Poranenie labky u psa: Ako poskytnúť prvú pomoc

Poranenie labky psa

Poranenie labky môže dať vášmu psovi poriadne zabrať.

Poranil si váš pes pri prechádzke labku? Labka krváca a pes má bolesti? Upokojte sa! Vysvetlíme vám krok za krokom, ako môžete psíkovi pri poranení labky poskytnúťprvú pomoc.

Poskytnutie prvej pomoci

Ak si u svojho psa všimnete poranenie labky, môžete pri prvotnom ošetrení postupovať nasledovne:

Bezpečnosť na prvom mieste

Pokojne sa psovi prihovárajte a vyhnite sa panike. Aj tie najmilšie psy môžu v extrémnych situáciách uhryznúť dokonca aj milovaného majiteľa.

Pokúste sa zároveň psa priviazať na vodítko a v prípade potreby mu papuľu zviazať neelastickým materiálom do slučky (napr. kravatou alebo šatkou). Dávajte pozor, aby ste uzol nezaviazali na nose, pretože tenká kosť pod ním sa môže pri príliš veľkom tlaku zlomiť. Slučka by mala byť uviazaná za ušami.

Stabilná poloha na boku

Stabilná poloha na boku je určená na stabilizáciu krvného obehu a bezpečnú polohu psa v prípade poranenia labky. Na tento účel sa natiahnite cez chrbát psa a opatrne zodvihnite jeho predné a zadné nohy smerom od vás. Nechajte psa pomaly skĺznuť na zem tak, aby si ľahol na bok pred vás. Uistite sa, že chrbát psa je rovný.

Ak je váš pes v bezvedomí, napríklad v dôsledku veľkej straty krvi, predkloňte mu hlavu a vytiahnite mu jazyk z boku papule. Aby ste stabilizovali krvný obeh, dajte zadné nohy psa do vyššej polohy (použite napr. bundu).

Pes dostane obväz na labku.
Dôležitým prostriedkom prvej pomoci pri poranení labky je obväz na labku.

Aplikácia obväzu na labku

Krvácajúce poranenie labky u psa si vyžaduje tlakový obväz na zastavenie krvácania. Ako obväz aplikovať sa dozviete v nasledujúcich krokoch:

  1. Poranené miesto vyčistite a vydezinfikujte. V prípade potreby môžete všetky chĺpky, ktoré do miesta zasahujú, opatrne zastrihnúť nožnicami alebo žiletkou. 
  2. Odstráňte viditeľné cudzie telesá, napríklad tŕň, čistou pinzetou. 
  3. Opatrne prehmatajte labku a zvyšok nohy, aby ste neprehliadli ďalšie poranenia. 
  4. Medzi jednotlivé priestory medzi prstami vložte gázovú výplň. Nezabudnite vystlať tiež vlčí pazúr. Ak miesto poranenia na labke silno krváca, obzvlášť dobre ho vystelte. Týmto spôsobom môžete vyvinúť dostatočný tlak na otvorené cievy. 
  5. Teraz túto výplň zafixujte obväzom, ktorý obopína celú labku a kĺb nad ňou. Na tento účel je mimoriadne vhodný samolepiaci obväz, ktorý by nemal chýbať v žiadnej lekárničke. Prípadne môžete obväz zafixovať pomocou náplasti. 
  6. Na ochranu pred vlhkosťou môžete obväz v spodnej časti oblepiť napríklad vodoodpudivou páskou. 

 

Kedy je nutné navštíviť veterinára?

Malé a povrchové poranenie psej labky zvyčajne nevyžaduje veterinárne ošetrenie. Ak však váš inak dôverčivý pes v dôsledku silnej bolesti reaguje agresívne, zranenie by mal určite ošetriťveterinárny lekár.

Existujú aj ďalšie dôvody na skorú návštevu veterinára: Nezastaviteľné krvácanie si vyžaduje opatrenia na zastavenie krvácania, ako je tlakový obväz alebo lieky na zrážanie krvi. Nadmernú stratu krvi možno kompenzovať aj transfúziou krvi.

Identifikácia cudzích telies

Vytrhnuté pazúry alebo zabodnuté cudzie telesá spôsobujú silné bolesti a môžu viesť k zápalom. Preto sa postihnuté psy liečia liekmi proti bolesti a zápalom. 

Na lokalizáciu cudzích telies, ktoré nie sú viditeľné, alebo zlomenín kostí sa môžu použiť aj zobrazovacie techniky (napr. ultrazvuk alebo röntgen). V určitých prípadoch je nutný chirurgický zákrok v anestézii. 

V niektorých prípadoch si zápaly, ktoré sa nehoja a silno hnisajú, vyžadujú okrem liekov proti zápalu aj podávanie antibiotík. Aby sa však predišlo rezistencii, malo by sa vopred vykonať bakteriologické vyšetrenie.

Ako rozpoznať poranenú labku u psa?

Labky sú silne prekrvené, preto zranená labka rýchlo začne krvácať. Nemusí to však byť vždy pravidlom. Psy často vykazujú aj menej viditeľné príznaky poranenia labky, napríklad:

  • kulhanie v dôsledku bolesti pri našľapovaní na labku 
  • nechuť k pohybu a polehávanie 
  • olizovanie a okusovanie labky 
  • citlivosť na bolesť a dotyk 
  • príznaky zápalu, ako je opuch, začervenanie alebo teplo 
  • viditeľné zapichnuté cudzie telesá (napr. črepiny alebo úlomky) 

Následná starostlivosť o poranenú labku psa

Keďže sú labky pri šliapaní veľmi namáhané, poranenie labky sa musí sledovať niekoľko dní a týždňov. Odporúča sa labku prezriet ráno a večer a aspoň raz denne vymeniť obväz na labke. Zároveň treba dbať na to, aby sa zranený pes čo najmenej namáhal.

Zdroj: 
Prvá pomoc psovi 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.