Kartúzska mačka (Chartreux)

Kartúzska mačka (Chartreux)

Chartreux, kartúzska či maltézska mačka – mnoho mien, jedno plemeno.

Kartúzska mačka je jedno z najobľúbenejších plemien v Európe, a aj napriek tomu okolo nej panuje mnoho nejasností. A to nielen čo sa týka jej pomenovania, ale tiež bohatej histórie!

Každý asi pozná jemnú mačku s modrošedou srsťou a žltými očami. Nie je divu, chartreux je známa vďaka reklame na krmivá značky Sheba! Hovorovo sú tieto mačky často nazývané “kartuziáni”. Meno, ktoré pôsobí zmätok, označuje rôzne modro-šedé farebné variety známych plemien, od dlhosrstých, modrých angorských mačiek až po britské krátkosrsté mačky s modro-šedou srsťou a konečne mačky, ktoré patria k plemenu „chartreux“.

Plemeno menom chartreux

V skutočnosti je chartreux jedno z najstarších známych mačacích plemien. Ich pôvod hľadajme v dnešnej Sýrii alebo v skalných horách medzi Tureckom a Iránom. Vďaka hustej, jemnej srsti boli tieto zvieratá chované pre kožušinu – také sa dostali cez Blízky východ do Francúzska. Systematický chov chartreux začali v roku 1925 súrodenci Légerovi na bretánskych ostrovoch. Tunajšie polodivoké, šedé mačky boli základom neskôršieho chovu plemena chartreux. V roku 1931 bola chartreux po prvýkrát predstavená na výstave „Mignonne de Guerveur“.

Vzhľad

Polodivoké mačky na bretánskych ostrovoch formovali vzhľad chartreux. Kartúzska mačka je silná a svalnatá s výrazným hranatým ňufákom a lichobežníkovou lebkou. Tá by mala byť široká v základe a úzka na čele. Obzvlášť výrazné sú líca, rámujú tvár, hlavne kocúrom a vyzerajú ako kapuce. To zaručuje výrazné rozdiely v vzhľade mačiek a kocúrov! Vzpriamené uši sú posadené vysoko a sú veľmi blízko seba. Hrudník je silný, nohy stredné a svalnaté s veľkými, širokými labkami. Obzvlášť výrazné sú sýto sfarbené žlté oči. Farba očí môže byť tmavo žltá až medená. Aj srsť je charakteristická: modrošedá, krátka a veľmi hustá – je jedným z charakteristických znakov plemena. Vďaka hustej podsade má srsť mierne vlnitý vzhľad.

Zaujímavý je vznik modrošedej farby: Chartreux a ruské modré mačky majú čierny pigment eumelanin zriedený na modrú. Táto predispozícia je dedená autosomálne recesívne. U iných plemien mačiek tento gén zaisťuje, že sa červená zriedi na krémovú a hnedú až lila.

Napriek podobnej farbe je vzhľad kartúzskej mačky výrazne odlišný od ruskej modrej a britskej modrej mačky. Kríženie medzi kartúzskou mačkou a týmito dvoma plemenami je nežiadúci.

Kartúzska mačka © jeromephoto / stock.adobe.com

Povaha

Chartreux je považovaná za zvlášť inteligentné a priateľské plemeno. Vo Francúzsku je často nazývaná psou mačkou, pretože miluje maznanie a aportovanie. Kartúzska mačka k človeku priľne, v novom prostredí si rýchlo zvyká a má rada harmóniu! Toto plemeno je nekomplikované a bezproblémové – usmievajúci sa výraz tváre presne vystihuje ich charakter. Takzvaný „kartúzsky úsmev“ sa odráža tiež v ich hlase: na rozdiel od pomerne hlasitých orientálnych plemien je mňaukanie kartúzskej mačky kľudné a tiché.

Kartúzske mačky sú pomerne kľudné zvieratá, spoločenské a nie príliš agresívne. Sú tak vhodné pre chov v byte, ale ocenia tiež voľný výbeh v zahrádke. Krátka, hustá srsť chartreaux nie je náchylná k zachytávaniu sa a ľahko sa čistí – veľká výhoda hlavne u voľne žijúcich mačiek, ktoré sa rady túlajú v kríkoch a kroví!

