Narodenie šteniatok: Všetko o narodení a kojení

šteňa nasáva mlieko

Hnedé a čierne novonarodené šteniatka nasávajú mlieko od sučky

Aj pre skúsaného chovateľa je narodenie šteniatok neobyčajným zážitkom. Avšak ako presne pôrod prebieha? Aké problémy môžu nastať pri kojení a ako môžete Vy ako človek fenke v celom procese pomôcť?

Majitelia psov, ktorí čakajú potomstvo prvýkrát, sa často v poslednej fáze, teda niekoľko dní pred vrhnutím, ocitajú vo výnimočnom stave. Chcú fenke zaistiť čo možno najväčšie pohodlie a vyhnúť sa komplikáciam, ktoré s pôrodom môžu prísť. A aj v prípade, že si kupujete šteniatko z očakávaného vrhu, je pre Vás táto doba čakania plná vzrušenia. Prebehne všetko dobre? Budú všetky šteniatka zdravé? Budú cicať? Je isté, že čím viac sa o danej problematike dozviete, tým kľudnejšie budete môcť tejto radostnej udalosti čeliť.

Príprava na pôrod

Gravidita feny trvá približne 63 dní. Avšak nie je neobvyklé mierne skrátenie alebo predĺženie tohto termínu a to na 57-72 dní. Nemáte teda dôvod k obavám, je to úplne normálne, ak sa fenke darí dobre a prospieva. V takom prípade nebudete musieť do celého priebehu gravidity ani vlastného pôrodu nijak zasahovať. Konieckoncov zvieratá jednajú v tomto smere oveľa inštinktívnejšie ako ľudia. Fenka presne cíti, kedy už začína ísť do tuhého, a sama vie najlepšie, čo má robiť. Táto istota je patrná v prípravnom štádiu krátko pred pôrodom. Fenka začína byť pomaly nekľudná a venuje sa stavbe „hniezda“.

Umiestnenie pôrodného boxu

Aby ste fenke pri hľadaní svojho „hniezdočka“ pomohli, môžete jej niekoľko dní pred plánovaným pôrodom (prinajmenšom 2 týždne) poskytnúť pôrodnú krabicu. Umiestnite ju na kľudné, vyhriate miesto, na ktoré nedopadá príliš veľa svetla. Optimálna izbová teplota je cca. 24 stupňov. Ďalej odporúčame zaobstarať červené svetlo ako ďalší topný zdroj, pod ktorým sa môžu šteniatka zahrievať až na 35 stupňov a túliť sa k sebe. Vhodnou podložkou sú plachty, uteráky, prateľné deky alebo v prípade nutnosti aj novinový papier. Dbajte na to, aby podložka zostala suchá a čistá. Aj počas pôrodu by ste mali znečistené uteráky a deky podľa potreby (eventuálne po porodení každého šteniatka) vymeniť za nové, čisté.

Optimálne stravovanie pred pôrodom

Správne stravovanie fenky má rozhodujúci vplyv na zdravie nenarodených šteniatok. Do 5. týždňa gravidity stačí fenke jej obvyklé krmivo, samozrejme aj toto by malo byť vyvážené a kvalitné, rovnako ako krmivá pre iných psov. Zloženie krmiva by malo byť prispôsobené individuálnym potrebám zvieraťa v závislosti na plemene, veľkosti, veku, hmotnosti a miere aktivity. Vysoký podiel cenných proteínov (získaných hlavne z mäsa), vitamíny a minerálne látky z ovocia a zeleniny rovnako ako dostatok čerstvej vody sú pre zdravý vývoj psa nevyhnutné. Od 6. týždňa gravidity sa energetický výdaj fenky postupne zvyšuje. Až do pôrodu by sa mal prísun energie každý týždeň navyšovať o 15%. Dbajte na zvýšený prísun bielkovín a pomer fosforu a vápnika, ktorý sa má pohybovať v pomere 1,4:1.

V žiadnom prípade neskúšajte nižší podiel energie v jedle dohnať väčšími porciami. Prekŕmenie má negatívny dopad na zdravie matky aj šteniatok. Väčšina feniek naviac ani nedokáže väčšie množstvo krmiva prijať, pretože kapacita žalúdku je vplyvom rastu šteniatok menšia. Vyberte teda krmivo, ktoré má v potrebnej porcii dostatočne vysoký pomer energie (napr. krmivo pre šteniatka) a naviac je ľahko stráviteľné. Dennú dávku rozdeľte do troch až štyroch menších jedál – tie sú pre matky lepšie stráviteľné a znesiteľnejšie ako veľké porcie jedla.

Ako často musí gravidná fena k veterinárovi?

