Činčila

Činčila

Malý prisťahovalec z Južnej Ameriky

Činčily sú malí a roztomilí, juhoamerickí prisťahovalci. Vďaka hebkej srsti, dlhým ušiam a huňatému chvostu si tieto zvieratká rýchle získali ľudské srdcia. Nie je však hlodavec ako hlodavec. Hlavne pred kúpou činčily by ste sa mali dostatočne informovať o výžive, chove a zvykoch týchto zvierat, aby ste sa uistili, či zvláštne potreby a správanie činčíl zodpovedá Vašim predstavám. Preto je dôležité vedieť, odkiaľ činčila pochádza a ako žije vo voľnej prírode.

Druhy činčíl

Existujú dva druhy činčíl: činčily krátkochvosté a dlhochvosté. Všetky pokusy o domestikovanie krátko-chvostých činčíl zlyhali. Činčily dlho-chvosté sú teda predkami našich domácich miláčikov. Pôvodne žili činčily len v pustých andských oblastiach Južnej Ameriky, dlho pred začiatkom ich chovu v Európe. Zatiaľ čo činčily krátko-chvosté žijú vo vyšších polohách v Andách vo výške 3500 až 4500 metrov nad morom, činčily dlho-chvosté možno nájsť len vo výške 1 000 až 2 500 metrov.

biela činčila

Prirodzené prostredie činčily

V Andách je suché, púštne klíma s veľmi malým množstvom zrážok a nízkou vlhkosťou. Zvieratá tam sú vystavené veľkým teplotným výkyvom. Počas dňa spia činčily medzi štrbinami,v jaskyniach, v zemných priehlbinách alebo pod silným krovím. Živia sa za súmraku alebo v noci.

Prirodzená strava je kvôli životným podmienkam bohatá na vlákninu s nízkym obsahom živín. V prírode sa títo chlpáči živia koreňmi niektorých druhov kaktusov a ich opadanými plodmi, semenami určitých kerov, kvetinami a rôznymi trávami.  Vodu prijímajú prostredníctvom rannej rosy z rôznych listov a spodnej strany kaktusov. Pre vynikajúcich skokanov a lezcov je každodenný pieskový kúpeľ nevyhnutný pre ich starostlivosť o srsť.

Chov činčily

Pred kúpou činčily by ste mali zvážiť, či Vám domov vojde dostatočne veľká klietka, pretože malí skokani a lezci potrebujú veľa pohybu. Okrem toho žijú činčily vo voľnej prírode vo veľkých rodinných skupinách, a preto by nikdy nemali byť chované ako jedináčikovia. Činčily sú aktívne v noci a sú veľmi plaché, preto sú nevhodné pre deti. V prírode sa činčily dožívajú 10–15 rokov, domestikované zvieratá môžu dosiahnuť dokonca vek 18 až 22 rokov.

Výživa činčily

  • Seno

Seno by malo byť základnou zložkou stravy. Malo by byť zvieratám voľne dostupné. Na jednej strane je dôležité pre obrusovanie zubov hlodavcov, na druhej strane krmivo bohaté na vlákninu zaisťuje zdravé trávenie. Vzhľadom k tomu, že seno je hlavnou potravou činčíl, je treba dbať na  jeho dobrú kvalitu. Uistite sa, že seno nebolo skladované príliš dlho a je čerstvé. Kvalitné seno nájdete v našom online obchode zoohit.

činčila

Kvetiny, byliny a trávy

Aby strava činčily zodpovedala tej prirodzenej, mali by sa v ich jedálničku objaviť tiež kvety, byliny a trávy v sušenej a čerstvej forme. Vzhľadom k citlivému zažívaciemu systému je treba činčily, ktoré nikdy neboli kŕmené zeleným krmivom, pomaly navykať na nové zložky stravy: čerstvé zelené krmivo by malo byť ponúkané v malom množstve, ktoré sa postupom času zvyšuje. Počas navykacej fáze by ste mali venovať zvýšenú pozornosť zdraviu svojej činčily.

Zelenina a ovocie

Ovocie a zeleninu podávajte skôr striedmo. Nemalo by byť príliš sladké alebo kyslé. Je to hlavne preto, že činčily konzumujú vo svojom prirodzenom prostredí, Andách, prevažne byliny a trávy. Ovocné stromy sú tu vzácnosťou. Ako maškrtu však môžete občas činčile dopriať kúsok ovocia alebo zeleniny, ak jej nespôsobujú hnačku.

Suché krmivo

V prípade suchého krmiva a pelet by ste mali dbať na vysokú kvalitu, pretože krmivá pre činčily často obsahujú nezdravé prísady, ako napríklad cukor, obilniny alebo melasu. Uistite sa, že nepodávate príliš veľké množstvo granúl, inak bude čičnčila rýchlo trpieť nadváhou. Kvalitné suché krmivo špeciálne pre činčily nájdete v online obchode zoohit.

Voda

Voda je pre činčily životne dôležitá a musí im byť vždy k dispozícii. Voda by mala byť každý deň vymenená za čerstvú.

Klietka pre činčilu

Najprv je treba dbať na to, aby činčily neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo prievanu. V miestnosti, kde budú títo hlodavci pobývať, by nemali byť príliš nízke teploty (15-20 ° C) a vlhkosť by nemala byť príliš vysoká. Pretože sú činčily aktívne v noci, odporúčame umiestniť klietku do miestnosti, kde bude cez deň pokoj. Činčily by mali byť chované aspoň po dvoch. Minimálna veľkosť klietky pre dve zvieratá je 100 cm x 50 cm x 150 cm (D x Š x V). Pokiaľ budete chovať viac činčíl, mala by byť klietka samozrejme väčšia. Aj v tomto prípade platí: čím väčšia, tým lepšia. Žiadny výbeh nie je príliš veľký. Činčily sa rady šplhajú a sedia na vyvýšených miestach, preto veľmi odporúčame klietku s viacerými poschodiami.

činčila a hračky

Zariadenie klietky

• Úkryty
Činčily potrebujú dostatok úkrytov, ako sú drevené domčeky, tunely alebo trúbky, ktoré by mali byť umiestnené na vyvýšenej polohe.

Stelivo

• Vetvy
Klietka by mala byť vybavená vetvami, ktoré slúžia činčilám na šplhanie a hlodanie.

• Piesková kúpeľ
Pre činčily sú veľmi dôležité pravidelné pieskové kúpele, ktoré slúžia na čistenie srsti a na zníženie stresu. Je dôležité pravidelne čistiť vaňu a vymieňať piesok pre činčily.

Krmítka a nádoby na pitie
Na krmivo a vodu jsou vhodné misky. Misky pravidelne čistite. Pre seno môžete nainštalovať niekoľko držiakov v rôznych výškach.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.
8 min

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.
6 min

Ježko bielobruchý

Teraz to bude pichať: Ježko síce patrí medzi exotické zvieratá, ale stále viac získava na popularite. Roztomilé videá s ježkami, ktoré kolujú na video platformách, prispievajú mimo iné  k tomu, že sa v našich domácnostiach objavuje tento malý hmyzožravec stále častejšie. Chov ježka bielobruchého, ktorý je spojený s veľkým úsilím, je však v očiach ochrancov zvierat trochu kontroverzný.