Toyger

toyger katze

Exkluzívna, pochádzajúca z USA, „designová mačka“ toyger je domáca mačka, ktorá bola vyšľachtená s cieľom podobať sa na malého tigríka. Preto je jej meno zložené zo slova „toy“ – hračka a koncovky slova „tiger“ . Už pri vyslovení mena tohto plemena sa Vám vybaví typický vzhľad tohto plemena. Mačka by samozrejme nemala byť považovaná za hračku, hoci to názov jej plemena naznačuje. Mačka by mala byť milovaným zvieraťom, s ktorým hravo a láskyplne zachádzate.

História

Koncom osemdesiatich rokov začala Judy Sudgen chovať mačku, ktorá je fenotypovo podobná tigrovi. Chovateľka podtrhla tigrovanú tabby kresbu, takže pruhy sa tiahnu po tele dole a tiež do tváre a spánkov. Tak vznikol tigrovaný vzhľad.

Základom chovu bol bengálsky kocúr “Millwood Rumpled Spotskin” a domáca mačka “Scrapmetal”. Od roku 2007 je plemeno oficiálne uznávané ako „Californian Toyger“.

Štandard uvádza, že toyger je „designová mačka“. Chovatelia definujú svoj chovateľský cieľ morfingom, čím sa snažia vytvoriť ideálny vzhľad plemena toyger. Týmto spôsobom chcú dosiahnuť alebo optimalizovať svoj chovateľský cieľ – malá mačkovitá šelma do obývačky.

Vzhľad

Toyger sa vyskytuje výhradne v hnedej kresbe tabby. Správny názov tejto kresby je Brown Tabby Mackarel (hnedé pruhy). Nádherne hodvábna mäkká srsť mačiek plemena toyger vyzerá ako srsť tigra.

Toyger je stredne veľká mačka s atletickým, svalnatým a pretiahnutým telom so širokou hruďou, stredne dlhými nohami a veľkými, silnými labkami. Veľká  mačka v malom formáte dosahuje hmotnosť 3,5 kilogramov v prípade mačiek a až 4,5 kilogramov v prípade kocúrov. Telo je robustné, ako sa od tigra očakáva. Labky sú veľké. Vzdialenosť od tela k zemi je rovnaká ako výška tela.

Hlava mačiek toyger je dlhá a široká. Uši bývajú malé a zaoblené. To isté platí pre oči, ktoré sú posadené hlboko v lebke. Brada je u tohto plemena veľmi výrazná. Nos je dlhý a široký.

toyger mačiatka

Povaha

Povaha mačiek plemene toyger je popisovaná ako veľmi príjemná: hravá, rada sa mazná, veľmi zvedavá a veľmi inteligentná.

Toto plemeno bolo vyšľachtené výhradne pre chov v byte a nepotrebuje, ako by sme od tigra očakávali, nutne vonkajší výbeh. Ale zabezpečenú záhradu alebo balkón samozrejme uvíta. Malý tiger môže v zásade viesť šťastný život ako mestská mačka žijúca v byte.

Toyger nie je ani tak šelma, ako skôr domáci maznáčik. Dokonalá kombinácia kontrastov – vzhľad ázijskej veľkej mačky a charakter mazlivého mačiatka fascinuje fanúšikov a chovateľov tohto plemena. Je však dôležité, aby inteligentné, podnikavé a hravé zviera malo dostatok zábavy – vo forme inteligentných hračiek a ďalších aktivít, ktoré mu pomôžu rozvíjať jeho silné stránky.

Agility pre mačky a výcvik pomocou clickera sú spôsoby ako týmto extrémne inteligentným zvieratám poskytnúť mentálne výzvy. Hranie a zábava sú pre toygera veľmi dôležité –  rovnako ako maznanie sa so svojou ľudskou rodinou. Mačka bude šťastná a spokojná len v prípade, že bude viesť život, ktorý zodpovedá jej povahe a jej potrebám.

Starostlivosť a zdravie

Veľmi odolné mačacie stvorenie so vzhľadom tigra by malo, rovnako ako všetky mačky, pravidelne absolvovať veterinárne prehliadky, očkovania a odčervenie.

Táto krátkosrstá mačka bude spokojná, ak jej z času na čas vykefujete srsť mäkkou kefou.

Špecifické dedičné ochorenia nie sú u tohto plemena známe. Jej zdravie je všeobecne považované za veľmi dobré.

Výživa

Mačky sú vyslovene mäsožravce. S ohľadom na ich prirodzené stravovacie návyky je obsah mäsa v ich potrave veľmi vysoký. BARF (Biologically Adapted Raw Food) – zodpovedá  kŕmeniu surovým mäsom a vnútornosťami. Mnohí majitelia mačiek považujú BARF za biologicky zodpovedajúcu metódu kŕmenia, pretože najviac zodpovedá stravovaniu mačiek v „divočine“. Pri príprave jedla podľa štandardov BARF by ste nikdy nemali používať kuchynskú soľ, ale len himalájsku alebo morskú soľ.

