Háranie u feny

pes beagle sedí na tráve

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o “háraní” a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Pre mnohých majiteľov psov sa stáva háranie feny nočnou morou. Zabarikádujú sa doma, vyhýbajú sa prechádzkam v parku, kde „číha“ množstvo psov a v panike zakrývajú postele a čalúnený nábytok starými prikrývkami, aby zabránili nevzhľadným škvrnám. Koniec koncov, nábytok je drahý a nechcené potomstvo majiteľa psa tiež asi nepoteší. Ale môžete byť kľudní: s pomocou niekoľkých trikov a tipov toto obdobie ľahko prekonáte a nemusíte sa báť ani nežiaduceho potomstva. Čím lepšie budete pripravení, tým pohodovejšie toto obdobie prežijete.

Čo by ste mali o háraní vedieť

Háranie feny alebo ruja označuje plodnú fázu pohlavného cyklu feny. Telo feny sa mení, dochádza k uvoľňovaniu hormónov a mení sa tiež správanie. Tento prirodzený proces sa vyskytuje u všetkých feniek, ktoré dosiahli sexuálnu zrelosť.

Rovnako ako u ľudí, je začiatok puberty a sexuálnej zrelosti u feniek veľmi rôznorodý. Puberta nastupuje u každej feny inak. Rozhodujúca je zrelosť a dosiahnutie finálnej veľkosti. Zatiaľ čo u malej psej dámy sa háranie po prvýkrát objavuje vo veku šiestich mesiacov, u feniek veľkého plemena, ktoré dozrievajú oveľa neskôr, často býva táto fáza až vo veku dvoch rokov. Rovnako ako doba pohlavnej zrelosti, sa líši aj interval hárania. Feny malých plemien sa môžu hárať každé štyri mesiace, feny plemena basenji, thajský ridgeback alebo dingo prežívajú túto fázu len raz ročne.

Štyri fázy hárania

Hoci interval a doba trvania hárania bývajú rôzne, fázy hárania feny sa riadia rovnakým vzorcom. Obdobie hárania sa delí na štyri fázy:

  1. Proestrus (začiatok hárania): Nástup proestrusu možno obvykle určiť veľmi presne, pretože je spojený s jasne viditeľnými zmenami u feny. Vulva je až niekoľkonásobne zväčšená a objavuje sa krvavý vaginálny výtok. Táto fáza obvykle trvá deväť dní, ale aj tu nie sú výkyvy medzi tromi až siedmimi dňami neobvyklé. Aj množstvo krvavého výtoku sa môže u jednotlivých fen líšiť. Zatiaľ čo u jednej fenky si začiatok hárania ani nevšimnete, iná krváca toľko, že sa majitelia obávajú červených škvŕn na vankúšoch a koberci. Ďalším náznakom, že začala doba hárania, je zvýšený záujem psov, ktorí sa od fenky nechcú ani pohnúť. Hoci fenka nie je v túto chvíľu plodná, vydáva pre psov veľmi “zvodnú” vôňu. Na pokusy o zblíženie však v tejto dobe reaguje odmietavo. Šteká, uhýba alebo dokonca cerí zuby, ak je pes príliš vtieravý.
  2. Estrus (vlastná ruja): Počas estrusu fenka zmení svoj odmietavý postoj – sama začne psov vyhľadávať a javí o nich záujem. Jasné znamenie, že je pripravená k páreniu a je plodná. Ak sa priblíži pes, fenka ochotne zostane stáť a stočí chvost na stranu. Táto fáza trvá v priemere deväť dní. V tejto fáze hárania dochádza k niekoľkým ovuláciam. Vulva sa mierne zmenší a vaginálny výtok je vodnatý a niekedy slizovitý. Ak počas tejto doby dôjde k páreniu, je vysoká pravdepodobnosť, že fena zostane gravidná.
  3. Metestrus (luteálna fáza): Po deviatich dňoch hárania začína fáza metestrus. Príznaky, ako je opuchnutá vulva a vodnatý výtok, postupne zmiznú. Zvonka už nie sú patrné takmer žiadne príznaky, ale vo vnútri tela prebiehajú zmeny vplyvom hormónov. Bez ohľadu na to, či došlo ku gravidite alebo nie, žlté telieska produkujú hormón progesterón, ktorý podporujú rast embrya v delohe. Až po deviatich – dvanástich týždňoch žlté telieska, ktoré sa vytvorili po ovulácii vo vaječníkoch, miznú. Klesá hladina progesterónu a naopak sa zvyšuje koncentrácia hormónu prolaktín. Uvolňovanie prolaktínu stimuluje produkciu mlieka, ktorá u niektorých feniek vedie k pseudogravidite.
  4. Anestrus (fáza odpočinku): Po týždňoch silných hormonálnych zmien sa pohlavné hormóny vracajú do “normálneho” stavu. Progesterón zostáva na rovnakej úrovni, úroveň estrogénu má len nepatrné výkyvy. Táto fáza odpočinku sa nazýva anestrus. Trvá niekoľko týždňov až mesiacov a končí začiatkom proestrusu, ďalšieho hárania. Fenka nevykazuje počas tejto doby žiadne príznaky hárania a nie je plodná.

Zvláštnosti prvého hárania

Prvé háranie feny počas puberty často máva odlišný priebeh. Nie je neobvyklé, že sa na prvýkrát objaví tzv. “tiché háranie”, pri ktorom nie sú navzdory hormonálnym zmenám viditeľné žiadne príznaky. Môže sa stať, že si majiteľ fenky ani nevšimne, že sa fenka prvýkrát hára. To sa často stáva napríklad u plemien ako sú americký stafordšírsky teriér, bígl, kokeršpaniel alebo trpasličí pinč.

