Sťahovanie s mačkou

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!

Nový domov: Výber domu alebo bytu

Dobré plánovanie je polovicou úspechu: Ak viete, že sa budete sťahovať, zahrňte mačku takisto do svojich plánov. Ak si kupujete alebo staviate svoj vlastný dom, môže to predstavovať malý problém. Ak ide o nájomný byt, potrebujete povolenie prenajímateľa. Hľadanie bytu so zvieraťom môže výber trochu obmedziť. V každom prípade by ste mali dávať pozor na to, aby prítomnosť mačky v byte bola v súlade s nájomnou zmluvou. Ten, kto má vonkajšie mačky, by mal hľadať, pokiaľ možno, byt na prízemí v nefrekventovanej štvrti. Toto plánovanie, samozrejme, odpadá, ak sa sťahujete napr. ku svojmu partnerovi, resp. do jeho bytu alebo domu. V prenajímaných objektoch sa však musíte opýtať aj prenajímateľa, či doň smie aj mačka.

Dôsledná príprava

Ak sa byt nenachádza v blízkosti, naplánujte si na sťahovanie predbežne jeden celý víkend. V prípade, že sa tento nachádza v blízkosti, majú mnohí tendenciu sťahovať sa na malé etapy a chvíľu pendlujú sem a tam. Keď budete svoje súkromné veci baliť do kartónov, nemajú mačky žiaden problém s mnohými kartónovými obalmi. Práve naopak: Mnohé sa v nich zbožňujú hrať. Dbajte na to, aby ste nenechali stáť nič, na čom by sa mačka mohla poraniť. K tomu patria aj zrkadlá opreté o stenu alebo šijacie potreby, ktoré sú zvyčajne schované v skrini. Nábytok pre mačku nechajte stáť najlepšie do dňa sťahovania a zachovajte všetky rituály ako zvyčajne. To dodá vašej mačke v tomto rušnom období istotu. Zariaďte nový byt primerane potrebám svojej mačky: Ak ho máte k dispozícií, zabezpečte balkón ochrannou sieťou pre mačky – na to je takisto potrebný súhlas vášho prenajímateľa. Dbajte na možné nebezpečenstvá a zaobstarajte ochrannú mriežku na výklopné okná. Ak sa sťahujete ku niekomu, kto mačku už má, „vymeňte ich zápachy“ tým, že im navzájom vymeníte deky.

Pomôcky pre pohodovejšie sťahovanie

Sťahovanie predstavuje v každom prípade veľký zhon. Pripravte sa preto na to, že vaša mačka bude nepokojná – niektoré nervózne chodia sem a tam a mňaukajú. Iné škrabú na dvere. Pokúste sa vyžarovať pokoj. Vaša mačka totiž vníma, či pôsobíte uvoľnene. Niektoré protistresové pomôcky pre mačky môžu sťahovanie uľahčiť. K takýmto patria napr. feromónový odparovač do zásuvky, ochranné spreje alebo zylkene, doplnok krmiva. Takisto granuly, Bachové kvety pre mačky a protistresové pasty môžu sťahovanie, ako aj počiatočné obdobie v novom domove uľahčiť. Zaobstarajte si príslušné produkty niekoľko týždňov pred plánovaným sťahovaním, keďže u niektorých sa upokojujúci účinok môže dostaviť až po určitom čase.

maine coon

Deň sťahovania

Deň sťahovania bude pravdepodobne prebiehať hekticky: Mnoho ľudí prichádza a odchádza, byt sa vyprázdni. Možno sa bude vŕtať a skrutkovať. Ak má mačka svojho opatrovníka, ktorý sa o ňu počas vašej neprítomnosti, napr. dovolenky, zvyčajne stará, môžete mu ju v tento deň zveriť. Inak ju môžete zavrieť do prázdnej izby, v ktorej na ňu bude čakať deka, pokiaľ možno, preliezka, toaleta pre mačky a misky. Táto izba by mala byť málo frekventovaná. Ak na sťahovanie potrebujete dva dni, môžete svojej mačke túto izbu vymeniť. Podľa možností v nej s mačkou prenocujte. Až keď zo starého bytu, resp. domu vypracete všetko ostatné, naložte do auta mačacie potreby a mačku samotnú. Použite na to bezpečný box na prepravu a tento neukladajte do nákladového priestoru sťahovacieho vozidla. Vašu mačku upokojí, ak ostane vo vašej blízkosti.