Pri chove jedinej mačky v byte je nevyhnutné jej zabezpečiť dostatok zábavy a fyzických i psychických aktivít. Patria medzi ne šplhanie a škrabanie, odpočívadla a potenciálne úkryty. Mnoho škrabadiel vedúcich až ku stropu, ponúka všetky tieto možnosti na malom priestore. Môžete ale tiež popustiť uzdu svojej fantázii! Policu na knihy môžeme pretvoriť na „šplhadlo“, podložky na kúrenie a protišmykové podložky na okenných parapetách zase lákajú k odpočinku a pozorovaniu.

História

Koreňe plemena chartreux siahajú pravdepodobne do dnešnej Sýrie – odtiaľ sa obchodnými cestami dostali do Francúzska.

Uvádza sa, že mnísi z rádu Grande Chartreuse blízko Grenoblu chovali kartúzske mačky Léger už od stredoveku. I keď mačky chartreux vyzerajú ušľachtilo a majestátne a môžeme si ich tak ľahko predstaviť v zvetralých kláštorných stenách, nie je toto tvrdenie až tak pravdivé. Mnísi sa ani toľko nevenovali chovu mačiek ako výrobe bylinného likéru s názvom „Elixir de Vegetal de Chartreuse“. Avšak, nie je vylúčené, že sa v 16. storočí podieľali na vývoji  vo Francúzsku známej kartúzskej vlny. Ako už bolo uvedené, boli kartúzske mačky pred niekoľkými storočiami chované pre vlnu a kožušinu …

V skutočnosti bol základný kameň chovu plemena chartreux položený na bretónskych ostrovoch. Tam začali sestry Légerove pod prezývkou „de Guerveur“ cielene chovať polodivoké šedo-modré krásky, ktoré na ostrove žili. Behom druhej svetovej vojny počet chovných kartúzskych mačiek poklesol, preto boli krížené s inými plemenami, napr. britskou krátkosrstou mačkou. V súčasnosti už toto nie je povolené, ale vysvetľuje to úzku príbuznosť týchto plemien. Nie je teda divu, že modrá varieta oboch plemien bola na začiatku roku 1970 mezinárodným chovateľským zväzom FIFe označená spoločným názvom chartreux. V Nemecku a Rakúsku sa toto pomenovanie prekladá ako „kartúzska”. Kríženie perzských mačiek tiež zmenilo pôvodný typ chartreux. Čo zostalo je modrošedá srsť.

Niekoľko mačiek starého typu chartreux bolo chovaných vo Francúzsku a krajinách Beneluxu a našli si cestu aj do Nemecka. Pôvodné znaky plemena boli zachované až dodnes. V roku 1977 bolo plemeno chartreux uznané FIFe ako samostatné plemeno s vlastným štandardom. Takže len chartreux sa môžu nazývať mačky “kartúzske”.. Avšak, predstaviteľky plemena „britská krátkosrstá mačka“ sa stále ešte niekedy označujú za kartúzske mačky – to je potom zmätok! Podľa štandardov plemena musí však mačky patriť k plemenu “chartreux”.

Každý, kto má záujem o kartúzsku mačku, by preto mal dôverovať len profesionálnemu chovateľovi!

Chov

Presvedčila Vás kartúzska mačka svojim povestným “kartúzskym úsmevom”, hebkou srsťou a nekomplikovanou povahou? Teraz je čas si vybrať nového, štvornohého člena rodiny! Pokiaľ máte záujem o chartreux či iné plemeno, mali by ste dôverovať len profesionálnemu chovateľovi. Aj keď sú ponuky typu „čistokrvné mačky bez papierov za nízku cenu“ lákavé a nehľadáte chovnú mačku s papiermi, ale len domáceho maznáčika, je dobré sa obrátiť na profesionálneho chovateľa.

Profesionálni chovatelia napríklad prikladajú význam cielenému páreniu svojich zvierat. Príbuzenská plemenitba je vylúčená, dedičné ochorenia sú minimalizované a vzhľad chartreux je optimalizovaný podľa chovného štandardu. Zodpovední chovatelia mačiek nenechávajú mačky neustále gravidné. Doprajú im dostatok času na zotavenie. Odchov mačiatok predstavuje veľa práce pre matku aj chovateľa! Ten dopraje mačiatkam dostatok času (najmenej dvanásť týždňov), aby mohli vyrásť a naučiť sa od matky a súrodencov všetko potrebné, než sa vydajú do nového domova. V tej chvíli majú všetky potrebné očkovania, sú kŕmené vhodnými druhmi krmív a niekoľkokrát absolvovali prehliadku u veterinára. Tieto lekárske záznamy môže chovateľ predložiť vrátane záznamov v chovnej knihe … V ideálnom prípade je tiež členom jedného z veľkých chovateľských združení alebo záujmového združenia chovateľov a milovníkov kartúzskych mačiek, Chartreux d’Europe.