K optimálnej príprave na pôrod patrí – okrem vyváženej stravy a prípravy okolia – prirodzene aj pravidelné prehliadky u veterinára. Okrem obvyklých očkovaní proti najznámejším psím chorobám sa odporúča tiež očkovanie proti Canine herpesvirus, ktorý je zodpovedný za umieranie šteniatok. Okrem toho by fenka medzi 40. a 55. dňom gravidity mala byť odčervená. Od 50. dňa odporúčame ísť na ultrazvuk, kde Vám povedia, s koľkými novými prírastkami môžete počítať. Narodenie väčšieho počtu jedincov až do 15 kusov alebo aj viac nie je u psov nič výnimočného. Keď už viete množstvo šteniatok, viete tiež približne, kedy gravidita zhruba skončí. Rentgénové vyšetrenie môže odhaliť aj prípadné budúce pôrodné komplikácie, ktoré sa môžu dostaviť, ak sú šteniatka veľmi veľké.

Kedy nastane narodenie šteniatok? Ako spoznať blížiaci sa pôrod?

Koniec gravidity sa na fenke podpisuje ako z fyzického, tak aj z psychického hľadiska. Následujúce ukazovatele Vás môžu na blížiaci sa pôrod upozorniť:

 • Tvorenie hniezdočka, nekľud, chvenie sa, dýchanie s vyplazeným jazykom
 • Odmietanie krmiva (cca. 24 hodín pred pôrodom)
 • Bradavky sú väčšie, čiastočne začína tvorba mliečneho sekrétu
 • Opuch vulvy
 • Trochu hlienovitý vaginálny otvor
 • Zníženie teploty na 37° stupňov
 • Príležitostne zvracanie alebo hnačka
 • Slabý tlak

Najistejšou metódou ako spoznať blížiaci sa pôrod je pravidelná kontrola teploty. Týždeň pred plánovaným termínom pôrodu by ste mali dvakrát až štyrikrát denne (vždy v rovnaký čas) fenku rektálne zmerať. Pri znížení teploty z 38° na 37° a menej sa pôrod bezprostredne blíži. V následujúcich 12 – 24h môžete počítať so šteniatkami.

Narodenie šteniatok: Tri fázy pôrodu

Fáza otvárania

Menované ukazovatele ako nekľud, „hniezdenie“, dýchanie s vyplazeným jazykom, triaška, supenie, odmietanie stravy, hnačka a príležitostne zvracanie nastupujú v pravidelných intervaloch zhruba 6-24 hodín pred pôrodom a postupne naberajú na intenzite. Tieto hodiny, v priebehu ktorých sa fenka pripravuje na pôrod, bývajú označované ako fáza otvárania. Okrem očividných vonkajších príznakov prebiehajú v tejto chvíli aj neviditeľné vnútorné procesy, ktoré sú nevyhnutné pre hladký priebeh pôrodu. Deložné hrdlo sa rozširuje (Zervix-Dilatation), deložná sliznica sa rozpúšťa (ľahký vaginálny výtok) a nastupujú pôrodné bolesti. Po odtoku plodovej vody a nástupu prvých pôrodných bolestí by malo byť zhruba po 3-4 hodinách porodené prvé šteniatko.

Fáza vypudzovanie

Keď šteniatka skĺznu do deložného hrdla, začne fenka automaticky tlačiť do brucha. Fenka v tejto fázi leží obvykle na boku alebo tlačí v pozícii v podrepe. Po dvoch až štyroch silných kontrakciách je šteniatko obvykle pomerne ľahko vypudené von z tela fenky. To, či sú šteniatka rodené hlavou alebo zadočkom vpred nehraje v prípade psov žiadnu rolu. Šteniatka sú spravidla rodené v intervale 10–60 minút po sebe, ale sú možné aj dlhšie časové úseky, trebárs okolo 2 hodín (hlavne u prvorodičiek). Akonáhle bude porodené prvé šteniatko, rozhryzne matka plodový obal, ktorý šteniatko obklopuje a svojimi zubami oddelí pupočníkovú šnúru.

 Fáza rodenia placenty

Asi päť minút po porodení šteniatok sa začne odlučovať placenta, ktorá je podobne ako plodový obal fenkou zjedená. Táto činnosť nielenže očisťuje rodidlá, ale hormonálne podporuje tvorbu mlieka u feniek. Môže tiež dôjsť k tomu, že dve alebo tri šteniatka budú vypudené hneď po sebe a plodové obaly budú vylúčené neskôr. Aby fenka povzbudila dýchanie novorodeniat, oblizuje svoje mladé. Pôrod je ukončený, keď sú všetky šteniatka z tela von a je vylúčený rovnaký počet plodových obalov. Väčšinou celý proces trvá menej ako 12 hodín.

Ako môžete ako človek pomôcť počas rodenia šteniatok?

