Britská krátkosrstá mačka

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

Britská krátkosrstá mačka je úplne nekomplikované plemeno: Má priateľskú a pokojnú povahu a získa si obľubu takmer v každej domácnosti – aj v rodinách s deťmi či ďalšími zvieratami.

Britská mačka: Chov

Britská krátkosrstá mačka je považovaná za najstaršie britské plemeno. Tieto mačky boli údajne privezené do Británie Rímany, kde boli dlho izolované. “Plyšové  hračky” pravdepodobne pochádzajú z anglických ulíc, kde lovili myši. Sú chované cielene viac ako 100 rokov. V roku 1871 boli v Crystal Palace vystavené prvé mačky krátkosrstého plemena British Shorhair.

Ku kríženiu dochádzalo predovšetkým po oboch svetových vojnách. Aby sa vylepšila situácia ubudajúca populácia čistokrvných mačiek a ich druhov, boli do genetického fondu zahrnuté predovšetkým perzské a kartúzske mačky. V dôsledku toho sa mačka a britská krátkosrstá mačka typovo neustále približovali. Obe plemená boli v roku 1970 chovateľskou federáciou FIFe zjednotená, všetky modré mačky boli následne označované ako kartúzske a všetky mačky iných farieb ako britské krátkosrsté. Toto delenie bolo zrušené v roku 1977. Napriek tomu, že britská krátkosrstá mačka býva často zamieňaná s kartúzskou, cieleným chovom získala iný vzhľad. V dôsledku kríženia s perzskými mačkami je telo britskej krátkosrstej mačky krátke a zavalité, zatiaľ čo telo pravej mačky kartúzskej je štíhle a podobá sa priemernej domácej mačke.

Krížením s perzskou mačkou vznikla tiež dlhosrstá britská mačka a “Highlander”, variant britskej krátkosrstej mačky s polodlhou srsťou. Britské mačky s polodlhou srsťou sa správajú podľa rovnakého chovného štandardu ako britská krátkosrstá a odlišuje sa iba dĺžkou srsti. Rovnako ako britská krátkosrstá mačka je dlhosrstá mačka z Veľkej Británie vyrovnaná a prispôsobivá a má priateľskú povahu.

Od ich uznania ako plemena v roku 1980 sú krátkosrsté mačky hviezdami na medzinárodných výstavách mačiek.

Vzhľad

So svojou guľatou hlavou, silnou postavou a plyšovou srsťou sa britská krátkosrstá mačka podobá plyšovému medvedíkovi. Vzhľad, ktorý úplne korešponduje s jej povahou!

Krátka, hustá a ľahko udržiavateľná srsť britskej krátkosrstej mačky, guľatá hlava s guľatými ušami a veľkými žltými očami pripomína plyšového medvedíka … Mačka na maznanie! Niet divu, že je toto plemeno v súčasnosti jedným z najobľúbenejších.

Stavba tela britskej krátkosrstej mačky je pomerne stabilná. Rastú rovnako ako iné veľké plemená mačiek pomerne pomaly. Britská krátkosrstá mačka dospieva zhruba vo veku troch rokov! Mačky dosahujú hmotnosť až 5 kilogramov, kocúry až 7 kilogramov. Britské mačky krátkosrsté sú veľmi odolné. Väčšinou sa teší dobrému zdraviu a môžu sa dožiť až 15 rokov, ak majú náležitú starostlivosť a výživu.

Mnoho ľudí pozná britskú krátkosrstú mačku v klasickom modrošedom sfarbení. Modrošedé mačky tohto plemena by nemali byť zamieňané s mačkou kartúzskou – ako sme už uviedli, tento omyl má však svoje opodstatnenie. V histórii tejto rasy sa odohralo niekoľkoraké kríženie s mačkou kartúzskou.  Už nezostáva ďalší priestor pre ďalšie farebné kombinácie, pretože už existujú snáď všetky možné farby!

sivá britská mačka leží pri okne © Photocreo Bednarek / stock.adobe.com
Britské krátkosrsté plemena majú pomerne kompaktnú, silnú stavbu tela.

Sfarbenie srsti

Jednofarebná či viacfarebná: Všetky druhy sú pastvou pre oči. Jednofarebné zvieratá majú šedohnedú a čiernu farbu a obzvlášť obľúbené sú farby “lila” a “plavá”, ktoré zodpovedajú svetlo bežovej farbe. Existujú červené mačky rovnako ako krémové a čiernobiele a trojfarebné. Pokiaľ máte radi nezvyčajné farby, iste Vás oslovia farebné variácie ako “čokoládový dym” alebo “modrá korytnačinová tabby”! Alebo “britská krátkosrstá so striebristým tieňovaním”? Mačky, ktoré sú označované ako “s tieňovaním”, majú určitou farbou zafarbené iba končeky chlpov.

