Ako schladiť psa: 10 tipov na horúce letné dni

záhradný postrekovač pre psov

Pri vysokých teplotách musíte psovi umožniť sa schladiť. Dobrým spôsobom je záhradný postrekovač.

Čoskoro tu opäť máme horúce letné dni: medzi 23. júlom a 23. augustom leto dosahuje svoj vrchol. Už ráno praží slnko na podlahu a počas poludnia je horúčava pre našich štvornohých priateľov už neznesiteľná. Pomocou niekoľkých tipov však môžete ľahko zabezpečiť, aby Váš pes horúce letné dni dobre zvládol. Prezradíme Vám, čo pes počas horúčav potrebuje, a ako schladiť psa v lete čo najlepšie.

Zabezpečte psovi chladné útočisko

Na rozdiel od ľudí sa psy môžu potiť iba cez svoje labky. Ale pretože to na reguláciu teploty celého tela nestačí, psy vydávajú prebytočné teplo dychčaním. Pri vysokých horúčavách však ani to nestačí.

Z tohto dôvodu potrebujú naši štvornohí priatelia ďalšie možnosti, ako sa chrániť pred slnkom, a vyhnúť sa tak úpalu: Ako ochranu pred úpalom môžete na záhrade alebo balkóne napríklad postaviť slnečník. Psy sa tiež radi ochladzujú pod stromami alebo kríkmi.

Tmavé podlahy, ktoré sú vystavené slnku, by mali byť pred nadmerným teplom chránené dekou svetlej farby alebo starým uterákom. Ak je obzvlášť teplo, môžete ich aj navlhčiť. Ďalším spôsobom, ako poskytnúť psovi chladný povrch na odpočinok, sú chladiace podložky. Tie sú zvyčajne naplnené gélom alebo vodou, a dajú sa ochladiť v mrazničke.

Aby ste horúčave v byte nedali šancu, je tiež dobré ráno zatiahnuť závesy či žalúzie na oknách. V noci, naopak, môžete vyhnať teplý vzduch tak, že otvoríte okná aj dvere.

Pri horúčavách prichádza na rad ľad

Počas horúcich dní si všetci radi pochutnávajú na chladnej a lahodnej zmrzline. To platí aj pre našich verných štvornohých priateľov! Zmrzlina pre psov psom poskytuje okamžité chutné osvieženie. Na výrobu potrebujete iba niekoľko prísad a zmrzlina je už po niekoľkých hodinách v mrazničke hotová – napríklad vo forme na ľadové kocky. Kreativita nepozná hranice!

Tu je niekoľko nápadov na zmrzlinu, ktoré si Váš štvornohý priateľ určite zamiluje:

  • Väčšine psov veľmi chutí zmrazený prírodný jogurt alebo tvaroh.
  • Ako chutná varianta s nízkym obsahom sacharidov sa hodí aj zamrazený hovädzí alebo kurací vývar.
  • Keď je treba rýchlo schladiť, prehriate psy neodmietnu ani obyčajné ľadové kocky z čistej vody.
pes s miskou na ľad © 1827photography / stock.adobe.com
Kocky ľadu v miske s vodou sa tiež postarajú o schladenie počas horúceho leta.

Psa nikdy nenechajte v aute

Aj pri miernych teplotách sa z automobilu behom veľmi krátkeho času môže stať nebezpečná horúca pec. Otvorené okná, bohužiaľ, od určitej teploty nezabezpečia dostatočný odchod tepla.

Riziko prehriatia a život ohrozujúceho úpalu je preto v lete obzvlášť vysoké. Aby sme mohli naše psy pred týmito horúčavami ochrániť, mali by sme ich nechať počas nakupovania alebo tankovania na tienistom mieste.

Dbajte na pitný režim

Počas dychčania tlačí zvýšené množstvo vzduchu na sliznice, pri čom sa vyparuje tekutina, ktorá psa chladí. No čím viac pes dychčí, tým viac tekutiny stráca.