Zatiaľ čo metóda BARF má veľkú základňu fanúšikov, iní sa prikláňajú ku konvenčnému vlhkému krmivu. V mnohých domácnostiach je základnou zložkou potravy. Pri výbere vlhkého krmiva je však dôležité venovať pozornosť kvalite. Testy vykonané uznávanými inštitúciami Vám poskytnú prehľad vhodných druhov. Zvláštny význam má pri hodnotení kvality krmiva pre mačky napríklad podiel bielkovín. Odporúčané produkty tak obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny, ktoré môže tráviaci trakt mačky dobre spracovať.

Naproti tomu neodporúčané druhy často obsahujú príliš mnoho fosforu, v niektorých prípadoch až šesťnásobok odporúčaného množstva. Také veľké množstvo môže poškodiť obličky. Rozhodujúcim faktorom je, či je fosfor umelou prísadou alebo či pochádza zo živočíšnych zložiek krmiva. Nemožno však poprieť, že chronické ochorenie obličiek je u mačiek bežnou príčinou úmrtia. V niektorých krmivách môžeme tiež zaznamenať veľké množstvo sodíka. Ako rozpoznať veľmi kvalitné krmivo pre mačky sa dozviete v našom zoohit magazíne.

Jedným z pozitívnych aspektov mokrého krmiva je vysoký obsah vody – až 80%. Výrazne nižší podiel tekutín má suché krmivo. Niektorí milovníci mačiek suchého krmiva to odmietajú, pretože je tu v popredí aspekt pohodlia človeka: aj keď ho mačka konzumuje celý deň počas  neprítomnosti svojho majiteľa, nešíri sa bytom nepríjemný zápach.

Ak sa rozhodnete kŕmiť hlavne granulami, uistite sa, že má Váš malý tigrík dostatočný príjem tekutín. Môžete napríklad umiestniť misky s vodou na rôzne miesta v byte. Pre mačku je prirodzené mať krmivo a vodu oddelene na rôznych miestach. Mali by ste mačke v byte pripraviť podmienky podobné tým v prírode. Pretože len mačka, ktorá žije druhovo zodpovedajúcim spôsobom, je šťastná mačka.

toyger

Ako nájsť správneho chovateľa

Počet uznávaných chovateľov mačiek plemena toyger je značne obmedzený. Seriózneho chovateľa spoznáte podľa určitých aspektov. Napríklad mal by ponúkať mačiatka minimálne 12 týždňov staré. Chovateľ by sa tiež mal zaujímať o blaho svojich mačiek. Vytvorte si ucelený celkový dojem: aký je hygienický stav misiek na krmivo a toaliet pre mačky? To Vám tiež veľa napovie.

Je tiež dôležité, aby mali mačky kontakt s rodinou. Čiastočne preto, že si navyknú na podmienky, v ktorých budú neskôr žiť vo Vašej domácnosti. Ak budete napríklad používať hlasitý vysávač, nemalo by to mačku vydesiť. Nebojte sa spýtať na všetko, čo máte na srdci: dôveryhodný chovateľ Vám rád poskytne cenné rady a pomoc.

Aj správanie mačiek mnohé naznačuje: zvieratá sú všeobecne voči ľuďom otvorené alebo skôr apatické a nervózne? Takéto správanie je varovným signálom. Pozrite sa tiež na matku a súrodencov Vašeho budúceho mačiatka: ako na Vás pôsobia a ako sa k sebe navzájom správajú? Len u mačiek v útulku, ktoré zažili niečo negatívneho, je veľmi plaché správanie posudzované ako „normálne“. Zvieratá od chovateľa by však nemali byť príliš plaché alebo vydesené. Pozitívne možno tiež hodnotiť, ak je chovateľ členom chovateľského spolku.

Na cestu do nového domova dostane mačiatko od seriózneho chovateľa nasledujúce:

  • Očkovací preukaz (pas EU pre zvieratá v záujmovom chove)
  • Zdravotné osvedčenie
  • Informácie o rodokmene zvieraťa
  • Dôkaz vlastníctva
  • Údaje o čipe
  • Kúpna zmluva
  • Výživové odporúčania

Cenové rozpätie pre plemeno toyger je 800 Eur až 1 600 Eur. Cena chovného zvieraťa sa pohybuje vo výške cenovej kategórie, môže sa vyšplhať dokonca až na 4 000 Eur. V  „International Independent Toygerbreeders Association“ platí pravidlo: seriózneho chovateľa spoznáte podľa toho, že sú jeho zvieratá registrované u TICA (The International Cat Association). Ďalšie registrácie u iných uznaných klubov sú možné, ale nie sú povinné. Nezbavujú však chovateľa povinnosti registrácie u TICA.

Je len na Vás, či si kúpite mačku plemena toyger od chovateľa alebo sa zamilujete do iného malého tigríka z útulku.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...