Dokonca ani takzvaný “split estrus” nie je u mladých feniek ničím neobvyklým. V proestre sa spočiatku objavujú typické známky hárania, ako je vaginálny výtok, ale potom nenastáva fáza ovulácie, kedy je fena pripravená k nakrytiu, ale úplne odoznie. Až po niekoľkých dňoch alebo týždňoch fenka znova vykazuje známky hárania, tentokrát nasleduje fáza vlastného hárania (estrus).

Čo keď sa háranie feny nedostaví?

Ak sa obdobie hárania u dospelej fenky neobjaví, na vine môže byť porucha funkcie vaječníkov alebo iné ochorenie, ako je hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy) alebo hyperfunkcia nadobličiek. V takom prípade odporúčame vyšetrenie u veterinára. To isté platí, ak háranie feny trvá príliš dlho, tz. krvavý výtok alebo pripravenosť k páreniu trvá dlhšie ako tri týždne, alebo je naopak krátka, tz. ak proestrus a estrus spolu trvajú menej ako desať dní.

Môžu byť fenky v prechode?

Na rozdiel od ľudí, psi menopauzu nepoznajú. Obdobie prechodu, kedy skončia menštruáciu, u feniek neprebieha. Fenky sa hárajú až do konca života. Avšak, niektoré fenky, ktoré majú viac ako sedem rokov, sa môžu hárať len raz ročne. Frekvencia hárania sa v starobe môže znižovať – ale nevymizne.

Ako spoznám plodné dni fenky?

Plodné obdobie, kedy je fenka pripravená k páreniu, obvykle trvá päť až šesť dní, ale keďže prechody z jednej fáze hárania do druhej sú plynulé, nedá sa vždy úplne presne určiť. Jedným z príznakov je zmena farby krvi z tmavo červenej na ľahký vodnatý výtok. Ale ani to nie je stopercentné, pretože existujú fenky, ktoré môžu byť nakryté, hoci je ich krv tmavo červená. Ďalším spôsobom, ako určiť plodné obdobie, je tzv. test tolerančného reflexu. V plodnom období fenka neodmieta kontakt so psami, chvost stáča na stranu a vulva je nadvihnutá. Dotykom v oblasti medzi vagínou a konečníkom môžete tento reflex detekovať – ale ani to nie je úplne jasné znamenie, pretože existujú fenky, ktoré reagujú na tento reflex aj mimo obdobia hárania.

Stanoviť presnú dobu ovulácie môže veterinár. Ak už viete, po koľkých dňoch prechádza u Vašej fenky proestrus do estrusu, teda obdobia ovulácie, bude to u ďalších cyklov podobné. Je dôležité rozpoznať, kedy začala fáza proestrusu, aby ste mohli vypočítať dobu plodnosti.

Ako zabránim otehotneniu?

Hoci nemôžete určiť dobu ovulácie presne na deň, existujú určité náznaky, ktoré naznačujú, že je fenka plodná. V okamihu, kedy sa krvácanie mení na vodnatý výtok a fenka zostane stáť, akonáhle sa priblíži pes, je treba byť ostražitý. Spravidla máte dostatok času na oddelenie psov v tejto situácii. Veľmi málo psov ide priamo na vec, väčšinou začínajú „predohru“. Samozrejme existujú aj psi, ktorí idú priamo k aktu – v tomto prípade je potrebný okamžitý zásah. Dajte fenke povel „Sadni“ („Zostaň“) a postavte sa za ňu. Držte psa v dostatočnej vzdialenosti, pokým si ho majiteľ neodvedie.

Aby ste predišli takýmto stresovým situáciam od samotného začiatku, dodržujte počas doby hárania sa niekoľko pravidiel. Choďte na prechádzku v dobe, kedy je vonku čo najmenej psov a vyhnite sa parkom a miestam, o ktorých viete, že tam voľne behajú psi. Počas hárania nechajte fenku voľne behať len vtedy, keď Vás nasleduje a pripnite ju na vodítko ihneď, akonáhle stretnete iného psa. Počas prechádzky fenku rozptyľujte hrami a rôznymi aktivitami. Uistite sa, že psi z okolia nemôžu vniknúť na Váš pozemok. Majte dvere do domu alebo na záhradku bezpečne zatvorené.

Budem potrebovať háracie nohavičky pre fenku?

Háracie nohavičky sú v podstate plienka, ktorú môžete fenke dať v dobe hárania. Vhodné sú v prípade, že fenka v dobe proestrusu silno krváca a hoci je čistotná, nedá sa zabrániť červeným škvrnám na koberci. Ale pozor: Háracie plienky nie sú pás cudnosti! Háracie nohavičky gravidite nezabránia.

Mám nechať fenku vykastrovať?

Mnoho majiteľov dnes využíva možnosti kastrácie, aby predišli stresu v období hárania. Na rozdiel od sterilizácie, kedy fenka síce nemôže otehotnieť, ale hormonálne zmeny v tele stále prebiehajú, kastrácia bráni háraniu úplne. Tento lekársky zákrok má určité pozitíva: fenka sa ukľudní, nekrváca a výrazne sa zníži riziko rakoviny, ako je napr. rakovina delohy.

Kastrácia má ale aj negatívnu stránku: kastrované fenky často trpia obezitou a s pribúdajúcim vekom sa u nich zvyšuje riziko močovej inkontinencie. U plemien kokeršpaniel a írsky seter sa po kastrácii zmení štruktúra srsti. Srsť sa viac zacucháva, vyžaduje preto lepšiu starostlivosť. Než sa rozhodnete pre kastráciu Vašej fenky, mali by ste starostlivo posúdiť klady a zápory a dôkladne sa poradiť s chovateľom alebo veterinárom.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.