Slepý pes: Na čo treba brať ohľad? 

Slepý pes na vodítku stojí pred autom

Starý zlatý retríver so zakalenými očami.

Ak pes oslepne, je viac závislý od vašej podpory a starostlivosti než zvyčajne. Prečo by váš štvornohý priateľ mohol oslepnúť a na čo u slepého psa treba brať ohľad, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Tipy: Ako zvládnuť každodenný život so slepým psom

Slepé psy majú výrazne obmedzený zrak. Preto potrebujú vašu pomoc v každodennom živote. Nasledujúcich sedem tipov vám prezradí, ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť uľahčiť každodenný život a zlepšiť kvalitu jeho života napriek slepote:

Tip 1

Vyhýbajte sa hluku

Ak je váš pes slepý, môže byť bojazlivejší než iné psy. Buďte k nemu preto ohľaduplní a vyhýbajte sa náhlym hlasným zvukom. Pred vstupom do miestnosti tiež vždy ohláste svoju prítomnosť.

Tip 2

Rozmiestnite po dome niekoľko misiek

Psy majú vynikajúci čuch a zvyčajne dokážu nájsť potravu aj naslepo. Napriek tomu mu môžete pomôcť dostať sa ku krmivu a vode rýchlejšie a bezpečnejšie, ak rozmiestnite niekoľko misiek po celom dome. 

Ďalší tip: Pod misku umiestnite podložku, aby ste udržali miesto na kŕmenie čisté.

Tip 3

Plochý pelech pre slepého psa

Domčeky pre psov s malým vchodom alebo pelechy s vysokými okrajmi môžu byť pre nevidiaceho psa veľkou výzvou. Preto sa pre takto postihnutého psa odporúča zabezpečiť plochý pelech.

Tip 4

Psovi zabezpečte dostatok možností na úkryt.

Pre nevidiace psy je každodenný život ťažší než pre zdravých jedincov. Slepé psy preto potrebujú viac príležitostí na odpočinok počas dňa. Slepému psíkovi preto vytvorte dostatok možností, kde sa môže ukryť pred každodenným zhonom.

Tip 5

Zabezpečte prekážky

Slepé psy síce majú stále dobrý čuch, no nemôžu si všimnúť niektoré predmety bez zápachu, nábytok alebo schody. Udržujte preto v domácnosti poriadok a zatvárajte dvere. Nebezpečné prekážky môžete zablokovať zábranou. Ak je to možné, na ostré rohy upevnite mäkkú ochranu.

Tip 6

Vezmite psa na vodítko

Behanie na voľnom priestranstve alebo vo výbehu pre psov bez vodítka môže vášho slepého psíka zneistiť. Môže zakopnúť, vyvrtnúť si nohu alebo prehliadnuť iné nebezpečenstvo. Odteraz sa na vás vaše zviera musí vedieť spoľahnúť. Preto ho mimo záhrady alebo bytu vezmite na vodítko, aby sa podľa vás mohol orientovať.

Tip 7

Trpezlivosť

Dôležité: Bohužiaľ, pre vášho chlpatého priateľa je teraz ťažšie reagovať na vaše povely. Doprajte mu preto dostatok času, aby sa mohol sústrediť na ostatné zmysly (čuch, hmat a sluch).

Symptómy: Aké sú príznaky slepoty u psov?

Príznaky ochorenia (symptómy) závisia od toho, do akej miery je zrak vášho psa postihnutý. Ak už nevidí na obe oči, klinický obraz je zreteľnejší, ako keď stratil zrak len na jednom oku.

V závislosti od toho, ako veľmi je znížená ostrosť zraku vášho psa, môžete u neho pozorovať tieto príznaky:

 • Nechuť k pohybu 
 • Dezorientácia: Pes zakopáva o predmety alebo naráža do stien. 
 • Bojazlivosť 
 • Zmena správania: Častejšie sa k vám snaží priblížiť alebo reaguje agresívne. 
 • Šošovky môžu byť zakalené na jednej alebo oboch stranách. 
 • Zreničky sú rozšírené. 
 • V závislosti od príčiny môže byť postihnuté oko opuchnuté alebo zmenšené. 
 • Pes môže trpieť čírym až hnisavým výtokom z očí (epifora). 

Diagnóza: Ako rozpoznám, že je pes slepý?

Ak chcete zistiť, či váš pes neslepne, môžete ho dať vyšetriť veterinárovi. V rámci špeciálneho očného vyšetrenia veterinár, okrem iného, vykoná nasledujúce testy, ktoré môžete vopred vykonať aj sami doma:

 1. Skúška reflexov

Veterinár môže skontrolovať funkciu jednotlivých očí vyvolaním reflexu ohrozenia (zatvorenie očí pri priblížení objektu) a reflexu oslnenia (rozšírenie zreničiek pri vstupe svetla). Ak pes reaguje bez reflexov, je to znamenie, že oko má obmedzené funkcie.

