Tráviace ťažkosti u psov

žena se psom

Keď hnačka znepríjemňuje život

Tráviace ťažkosti u psov patria k často sa vyskytujúcim ochoreniam, ktoré sú naviac aj veľmi nepríjemné. Hnačka môže byť spôsobená z rôznych dôvodov. Môže sa jednať o zlé stravovacie návyky, ochorenie orgánov alebo infekciu spôsobenú črevnými parazitami, spúšťačom môže byť aj alergia, ktorú treba zobrať do úvahy. Ak lekár zvieraťu predpíše niektoré z dospupných liečiv, mala by hnačka, ak sa jedná o „normálnu hnačku,“ zmiznúť. Situácia je však zložitejšia v prípade, že ide o neustále sa opakujúcu záležitosť, potom je treba pátrať po príčinách.

Tráviace ťažkosti u psov: Správne krmivo

Prvou dôležitou otázkou v prípade, že sa objavia tráviace ťažkosti u psa, je, či sa psík stravuje správne. Čím citlivejšie je trávenie, tým je dôležitejšie zvieraťu podávať kvalitné, ľahko stráviteľné krmivo.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené funkcie organizmu vášho psa.
Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vášho psa by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne potraviny nájdete v online obchode zoohit.

Medzi vhodné produkty patria ľahko stráviteľné granule alebo krmivo na báze mletých vločiek. V každom prípade je vhodné, krmivo rozdeliť do viacerých denných dávok a nechať ho prebublať vo vode s cca 50°C. Tým zaistíte, že orgány nebudú nadmerne zaťažené trávením.

Optimálne množstvo

Ak symptómy ani po týchto opatreniach nezmiznú, mali by ste si vziať pod palec množstvo krmiva, ktoré zvieraťu podávate. U šteniatok a športujúcich psov sa často stáva, že sú kŕmené príliš výživne. Údaje, uvedené na balení, je treba brať len ako odporúčané denné množstvo, jedná sa teda o teoretické hodnoty. Nie je neobvyklé, že sa problémy s trávením vynoria, keď sa podávané množstvo krmiva pokusíte skorigovať smerom dole alebo zvieraťu podáte výživnejšie krmivo. Ak ste už objavili druh krmiva, ktorý Vašemu psíkovi sedí a nespôsobuje mu žiadne ťažkosti, mali by ste sa ho držať. Ak je z nejakého dôvodu nutné zmeniť krmivo, malo by jeho nahradenie prebiehať veľmi pozvoľna, a to v priebehu cca 10 dní.

Pozor na maškrty

Práve v oblasti podávania maškŕt robia chovatelia najčastejšie chyby. Väčšina majiteľov dbá na podávanie kvalitného krmiva, zabúdajú však, že problémy môžu spôsobovať aj maškrty, ktoré sú zvieraťu podávané medzi jedlom. Dávajte si teda pozor na to, aby na maškrte bolo presne uvedené zloženie výrobku. Všeobecné výrazy ako mäso a vedľajšie produkty masnej výroby alebo obilniny a vedľajšie produkty rastlinnej výroby v sebe často ukrývajú nekvalitné prísady, ktoré sú ťažko stráviteľné. Ani farbivá a umelé aromatá nie sú pre zaistenie optimálneho trávenia ideálne. Skúste preto maškrty z jedálnička úplne vyradiť a sledujte, či sa problémy vytratili. Ak je všetko v poriadku, tak skúste podávať len jeden druh maškŕt. Tak môžete rýchlo a ľahko zistiť, ktorý typ Vašemu miláčikovi neprospieva.

Nemá psík červov?

Ďalšou otázkou, ktorá v súvislosti so zažívacími problémami vyvstáva, je: kedy bolo zviera naposledy odčervené. Mnohé produkty sú smerované len na konkrétny druh červa, teda pes nie je chránený širokospektrálne. Alebo sa môže stať, že je napadnutý tak silno, že len jedna kúra nestačí. Ak sa u Vašeho štvornohého miláčika objavujú často hnačky, nie je od veci nechať rutinne preveriť aj výkaly zvieraťa. Tak má veterinár možnosť objaviť nielen úporné napadnutie červami, ale aj jednobunkové organizmy, ktoré sa v črevách nachádzajú. Proti takýmto parazitom je treba zakročiť so špeciálnymi preparátmi.

Keď nič nepomáha

Ak ste vylúčili všetky „obvyklé“ príčiny, avšak ťažkosti stále trvajú alebo sa vracajú, tak sa nedá urobiť nič iného ako pokračovať v pátraní do hĺbky. Existuje séria vyšetrení, ktoré v odhaľovaní príčin môžu pomôcť. Keďže za ťažkosťami môže stáť rad orgánov od tráviaceho traktu až po štítnu žľazu, sú vyšetrenia bohužiaľ pomerné nákladné. Útechou Vám môže byť to, že akonáhle bude príčina odhalená, tak prakticky vždy existuje nejaký prostriedok alebo spôsob, ako psíka zbaviť problémov. Existujú aj špeciálne diéty pre takmer všetky chronické orgánové ochorenia. Váš veterinárny lekár vám môže poradiť s vhodným krmivom a spôsobom kŕmenia.

Pár tipov na koniec

  • Ak sa Vašemu psíkovi očividne nedarí dobre, a okrem hnačky aj zvracia, vyhľadajte neodkladne veterinára. Inak môže u zvieraťa dôjsť k silnej dehydratácii, ktorá vedie k šoku a neskôr aj k smrti!
  • Ak je pes živý a nepozorujete na ňom žiadne veľké zmeny, pričom sa zároveň nestupňujú tráviace problémy, nie je nutné veterinára okamžite vyhľadať. Môžete psíkovi nasadiť jednodenný pôst, aby sa mu ukľudnil žalúdok a črevá, avšak musí piť aj v priebehu tohto pôstu!
  • Až keď hnačka prejde a stolica vyzerá opäť normálne, môžete opatrne prejsť na normálnu stravu. Aj tu by adaptácia mala trvať cca 10 dní.
Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.