Zápach z papule u psov

border kólia

Ak zapácha psovi z papule, je to nepríjemné najmä pre náš nos. Niekedy to môže byť aj príznak chorôb ústnej dutiny. Aby ste Vy a Váš chlpatý priateľ mohli opäť ľahko dýchať, zhrnuli sme pre Vás najdôležitejšie informácie o zápachu z papule u psov. 

Čo spôsobuje zápach z papule u psov?

Ak sa u psov objaví zápach z papule, môže to mať rôzne príčiny. Najbežnejšie spúšťače sú:

Zlá starostlivosť o zuby

Nielen my, majitelia psov, ale aj naši štvornohí priatelia potrebujú správnu ústnu hygienu. Aby sa zabránilo tvorbe zubného povlaku, zubného kameňa a zápalom ďasien, veľmi sa odporúča občasné čistenie zubov špeciálnou zubnou kefkou pre psov. Mechanické pohyby a špeciálne zložky v zubnej paste pre psov pomáhajú odstraňovať slizovitý zubný povlak. Pretože tento sa skladá z bielkovín a cukrov, je dokonalým zdrojom potravy pre baktérie spôsobujúce zápach z papule. 

beaphar sada na starostlivosť o chrup pre psy a mačky

beaphar sada pre starostlivosť o zuby

  • špeciálny rez štetca: pre dôkladné a šetrné čistenie
  • veľká & malá hlava kefky: vhodné pre väčšie zubné plochy a ťažko prístupné miesta
  • zubná pasta s príchuťou pečene pre vyššiu akceptáciu

Krmivo pre psov nízkej kvality

Niektoré krmivá majú veľmi intenzívnu chuť a vôňu. Pochúťky vyrobené z bachora alebo hovädzej kože môžu byť príčinou nepríjemného dychu u psa. Zápach by však mal po chvíli zmiznúť.

Ďalšou príčinou zápachu z papule u psov súvisiacej s krmivom môže byť krmivo s prísadami nízkej kvality alebo s vysokým obsahom cukru, pretože to môže podporovať množenie baktérií v ústnej dutine. Tieto absorbujú cukor a potom vytvárajú plyny, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.

Cudzie teleso

Cudzie telesá, ako sú ôstie (malé, pichľavé časti rastlín) alebo drevené štiepky, ktoré môžu byť zapichnuté do sliznice v papuli alebo zachytené medzi zubami, nie sú u psov ničím nezvyčajným. Tieto sú tiež zdrojom baktérií.

Odporúča sa preto občasná kontrola ústnej dutiny majiteľom psa. Vo väčšine prípadov môžete cudzie predmety opatrne odstrániť prstami alebo špicatým predmetom. Ak to nie je možné alebo ak už došlo k silnému zápalu ústnej sliznice, mal by odstránenie cudzieho predmetu vykonať veterinárny lekár.

Uvoľnené zuby

Psy môžu mať uvoľnené zuby v dvoch rôznych fázach života. Na jednej strane pri výmene zubov vo veku šteniatka a na druhej strane vo vysokom veku. 

Ak sa zub uvoľní, môžu mikróby preniknúť hlbšie do ústnej sliznice. V miestach uvoľneného zuba je ideálne prostredie pre baktérie, aby sa mohli rýchlo množiť, čo vedie k zápachu z papule. 

Vážne choroby

Väčšina psov, ktorým zapácha z papule, trpí len miernym zubným povlakom alebo zápalom ďasien. V zriedkavých prípadoch však môže byť nepríjemný zápach z papule vyvolaný aj chorobami iných orgánových systémov. Medzi ne patria napr:

  • silné zápaly ústnej dutiny a hrdla (napr. hnisavý zápal mandlí) 
  • nádory v ústnej dutine a v oblasti hrdla (napr. epiteliálny zhubný nádor) 
  • plesňová infekcia ústnej sliznice 
  • choroby gastrointestinálneho traktu 
  • choroby látkovej výmeny (napr. cukrovka = Diabetes mellitus) 
  • ochorenia obličiek alebo pečene 

Ochorenia, ktoré vyvolávajú zápach z papule u psov

Znateľne silný a dlhotrvajúci zápach z papule by mal skontrolovať veterinár. Pred každým vyšetrením ústnej dutiny psa veterinár zmeria jeho vitálne funkcie (pulz, frekvenciu dýchania, stav ústnej sliznice atď.) Tak môže posúdiť celkový zdravotný stav psa. V kombinácii s podrobným výsluchom majiteľa psa môže potom vylúčiť niektoré príčiny zápachu z papule. Až potom vykoná dôkladné vyšetrenie ústnej dutiny.

V prvom rade sa veterinár pozrie na prednú časť ústnej dutiny. Okrem prednej časti jazyka a ďasien sem patria aj rezáky, očné zuby a predné stoličky. Ak tam nevidí žiadne abnormality, pozrie sa tiež na zadnú časť ústnej dutiny, hrdlo a vstup do priedušnice a pažeráka.

Vyšetrenie v narkóze

Aby bol Váš pes pri tomto vyšetrení čo najviac bez stresu a neohrozil veterinára jeho ostrými zubami, je zvyčajne potrebná narkóza.

Po uvedení psa do narkózy môže veterinár široko otvoriť Vášmu psovi ústa a v pokoji ho vyšetriť. Na stlačenie jazyka používa špachtlu na jazyk. Laryngoskop sa používa na vylúčenie cudzích telies alebo zmien v oblasti hrdla. Tento lekársky pomocný nástroj má lampu a umožňuje tak presný pohľad na hrtan a jeho okolité štruktúry.

Na diagnostiku hĺbkových zubných chorôb sa dá vytvoriť aj röntgenový snímok ústnej dutiny a pri podozrení na nádorové zmeny je možné odobrať vzorku tkaniva. V niektorých prípadoch sa vezme psovi krv, ktorá bude okrem iného testovaná na prítomnosť zápalových buniek.

Zápach z úst u psov spôsobený zlými zubami.
Sind bei Ihrem Hund Zähne locker oder gar ganz ausgefallen, können Keime tiefer in die Maulschleimhaut eindringen. Das ist eine der Ursachen für Mundgeruch beim Hund.

Ako zabrániť zápachu z papule u psov? 

Najlepšou ochranou pred nepríjemným zápachom z papule je dôkladná ústna hygiena s výrobkami na starostlivosť o zuby pre psov a pravidelné zubné prehliadky, na zabezpečenie zdravých zubov. 

Môžete tiež použiť nasledovné domáce prostriedky a tipy, aby si Váš pes udržal svieži dych:

Žuvacie predmety s čistiacim účinkom na zuby (napr.žuvacie korenealebosuché krmivo)
Špeciálne psie zubné kefky a pasty proti nahnitým zvyškom potravy
Proti zápachu z papule pomáha kvalitné jedlo s nízkym obsahom cukru.
Vyhýbanie sa slizkému mokrému krmivu
Petržlen by mal tiež pomôcť proti zápachu z papule 
Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.