsť mimoriadne krátka, ľahká a hodvábna: je dokonale prispôsobená horúcim letám a chladným zimám v horských anatolských a kaukazských oblastiach. 

Farby srsti tureckej angory 

Organizácie chovateľov mačiek pôvodne uznávali len bielu farbu srsti. Od roku 1978 sú povolené všetky farby srsti a znaky. Výnimky: farby srsti čokoládová, lila, škoricová aplavá (fawn). Taktiež nie je povolená depigmentácia srsti. 

Turecká angora mačka
Turecká angora očakáva od svojich majiteľov veľa lásky a pohladenia.

Turecká angora sa považuje za mimoriadne inteligentné plemeno mačky, ktoré potrebuje zamestnať hlavu. Zvyčajne ju bavia hry ako je hľadanie maškŕt a inteligenčné hračky. 

Tieto hravé mačky si užívajú aj tradičné hry s udicami, loptičkami a myškami na hranie pre mačky.

Sú turecké angory prítulné?

Áno, mačky tohto plemena sú veľmi prítulné a majú veľmi rady hladkanie. Mnohé angorky sprevádzajú “svojich” ľudí po celom dome na každom kroku. Majú tiež veľmi rady deti a v rodine sa zvyčajne cítia veľmi dobre. 

Napriek svojej nekomplikovanej, priateľskej povahe potrebuje turecká angora k svojej spokojnosti veľazábavy. Dbajte na to, aby ste jej zabezpečili pestré prostredie a poskytli dostatok možností na hranie. 

Mačky tohto plemena môžu byť chované ako vonkajšie alebo bytové mačky. Rovnako ako všetky bytové mačky, je spokojná, ak má k dispozícii balkón, kde sa môže nadýchať čerstvého vzduchu. 

Je starostlivosť o srsť náročná?

Keďže turecké angory nemajú podsadu, je starostlivosť o ich srsť pomerne jednoduchá. Pravidelné kefovanie srsti nie je pri tomto plemene potrebné. Vaša mačka sa však poteší pozornosti, ktorá je spojená so starostlivosťou o srsť. 

V online obchode zoohit nájdete mnoho kief pre mačky a tiež iných produktov na starostlivosť o srsť.

Turecká angora na pohovke

Ataxia sa u angorských mačiek vyskytuje častejšie než u iných plemien mačiek. Ataxia je dedične podmienená neurologická porucha, ktorá spôsobuje problémy s koordináciou. Typickými príznakmi sú potácajúca sa chôdza a chvenie hlavy. 

Pri intenzívnej a špeciálnej starostlivosti, správnom domácom vybavení a špeciálnej veterinárnej starostlivosti sa však mačky s ataxiou môžu určite dožiť vysokého veku.

Koľko sa priemerne dožíva turecká angora?

Priemerná dĺžka života tureckej angory je približne 15 až 18 rokov. 

Biele turecké angory sú často hluché

Z genetického hľadiska sú čisto biele mačky často nedoslýchavé alebo dokonca hluché. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy rovnováhy. Tieto problémy nie sú špecifické pre plemeno, ale keďže mnoho tureckých angor je čisto bielych, vyskytujú sa u nich častejšie.

Pravidelné prehliadky u veterinára

Svoju tureckú angoru by ste tiež mali pravidelne vodiť na veterinárne prehliadky, očkovania a odčervenia. Takto zabezpečíte, že váš chlpatý priateľ zostane v dobrej zdravotnej kondícii.

Turecká angora pochádza z Kaukazu a považuje sa za najstaršie plemeno mačiek na svete. Bola prvým dlhosrstým plemenom mačiek, ktoré sa udomácnilo v západnej Európe. 

V Turecku je plemeno známe už od 15. storočia. V 16. storočí sultáni Osmanskej ríše posielali mačky ako dary na anglické a francúzske dvory, čím sa stali známymi aj v Európe. Tam až do 18. storočia vďaka svojej dlhej srsti priťahovali pozornosť šľachty a bohatých ľudí.

Perzská mačka sa stala populárnejšou než turecká angora

Rastúca popularita perzskej mačky však potom potlačila tureckú angoru do úzadia a jej populácia sa aj v Turecku znížila na ohrozujúco nízku úroveň. Zoologické záhrady v Ankare a Istanbule dokonca chovali niekoľko exemplárov na zachovanie plemena. 

V 50. rokoch 20. storočia sa zrodil moderný chov tureckej angorskej mačky. V roku 1954 sa prvá z nich dostala do USA, kde plemeno od roku 1973 uznala americká organizácia CFA – najprv však len zvieratá s bielou srsťou. Uznanie zástupcov plemena iných farieb nasledovalo v roku 1978.

Z USA späť do Európy

Z USA sa prvé čistokrvné turecké angory dostali aj do Nemecka. Tamojší chov sa však zakladal najmä na zvieratách dovezených z Turecka. Zaujímavé je, že tieto mačky sa dovážali najmä zo zoologických záhrad. 

Kúpa: Kde zoženiem tureckú angoru?

Aby ste si zaobstarali čistokrvnú tureckú angoru však nemusíte cestovať do Turecka. Môžete ju nájsť napr. aj u našich českých susedov.

Prosím, len od seriózneho chovateľa

Zodpovedný chovateľ vám môže ukázať záznamy z veterinárnych vyšetrení a doklady rodičovských zvierat. Nemá čo skrývať a ukáže vám aj rodičov mačiatok. Uistite sa, že zvieratá sú chované v čistom prostredí vhodnom pre mačky.

Okrem toho mačiatka predáva najskôr až po dvanástich týždňoch, aby dostatočne vyrástli a naučili sa všetko “mačacie” od svojej matky a súrodencov. Až potom sú mačiatka pripravené odísť do novej rodiny.

Pozor pri nákupe online

Turecké angory sú niekedy inzerované aj na rôznych inzertných portáloch na internete. Ochrancovia zvierat však takéto ponuky neodporúčajú. Zvieratá sú totiž často “produkované” a chované v pochybných podmienkach.

Angory môžete nájsť aj v miestnom útulku pre zvieratá. Nezriedka sa totiž stáva, že čistokrvné mačky končia v útulkoch pre zvieratá. Za mačku z útulku zvyčajne zaplatíte len malý adopčný poplatok.

Koľko stojí turecká angora?

Turecká angora z renomovanej chovateľskej stanice stojí 800 900 eur. Cena závisí okrem iného od veku mačky a lokality chovateľa.

Záver 

Turecká angora je krásna, prítulná rodinná mačka. Mali by ste však byť opatrní, pretože u tohto plemena sa vyskytujú niektoré zdravotné problémy.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...