Tam, kde človek potrebuje prítomnosť lekára alebo pôrodné asistentky a znamená to pre neho uľahčenie, pes nepotrebuje pomoc žiadnu, pôrod si koordinuje sám. Preto je najlepšie nechať fenku vo fázi vypudzovania v kľude a zasiahnuť len v prípade núdze. Podpora prichádza v úvahu len vo chvíli, keď šteniatka prichádzajú na svet veľmi rýchlo po sebe a fenka je ešte zaneprázdnená konzumáciou placenty a plodového obalu prvorodeného. V takom prípade chovateľ oslobodí novorodené šteniatko prostredníctvom papierového obrúsku od plodového vaku a oddelí pupečnú šnúru. Tak zabránite, aby sa šteniatka nadýchali plodovej vody. V priebehu rodenia môžete tiež šteniatka postupne sušiť a umiestňovať ich do separátneho košíka s výhrevnou fľašou alebo prikladať priamo k bradavkám matky.

Aby ste preverili, či sú všetky šteniatka porodené, mali by ste šteniatka a plodové obaly spočítať. Je dôležité, aby počet šteniatok a plodových obalov bol rovnaký, pretože ak by nejaké šteniatko v delohe zostalo, môže táto skutočnosť viesť k otrave krvi fenky.

Novonarodené psy dieťa - 8 dní

Prvé cicanie mlieka

S vypudením šteniatok sa v mliečnych žľazách začne automaticky tvoriť mlieko. Jeho produkcia priamo súvisí s počtom a apetítom šteniatok, aby bolo o všetkých jedincov náležite postarané. Veľmi dôležité je cicanie prvého mlieka, tzv. kolostra. Kolostrum obsahuje dôležité materské protilátky a chráni šteniatka pred ochorením.

Hoci sú šteniatka úplne holé a sú priamo po narodení úplne bezmocné, bradavky matky dokážu spravidla nájsť samé. Hoci sú slepé a hluché a ani čuch ešte nefunguje úplne spoľahlivo, môžu vďaka hmatu a inštinktívnych pohybov hlavou mliečnu žľazu nájsť.

Blízky kontakt s matkou je životne dôležitý

Blízky kontakt s matkou v prvých hodinách a dňoch po pôrode je životne dôležitý. Nielen kvôli výživnému materskému mlieku, ale tiež kvôli aktivácii všetkých telesných funkcií. Tak sa telesné teplo matky postará o to, že mláďatá nevychladnú, pretože šteniatka nedokážu samostatne regulovať svoju telesnú teplotu. Ak sa niektoré zo šteniatok dostane príliš ďaleko od matky, prinesie ho späť a umiestni do stredu vrhu. Ani vylučovanie stolice a moču nefunguje u malých šteniatok automaticky. Až po oblízaní brucha v oblasti čriev prebudí matka v svojich potomkoch vyprázdňovací reflex. Aby udržala všetko potomstvo v čistote, oblizuje matka exkrementy malých šteniatok.

Cicanie a priberanie na váhe v prvom týždni

Hlavnou náplňou života šteniatok v prvých dňoch a týždňoch života je spánok a kŕmenie, pričom oboje prebieha väčšinou synchronizovane. Vďaka výživnému materskému mlieku, ktoré šteniatkam dodá všetky dôležité živiny, začnú šteniatka rýchlo priberať na váhe. Aby utíšili svoj  smäd a potrebu cicať, pijú v priebehu prvého týždňa 12 – 20x denne. Po týždni sa rozostupy medzi jednotlivými cicaniami zväčšujú. Do štvrtého týždňa však vyhľadajú mladé bradavku matky zhruba 8x za deň. Až na prelome 5. a 6. týždňa sa potreba cicať zníži a šteniatka si vystačia s piatimi kojeniami denne. Do tej doby matke mlieko spravidla postačí. Aby ste si boli istí, že mladé správne priberajú, mali by ste ich raz denne zvážiť. Po 10 dňoch by šteniatka mali zdvojnásobiť svoju pôrodnú váhu. Po dosiahnutí 6. týždňa bývajú 6 -10x ťažší ako po narodení.

Od kedy je vhodné šteniatka prikrmovať?

Potreba príkrmu závisí na množstve mlieka, ktoré fena vyprodukuje a tiež na priberaní na váhe. Chovatelia začínajú zvyčajne prikrmovať medzi 3 a 6. týždňom. Ak ste si nie istí, môžete si zhruba v 4. týždni pohovoriť so svojim veterinárom o tom, či prikrmovanie dáva zmysel. Mlieko pre šteniatka alebo samostatne vyrobená kaša z vody a sušeného krmiva pre šteniatka, ktorú najskôr pošteklíte v oblasti tlamičky alebo labiek môže byť prvým jedlom, ktoré psíkom okrem materského mlieka ponúknete. Od 8. do 10. týždňa môžete učiť šteniatka zvykať si na šteňacie krmivo, ktoré je z 80% tvorené mäsom.