Zvlášť populárne sú klasické varianty tabby. Koniec koncov všetci poznáme striebornú tabby “ mačku Whiskas”! Ale aj ďalšie varianty British Shorthair tabby sú obzvlášť populárne. Tigrovaná, bodkovaná, mramorová, vo farbe škorice, harlequin alebo colorpoint: S viac ako 300 známymi farebnými variantmi už nezostáva priestor pre fantáziu!

Stručne sme zhrnuli najdôležitejšie farby srsti plemena britská krátkosrstá mačka:

Colorpoint: Základnými farbami sú sfarbené iba základné body (tvár, uši, nohy, chvost a u kocúrov oblasť genitálií).

Chinchilla: Má veľmi zaujímavé sfarbenie: Jedna osmina srsti je sfarbená do základných odtieňov, zvyšok do bielostriebornej.

Tabby: “Tabby” znamená viac než len tigrovaná. V závislosti na vzhľade farby môže byť mackerel“, „classic“, „blotched“, „spotted“ alebo „ticked“.

Tortie: Predstavuje trojfarebnú britskú krátkosrstú mačku, nazývanú tiež “korytnačinová” – obvykle vďaka genetickým predpokladom samice.

Torby: Farebná kombinácia tortie a tabby.

Harlequin: Iba 1/6 srsti je sfarbená.

Van: Jednofarebná mačka s veľkým podielom bielej.

V odbornom žargóne je názov často odvodený od prevládajúcej farby srsti. Príkladom je britská krátkosrstá strieborná tabby: Na striebristo bielom pozadí je jasne vykreslený znak tabby.

Tieto mačky sú vyrovnané a veľmi priateľské. Nepatria medzi „akrobatov“, sú skôr pokojnejšie povahy. Sú preto ideálne pre chov v byte – to, či bude mačka v byte spokojná, závisí nielen na osobnosti mačky, ale aj na tom, aké prostredie jej vytvoríte. Aby sa mačka doma nenudila, je potrebné jej vytvoriť rozmanité prostredie s mnohými možnosťami škrabanie, hranie a ukrývanie! Hranie s človekom je zásadné. Mačky sú od prírody lovcami. Dokonca aj vyrovnané mačacie plemená v sebe stále ukrývajú lovca – a bez akýchkoľvek výziev a zábavy sa rýchlo začnú nudiť.

Priestorovo úsporný spôsob, ako rozšíriť mačací svet, je takzvaná “tretia dimenzia”. Najlepším príkladom je škrabací strom – rozprestiera sa nielen do všetkých štyroch smerov, ale aj na poschodie. Mačky milujú šplhanie a pozorovanie okolia zhora. Ak nie ste fanúšikom škrabadiel, možno pretvoriť tiež rôzne police v „horolezeckom raji“.

Správna strava

Vysoko kvalitné krmivo pre mačky s množstvom čerstvého mäsa, zdravými bielkovinami a len obmedzeným množstvom vedľajších rastlinných produktov –  také je ideálne krmivo pre britskú krátkosrstú mačku. Avšak špeciálne krmiva pre dané plemeno viac zohľadňuje špecifické potreby každej mačky. Špeciálne krmivá pre britské krátkosrsté mačky majú špecifickú veľkosť, ktorá uľahčuje príjem potravy pre mačky s krátkou čeľusťou a sú navrhnuté tak, aby podporovali žuvanie. Avšak ich konzumácia nenahrádza pravidelnú kontrolu u veterinára.

Pre prevenciu ochorenia kĺbov a hypertrofickej kardiomyopatie sú špeciálne krmivá často obohatené o taurín a živiny pre dobru kondíciu chrupaviek ako je glukosamín. Živiny, ako je napríklad vitamín B a prísady, ako je lososový olej, prispievajú k dobrej kvalite a kráse srsti.

Samozrejme môžete jedálniček Vašej mačky dopĺňať cielene. Taurín je zodpovedný za neurónovú sieť a reguluje srdcový tep. Predávkovanie nehrozí, pretože prebytok je okamžite z tela vylúčený – nedostatok ale môže spôsobiť oslepnutie, narušenie imunitného systému a stuhnutie srdcového svalu. Odporúčané množstvo pre mačku je 100 až 200 mg taurínu denne. Mnoho chovateľov preto dopĺňa už hotové krmiva taurínom. Vysoko kvalitné oleje môžu prispievať k dobrej kvalite a lesku srsti – kapsule s lososovým olejom sú k dostaniu u autorizovaných predajcov. To isté platí pre doplnky na podporu kĺbov. Glykosaminy môžu byť do potravy pridávané v práškovej alebo v kvapalnej forme.

