Scottish Fold

Škótska klapouchá mačka

Škótsku klapouchú mačku ľahko rozoznáte podľa jej zalomených uší.

Na sociálnych sieťach natrafíte na mačky so zalomenými ušami neustále. Toto mačacie plemeno sa nazýva Scottish Fold alebo po slovensky škótska klapouchá mačka. Okrem zalomených uší má škótska klapouchá mačka aj zaoblený tvar tváre, vďaka ktorému vyzerá ako plyšové zviera. Toto plemeno sa vďaka svojej pokojnej a láskavej povahe považuje za veľmi priateľské k deťom.

Výzor

Najnápadnejším znakom plemena Schottish Fold, nazývaného tiež škótska klapouchá mačka, sú jej zalomené uši. Mačičky sa najskôr rodia s normálnymi ušami. Potom sa po štyroch týždňoch uši zalomia smerom dopredu.

Svojou okrúhlou tvárou, širokým nosom a veľkými vyvalenými očami sa škótska klapouchá mačka podobá bábike. Sklopené uši len zvýrazňujú výzor dieťatka.

Stavba tela a farby srsti škótskej klapouchej mačky

V prípade škótskej klapouchej mačky ide o stredne veľké plemeno mačky so zavalitým telom, statnými nohami a hrubým chvostom. Mačka pritom váži dva až štyri kilogramy, kocúr od štyroch do piatich kilogramov.

Okrem toho je srsť škótskej klapouchej mačky hustá, hebká a má strednú dĺžku.

Organizovaní chovatelia mačiek uznávajú pri škótskej klapouchej mačke takmer všetky farby a sfarbenia srsti. Vyňaté sú iba sfarbenia Chocolate, Siam-Point a Lilac.

Scottish Fold mačiatko © Julia Mashkova / stock.adobe.com
Sklopené uši, okrúhla tvár a vyvalené oči ďalej zvýrazňujú výzor dieťatka škótskej klapouchej mačky.

Povaha: Sú škótske klapouché mačky maznavé?

Škótska klapouchá mačka je mačka s vyslovene pokojnou dušou, ktorá mňauká len zriedka. Považuje sa za prítulnú, inteligentnú a priateľskú.

Hovorí sa o nej, že presne registruje náladu „svojich“ ľudí a pristupuje na ňu – buď tým, že ich vyzve k hre, alebo na maznanie.

Hluk, ruch a akcia škótsku klapouchú mačku rýchlo premôžu. Predovšetkým staršie jedince sa pohybujú nerady. Nedostatočná aktivita však nesúvisí snáď s flegmatickým temperamentom, ale skôr s tým, že zástupcovia tohto mačacieho plemena majú často bolesti v celom tele.

Chov a staroslivosť

Chov a starostlivosť: Vysoké nároky na bývanie

Z dôvodu zdravotných problémov by sa mali majitelia škótskych klapouchých mačiek pripraviť na časté návštevy u zverolekára. Mnohí maznáčikovia sa musia celý život liečiť analgetikami.

Na osobitné potreby tohto plemena by ste mali pristúpiť aj pri zariaďovaní bývania: Vysoké škrabadlá tu nedávajú veľký zmysel, vhodnejšie je napríklad malé škrabadlo pre mačky. Takéto škrabadlo je nižšie a preto sa naň vylieza ľahšie.

Okrem toho poskytnite svojej škótskej klapouchej mačke mäkké, pohodlné vankúšiky pre mačky a kukane, aby sa mala kam uchýliť.

Škótska klapouchá mačka na škrabadle © MartaKlos / stock.adobe.com
Veľa škótskych klapouchých mačiek trápia bolesti. Nízke škrabadlá a mäkké útočiská sú preto povinnosťou.

Mačky sú všeobecne veľmi čistotné zvieratá a dávajú si záležať na čistom mačacom záchode. Škótska klapouchá mačka je v tomto ohľade mimoriadne náročná. Jej „tiché miestečko“ by sa malo udržiavať absolútne čisté. Dbajte na priestranný záchod s nízkym vstupom.

Čo je dôležité: Pravidelná starostlivosť o uši

Relatívne ľahko sa ošetruje srsť škótskej klapouchej mačky. Stačí, keď ju občas vykefujete.

Naopak, uši by ste mali kontrolovať každý deň. Ak sú zašpinené, nečistoty odstráňte opatrne bavlnenou handrou nepúšťajúcou vlákna a čističom uší od zverolekára.

Koľko sa dožívajú škótske klapouché mačky?

Pri vhodnom chove a dobrej zdravotnej starostlivosti sa škótske klapouché mačky dožívajú pomerne dlho. Môžu sa v priemere dožívať 12 až 15 rokov.

História

Pôvod škótskej klapouchej mačky

Plemeno má pôvod vo Veľkej Británii: Začiatkom 60. rokov minulého storočia objavil jeden pastier na jednom škótskom statku mačku so sklopenými ušami.

Potomkovia tejto mačky, ktorá bola pokrstená na meno „Susie“, mali takisto zalomené uši. Pastier skrížil jednu z týchto mačiek s britskou krátkosrstou mačkou, z čoho vzišli ďalšie klapouché mačky. Tým sa začalo šľachtenie škótskeho plemena mačky.

Kvôli génovej poruche niektoré združenia chovateľov mačiek neuznávajú škótsku klapouchú mačku za plemeno. Patrí k nim napríklad medzinárodné združenie Fédération Internationale Féline (FiFe).

Príbuzné plemená

Okrem krátkosrstej škótskej klapouchej mačky existuje ešte jeden variant s polodlhou srsťou. Tento sa nazýva Highland Fold alebo Coupari.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...