 1. Test s chumáčikom vaty

Pri tomto teste veterinár spustí pred očami psa vo vzdialenosti asi 30 cm od očí chumáčik vaty bez zápachu, pričom nevydá žiadny zvuk. Ak oči psa vatový  chumáčik nesledujú, znamená to, že jeho zrak je oslabený. Ale pozor: tento test funguje len vtedy, ak je pes ostražitý.

 1. Beh cez prekážku

Na tento test potrebuje veterinár predmet bez zápachu, ktorý umiestni do miestnosti. Teraz musíte psa viesť k tomuto predmetu. Ak predmet prehliadne a zakopne, veterinár predpokladá, že oči vášho psa sú oslabené.

Ak má veterinár podozrenie, že pes je slepý, vykoná ďalšie testy. Skontroluje napríklad produkciu sĺz pomocou papierového prúžku alebo preskúma prednú časť oka v tme pomocou digitálnej štrbinovej lampy.

Aby mohol lekár vyšetriť aj zadný segment oka potrebuje oftalmoskop. Proti poraneniam oka ho zafarbí určitým farbivom (fluoresceínom). Na kontrolu vnútroočného tlaku a vylúčenie zeleného zákalu používa tonometer.

Terapia: Ako možno liečiť slepého psa? 

Liečba slepých psov vždy závisí od príčiny. 

Ak je sietnica psa nepoškodená, oční špecialisti môžu zvyčajne liečiť sivý zákal chirurgicky.

Naopak, zelený zákal sa dá liečiť len do určitej miery očnými kvapkami a infúznou liečbou. Ak pes naďalej trpí silnými bolesťami, veterinár vám môže odporučiť operáciu alebo odstránenie oka.

Neexistuje žiadna všeobecná liečba odlúpenia sietnice. Závisí to od základného ochorenia a rozsahu odlúpenia.

Príčiny: Aké sú príčiny slepoty u psa?

Oko je zložitý zmyslový orgán. Skladá sa z rôznych tkanív a je nevyhnutný pre schopnosť zraku psa. Okrem vonkajších vplyvov (napr. úrazy, chemické podnety) môžu oko poškodiť aj iné základné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť čiastočnú alebo úplnú slepotu psa:

Slepota v staršom veku

Je normálne, že sa ostrosť zraku vekom znižuje. Je to preto, že jadro šošovky sa postupne zakaľuje. 

Sivý zákal (katarakta)

Niektoré ochorenia spôsobujú zakalenie šošovky a zabraňujú slnečnému svetlu preniknúť do zadnej časti oka. U psov môže byť katarakta vrodená alebo získaná.

Sivý zákal môže pes dostať napríklad vtedy, ak si poraní oko alebo trpí metabolickou poruchou. Ak má pes diabetes mellitus (cukrovku), koncentrácia cukru v krvi je zvýšená. Cukor sa potom usadzuje vo vnútri šošovky.

Viac o tejto téme sa dozviete v článku: Sivý zákal u psa 

Zelený zákal (glaukóm)

Oko prirodzene produkuje komorovú vodu, ktorá zvlhčuje jeho povrch. Ak jej produkuje príliš veľa alebo ju už nedokáže odvádzať, vnútroočný tlak stúpa. To postupne poškodzuje oko a vedie k nezvratnému a bolestivému poškodeniu oka. V dôsledku toho pes oslepne. 

V závislosti od príčiny rozlišujú odborníci primárny a sekundárny glaukóm:

Primárny

Dedičné malformácie komorových uhlov spôsobujú, že sú príliš úzke a bránia odtoku. Nasledujúce plemená psov sú obzvlášť náchylné na primárny glaukóm:

Napriek tomu môžu ochorieť aj iné psy, u ktorých dôjde k spontánnej mutácii génu ešte vembryonálnej fáze veku.

Sekundárny

Ak komorová voda nemôže odtekať kvôli prekážke, veterinári hovoria o sekundárnom glaukóme. Oko môže byť napríklad v dôsledku zápalu tak opuchnuté, že je narušený odtok.

Malý pes dostane očné kvapky do jedného oka

Odlúpenie sietnice

Ak sa odlúpne vnútorná vrstva sietnice od vonkajšej vrstvy retinálneho pigmentového epitelu, zmyslové bunky (fotoreceptory) sietnice, ktoré sú nevyhnutné pre videnie, odumierajú. Zápalové tekutiny alebo vysoký krvný tlak sú častými príčinami oddelenia týchto dvoch vrstiev.

Nádory oka alebo krvácanie v dôsledku poranení môžu tiež spôsobiť odlúpenie sietnice a oslepnutie psa.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.