Okrem správnej výživy nepotrebuje britská krátkosrstá mačka žiadnu zvláštnu starostlivosť vrátane starostlivosti zdravotnej. Pravidelná prehliadka u veterinára, každý týždeň česanie a kefovanie, vhodná strava, kontrola hmotnosti a veľa pozornosti, lásky a hier je ten najlepší spôsob, ako urobiť Vášho štvornohého člena rodiny zdravého a šťastného!

Britská mačka: Ochorenia

Kvôli silnej postave sú zaťažované kĺby a kosti britiek. Všeobecne platí, že žiadna mačka nie je uchránená pred ochoreniami, ale čistokrvné mačky trpia ochoreniami častejšie v dôsledku umelo redukovaného genofondu.

Okrem predispozície na ochorenia kĺbov trpia britky bohužiaľ tiež ochoreniami srdca ako je hypertrofická kardiomyopatia či hemofília B. “Polycystic kydney disease”, dedičné obličkové cysty sa vyskytujú u britských krátkosrstých, ale aj u perzských a exotických krátkosrstých mačiek. Symptómy sa objavujú až v neskorom živote, a do tej doby veľa chovných zvierat už mohlo odovzdať gén svojim potomkom … Dedičné obličkové cysty sa dedia dominantne. To znamená: Mačka s cystami vždy odovzdáva tento gén svojim potomkom! Ultrazvukové vyšetrenie v desiatom týždni života však dokáže preukázať predispozíciu k tomuto ochoreniu. Chovné mačky by preto mali pravidelne absolvovať veterinárne vyšetrenie s cieľom vylúčiť dedičné choroby a ich prenos na potomstvo! Od chovateľa odporúčame vždy požadovať osvedčenie o vyšetrení rodičov mačiatka.

Ako nájsť osvedčeného chovateľa

Chovné mačky by mali pravidelne podstúpiť veterinárne vyšetrenia, aby sa vylúčili dedičné choroby a ich potenciálna dedičnosť! Dôverujte iba profesionálnemu chovateľovi a dôkladne si ho preverte. V závislosti od pôvodu a eventuálnych tituloch z výstav môže chovná mačka stáť niekoľko stoviek alebo dokonca tisíce eur. Príliš vysoká cena za mačku! V prípade profesionálneho chovateľa sú tieto peniaze dobre investované. Pravidelne kontroluje zdravie rodičov, investuje do dobrého krmiva, páruje mačky inteligentne a nenecháva mačky neustále počať. Necháva mačiatkam dostatok času, aby sa pripravila na nový domov. Všeobecne platí, že by mali mačiatka zostať s matkou a súrodencami až do dvanásteho alebo dokonca šestnásteho týždňa života. Počas tejto doby sa mladé mačky učia všetko, čo je dôležité pre vyvážený a zdravý život mačky, a sú pripravené sa plne pripojiť k novej rodine! Samozrejme, to všetko stojí peniaze …

Neodporúčame dôverovať neprofesionálnym chovateľom, tzv. množírnam“, ktoré ponúkajú lacné „čistokrvné zvieratá bez papierov“.

Chovatelia, ktorí sú členmi chovateľských združení, zabezpečujú, aby ich zvieratá boli zdravé a pravidelne testované na dedičné choroby. Títo „chovatelia“, ktorí chcú predovšetkým zo svojich zvierat finančne profitovať, často šetria na zdravotnú starostlivosť alebo pária príbuzné zvieratá. Dôsledkom sú genetické ochorenia alebo mačiatka, ktoré sú príliš skoro oddelené od svojej matky a do nového domova sa sťahujú bez náležitého očkovania…

Profesionálneho chovateľa nájdete prostredníctvom chovateľských klubov. Nikdy neuškodí si daný chov náležite preveriť! Tiež sa snažte odolať “nákupu z ľútosti”. Kúpou „čistokrvnej mačky bez papierov“ z preplneného chovu neprofesionálneho chovateľa zvyčajne len prehlbujete utrpenie … Tiež v chovnej stanici bohužiaľ platí princíp ponuky a dopytu.

Čistokrvné britské mačky v dobrých životných podmienkach

Bohužiaľ rodokmeň nezachráni zvieratá pred utrpením a aj britské krátkosrsté mačky skončia niekedy v útulku. Každý, kto chce poskytnúť mačke tohto plemena domov a je ochotný si vziať už dospelého jedinca, často nájde v miestnom útulku mačku, ktorej osobnosť je už vyzrelá a teší sa na nový domov s milujúcimi ľuďmi!

Prajeme Vám veľa zábavy s britskou krátkosrstou mačkou!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...