Preto je pri vysokých teplotách ešte dôležitejšie ako zvyčajne, aby pes pil dostatok tekutín. Aby ste psovi zabezpečili dostatok tekutín, môžete vyskúšať nasledujúce triky:

  • V byte či dome rozostavte viacero misiek s vodou.
  • Aktívne svojho psa k pitiu povzbudzujte tak, že mu dáte vodu alebo ukážete misku na pitie.
  • Mnoho psov uprednostňuje pitie vody zo záhrady alebo nesoleného vývaru.
  • Tečúca alebo striekajúca voda niektorých psov tiež povzbudzuje k pitiu. Na to sú špeciálne fontánky s pitnou vodou pre psov.

Krmivo s vysokým podielom tekutín

Denná potreba tekutín u psa závisí od jeho telesnej hmotnosti, aktivity a potravy. Napríklad psy kŕmené suchým krmivom musia piť viac vody.

Krmivom však môžete pokryť časť potreby tekutín. Ak má Váš chlpatý kamarát rád aj mokré krmivo, môžete ho podávať popri suchom krmive alebo ním suché krmivo počas leta úplne nahradiť.

Ako schladiť psa efektívne: Mokrá srsť

Najjednoduchším spôsobom, ako schladiť psa v lete, je kúpanie. Nemáte vo Vašom okolí jazero alebo potok? Existujú aj iné spôsoby, ako navlhčiť srsť Vášho psa.

V lete sú psy obzvlášť spokojné, ak majú k dispozícii vlastný bazénik alebo aspoň malú vaničku. Pomocou správnych hračiek môžete tiež povzbudiť svojho miláčika, aby sa trochu okúpal. Postrekovače trávnikov a vodné hadice sú medzi psami tiež veľmi populárne na hranie a schladenie sa.

Ak však pri vode zostávate dlhší čas, uistite sa, že pes nie je vo vode príliš dlho. Prehltnutie väčšieho množstva vody zvyšuje riziko otravy vodou. Ako prvé príznaky sa u psa objavujú nepokoj alebo zvracanie.

Psy sa môžu v lete schladiť aj plávaním v bazéne.

Pozor na zápal močového mechúra

Ochladenie v horúcich dňoch je dôležité. Netreba to však preháňať. Príliš studená podlaha alebo príliš studený kúpeľ môžu u psov viesť k zápalu močového mechúra (cystitíde). Typickými príznakmi sú nadmerné močenie (polyúria) alebo bolestivé močenie (strangúria).

Dajte svojmu psovi vždy možnosť vysušiť sa na uteráku. Zároveň by ste mali skontrolovať teplotu chladiacich podložiek alebo ich zakryť uterákom.

Prechádzky prispôsobte dennej dobe

Prechádzky v čase obeda psovi väčšinou neprinášajú žiadne potešenie. Asfalt je vrelý a slnko pečie na hustú srsť psíka.

Počas horúcich letných dní je preto vhodné chodiť na prechádzky v chladnejších ranných a večerných hodinách. Ďalej vo väčšine prípadov postačia prechádzky na krátke vzdialenosti, a najmä v tienistom lese alebo v parku.

Strihať alebo nie?

Mnoho plemien psov má veľmi dlhú srsť. My ľudia sa často domnievame, že pre našich štvornohých priateľov pod ňou bude príliš teplo. Prinesie však siahnutie po strojčeku na strihanie psovi úľavu?

V skutočnosti má hustá srsť psa okrem svojej zahrievacej funkcie aj funkciu ochladzovania. Odparovaním vody zo srsti vzniká chlad, čo psom s hustou srsťou poskytne príjemné ochladenie. Preto by sa v lete nemala automaticky strihať srsť u každého psa. Veľmi záleží od plemena. Ak si nie ste istí, môžete sa spýtať veterinára alebo psieho kaderníka.

Ochrana pred parazitmi

Je pravda, že náš posledný tip nemá nič spoločné so správnym schladením psa. Napriek tomu je téma parazitov obzvlášť v lete veľmi dôležitá. Pretože zelená tráva a vysoké teploty sú ideálnymi podmienkami pre kliešte a roztoče. Chráňte svojho psa pred nebezpečnými infekčnými chorobami alebo alergickými reakciami tým, že budete dbať na prevenciu už od jari.

Proti škodcom sa bežne používajú napr. obojky s pyretroidmi, roztok na nakvapkanie na pokožku alebo žuvacie tablety. Všetky tri skupiny výrobkov obsahujú látky proti parazitom (antiparazitiká), ktoré sa líšia dĺžkou účinnosti a rozsahom účinkov.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.