Chov je drahý koníček, ktorý sa bohužiaľ odráža v cenách. Každý chovateľ, ktorý kladie dôraz na kvalitnú stravu, nevyhýba sa veterinárnym prehliadkam a ponechá mačiatka pri matke po dobu minimálne 12 týždňov, si účtuje min. 1 000 EUR za mačku, aby pokryl všetky náklady. Ale získate tak pravú chartreux, ktorá Vás okúzli svojim úsmevom a obohatí Váš každodenný život!

Kartúzska mačka © Christophe Fouquin / stock.adobe.com

Zdravie

Zodpovedný chov je prvým krokom ku zdravej, vyrovnanej mačke. V dôsledku toho nie je plemeno chartreux náchylné k určitým dedičným chorobám. Výnimkou je FNI – „neonatálna izoerytrolýza.“ Vzhľadom k počtu výskytu kartúzskych mačiek s krvnou skupinou B vzniká pri párení mačky s krvnou skupinou B s kocúrom s krvnou skupinou A alebo AB riziko felinnej neonatálnej izoerytrolýzy u mačiatok. Jednoducho to znamená, že typy krvi mačacej matky s krvnou skupinou B a mačiatok s krvnou skupinou A sú po narodení nekompatibilné. S mledzivom mačiatka získajú protilátky na krvnú skupinu A- to vedie k vylučovaniu hemoglobínu v moči, a následne anémii. Akútna felinná neonatálna izoerytrolýza je pre mladé mačky smrteľná …  44 % percent mačiek má predispozíciu pre FNI.

Tomuto ochoreniu sa dá vyhnúť párením len kompatibilných krvných skupín. Podstatné je predchádzajúce určenie krvných skupín veterinárom. Našťastie je k dispozícii rada rôznych komerčných krvných testov! Profesionálni chovatelia, ktorí sa o svoje mačky poctivo starajú, otestujú mačky na určenie krvnej skupiny, aby zabránili ochoreniu FNI u mačiatok.

Starostlivosť a chov

Ak odhliadneme od predispozície k neonatálnej izoerytrolýze, je plemeno chartreux považované za nekomplikované a robustné. To sa tiež prejavuje v starostlivosti a chove. Kartúzske mačky môžu byť chované v byte i vo výbehu, pretože sú tichej povahy. Dobre sa znášajú s inými mačkami, deťmi a dokonca aj psami. Príliš mnoho stresu od týchto priateľských, harmonických zvierat neočakávajte. Na druhú stranu sú v jednotlivých prípadoch vhodné aj na chov „jedináčika“, pokiaľ s nimi ich pán dostatočne „komunikuje“.

Vhodný chov je predpokladom pre dlhý, zdravý život mačky. Zahrňuje vhodnú stravu s dostatočným množstvom kvalitného mäsa, ktoré dodá organizmu kvalitné bielkoviny. Ďalej sú nevyhnutné pravidelné návštevy veterinára. Nezabudnite kontrolovať ústnu dutinu! Pretože aj zuby mačky trpia zubným kazom.

Mačky žijúce voľne by mali absolvovať pravidelné prehliadky u veterinára a preventívne očkovanie. Vhodné je tiež očkovanie proti besnote, mačacej chrípke a mačacej psinke. Pokiaľ si zaobstaráte mačiatko, je vhodné tiež nechať ho naočkovať proti leukóze. U starších zvierat to už nemá príliš zmysel, pretože už väčšinou prišli do styku s patogénom…odporúčanie na očkovanie veterinári priebežne aktualizujú – takže po ročných intervaloch sa očkuje len raz za dva alebo tri roky. Tetovanie alebo mikročip pomôžu pri hľadaní zvieraťa, pokiaľ sa stratí. Nezabudnite zaregistrovať svoju mačku zadarmo v jednom z registrov zvierat.

Vo vhodnom prostredí sa mačka bude cítiť pohodlne. Mali by ste jej dopriať dostatok možností škrabania, skrývania, odpočinku a hrania. To je obzvlášť dôležité pri zvieratách, ktoré žijú výhradne v domácnosti. Priateľská kartúzska mačka miluje hranie a maznanie so svojimi ľudskými spoločníkmi. Povestný kartúzsky úsmev a hebká srsť Vás behom niekoľkých minút presvedčia k ďalšiemu hladkaniu a maznaniu.

Prajeme Vám a Vašej kartúzskej mačke príjemné spoločné chvíle!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...