Psí salón: Starostlivosť o psa

Starostlivosť o psa

Psí salon

Návšteva psieho salónu môže mať rôzne dôvody. Niektorí majitelia chcú svojmu miláčikovi len dopriať trocha luxusu, pre niektoré plemená je takáto starostlivosť nutnosťou.

Je starostlivosť o psa nutnosťou?

Detailnejší pohľad na divoko žijúcich psov a divokých predkov našich dnešných domácich miláčikov nám poskytne odpoveď na túto otázku: Vo voľnej prírode sa zvieratá starajú o svoju srsť navzájom vo svorke. Ostatné problémy so srsťou sa tak automaticky vyriešia samé. Pazúre sa obrúsia pri dlhých výletoch, vankúšiky na labkách sú masírované a stvrdnú. Pri hľadaní potravy divoko žijúci psi často brázdia cez potoky a rieky, čím si prečistia srsť.

Ak chováte psa ako domáceho miláčika, mali by ste prevziať túto úlohu svorky. Každodenná starostlivosť naviac posilňuje puto medzi zvieraťom a človekom a buduje dôveru.

Návšteva psieho salónu

Starostlivosť o srsť v psom salóne prebieha v troch krokoch, avšak samotná úprava srsti závisí na plemeni psa:

  • Aplikácia šampónu
  • Strih: väčšinou len u pudlov
  • Odstránenie odumretej srsti: Odumretá srsť sa odstráni prstami a zvyšná srsť je upravená pomocou trimovacieho noža
  • Trimovanie/Úprava: Konečná úprava srsti

Dobre vyškolení psí kaderníci si sú vedomí rozdielnych potrieb srsti rôznych plemien psov a presne vedia, ktoré metódy, vybavenie a techniku majú použiť.

Väčšina psích salónov ponúka aj ďalšie služby, ako je strihanie pazúrov, čistenie očí a odstraňovanie zubného kameňa.

V obchode zoohit v sekcii Psi nájdete celú radu produktov pre starostlivosť o srsť Vašeho štvornohého miláčika, ako napr. strihacie strojčeky pre psov, hrebene a trimovače, ďalej potom šampóny pre psov a spreje na rozčesávanie.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.