Po presťahovaní

Ak presťahujete celú domácnosť jednoducho z bodu A do bodu B, zvykne si mačka na svoj nový domov zvyčajne rýchlo. Dbajte pritom na to, aby bol nábytok pre mačku umiestnený na podobnom mieste ako predtým. Ak bol predtým v obývačke, mal by sa opäť nachádzať v obývačke. Väčšina mačiek obľubuje dobrý výhľad, napr. z okna. Toalety by mali byť umiestnené na pokojnom mieste, tzn. nie vedľa reproduktorov. Misky by mali byť v určitej vzdialenosti od toalety, pričom by ste mali rozmiestniť aspoň dve misky s vodou na rôznych miestach.

Ak sa sťahujete s novým partnerom alebo partnerom a jeho rodinou, je táto výzva pre mačku ešte väčšia. To platí aj vtedy, ak v novej domácnosti už žijú iné zvieratá. V takom prípade – nechajte mačku najskôr prebádať jednu miestnosť a upokojiť sa v nej. Toto je najlepším riešením aj pri mačkách, ktoré sú v princípe plaché. Vaša zvieracia kamarátka sa zo známeho nábytku alebo koberca poteší, keďže jej vonia povedome. Zariaďte teda miestnosť, ktorú vaša mačka preskúma ako prvú, viacerými takýmito predmetmi.

Vaša mačka môže potom nový domov v nasledujúcich dňoch krok za krokom preskúmať. Niektoré mačky sa pár dní schovávajú – napr. vo výklenku skrine alebo pod posteľou. Neťahajte ju odtiaľ, ale nechajte ju rozhodnúť sa, kedy chce preskúmať svoje nové prostredie. Hlavne staršie mačky potrebujú na zmenu často viac času. Toto platí hlavne vtedy, ak zmysly oslabnú a mačke sa zhorší sluch a zrak. Dajte mačke dostatok času – zaručene si čoskoro vybuduje dôveru. Mladé a sebavedomé mačky smú ísť objavovať nový domov ihneď, no nebuďte prekvapení, ak sa tieto pre istotu najskôr radšej utiahnu.

Mačka ležiaca na podlahe

Vonkajšie mačky pustite von

Vonkajšie mačky by si mali najskôr zvyknúť na svoje nové štyri steny skôr, než prebádajú svoj budúci revír, keďže nebezpečenstvo, že sa zatúlajú, je v prvých dňoch stále ešte veľké. Obzvlášť veľké je vtedy, ak ste sa presťahovali len o niekoľko ulíc. Vaša mačka by sa totiž mohla pokúsiť vrátiť sa do svojho starého revíru. Ak mačka svoje nové prístrešie prijala a cíti sa v ňom dobre, môžete začať s prvými spoločnými prechádzkami vonku. Zozačiatku choďte spolu a po krátkom čase mačku zavolajte opäť dnu na kŕmenie. To, kedy je mačka po presťahovaní pripravená na vychádzky, je individuálne. Nie každá mačka je hneď silno viazaná na svoj starý revír. Po mesiaci by mala byť väčšina mačiek pripravená na prvé preskúmavanie okolia.

Ak nie je v novom byte k dispozícii žiaden výbeh, môže to u vonkajších mačiek viesť k problémom správania. Svojej mačke by ste mali sprístupniť aspoň zaistený balkón. Zariaďte byt tak, aby bol pre mačku pestrý, a nájdite si každý deň čas na spoločnú hru. Aj kliker tréning môže predstavovať vyváženú kompenzáciu.

Tipy pre sťahovanie s mačkou

  • miesto na utiahnutie sa počas sťahovania
  • mačku prepravovať v aute do nového domova až nakoniec
  • poskytnúť dostatok času na usadenie sa
  • pomôcky ako zyklene alebo feromónové spreje môžu pôsobiť upokojujúco
  • vonkajšie mačky v novom domove niekoľko týždňov nevypúšťať
  • pomalé zlučovanie s novými spolubývajúcimi
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.
3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 
8 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!