Kŕmenie kojacich feniek

Strava matiek v prvých týždňoch po narodení mladých má rozhodujúci vplyv na kvalitu materského mlieka a zároveň teda na zdravie šteniatok. Aby fenka mohla produkovať mlieko, potrebuje zvýšené množstvo bielkovín a vápnika. Spotreba energie stúpne oproti normálu o 325%. Podávanie minerálnych doplnkov stravy je tiež zmysluplné. Avšak jednotlivé živiny musia voči sebe stáť v správnom pomere, nadbytok alebo nedostatok vitamínov či živín vedie k tomu, že iné látky nie sú v tele zvieraťa správne spracované a dôjde k prejavom nedostatku. Pozorujte fenku v tomto období dôkladne, ak uberá na váhe, klesá jej aktivita alebo má matnú srsť, mali by ste radšej navštíviť veterinára.

Možné pôrodné a popôrodné komplikácie

Hoci matka príroda zaistila pre mladé čo najlepšie možné podmienky, neprebieha pôrod ani doba cicania vždy úplne hladko. Ako pozorovatelia celého procesu máte teda za úlohu rozpoznať, kedy je prirodzený beh narušený a kedy je treba nechať zasiahnuť odborníka. Následujúce signály poukazujú na ťažkosti pri pôrode a vyžadujú prítomnosť veterinára:

 • Príliš dlhá doba gravidity sprevádzaná horúčkou a všeobecne zlým stavom matky
 • Horúčka, vyčerpanie alebo zhoršenie celkového zdravotného stavu počas pôrodu
 • Neprichádzajúci pôrod prvého šteniatka alebo väčší než dvojhodinový odstup od pôrodu ďalšieho šteniatka, ktoré na svet stále neprichádza, pričom fenka má silné kontrakcie.
 • Tmavo zelený vaginálny výtok pred porodením prvého šteniatka (riziko otravy plodovej vody)

Kedy je nutný cisársky rez?

Možnou príčinou tejto komplikácie je napríklad vynechanie kontrakcií, zlá priechodnosť pôrodných ciest (príliš veľké šteniatka, príliš úzka pošva), čiastočné otvorenie pôrodných ciest alebo ťažkosti so šteniatkami (napr. vodnateľnosť hlavy alebo mŕtve šteniatka). Vo všetkých prípadoch si musíte zavolať na pomoc veterinára, ktorý prostredníctvom ultrazvuku alebo rentgénu urobí rozhodnutie, či je treba urobiť cisársky rez. Sactio caesarea môže v takom prípade zachrániť život fenke aj šteniatkam. Zavedenie liekov na podporu kontrakcií (oxytocín) sa u psov neodporúča.

Vynechanie materských inštinktov

Je možné, že po pôrode budú narušené materské inštinkty fenky, napríklad vplyvom umŕtvenia pri vykonaní cisárskeho rezu alebo kvôli strachu či nespokojnosti pri robení „hniezdenia“. Ak dôjde k vynechaniu niektorého z procesov, či už sa bude jednať o vyslobodenie šteniatok z plodového obalu, oddelenie pupočnej šnúry alebo oblizovania, je pomoc človeka na mieste. Plodový obal môžete zotrieť papierovým obrúskom a šteniatka môžete cielene priložiť k bradavkám matky. Zasiahnuť by ste mali aj v prípade pocitu, že niektoré šteniatka nedostali dostatok prvého mlieka či boli z cicania vylúčené.

Aké problémy môžu nastať pri kojení?

Chýbajúca produkcia mlieka alebo nedostatky počas kojenia, prípadne zápaly mliečnych žliaz (Mastitis), to sú najčastejšie komplikácie, ktoré počas doby kojenia môžu nastať. Prvým ukazovateľom je horúčka, nechuť na kojenie, odmietanie stravy alebo apatia. Hneď ako u fenky tieto príznaky zaznamenáte, začne stagnovať hmotnosť šteniatok alebo bude hmotnosť klesať alebo všeobecne dôjde k tomu, že sa fenke priťaží, mali by ste stopercentne vyhľadať veterinárnu pomoc.

Verte vo svoje kompetencie a matku prírodu

Aj cez pomerne vysoký počet možných nebezpečenství a komplikácií prebieha väčšina pôrodov bezproblémovo. Preto zostaňte, ak možno, kľudní a dôverujte prírode aj inštinktom svojho psíka. So znalosťami ohľadne jednotlivých fáz pôrodu a možných komplikácií už viete, kedy máte nechať fenku v kľude, kedy je treba psíkovi trochu pomôcť a kedy je nutné privolať na pomoc odborníka. Prajeme Vám, aby celý pôrod Vašej fenky dopadol dobre a všetko prebehlo hladko!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.