Mačka v byte alebo mačka žijúca vonku?

Domáca mačka

Mačka v byte alebo mačka žijúca vonku

Než si na doma zaobstaráte mačku, nerozhodujete len o rase, veku a temperamente. Dôležitá otázka pre budúceho majiteľa mačky je: Bude mačka žiť v byte alebo vonku? Aké výhody má, keď mačka žije vonku? Žije dlhšie mačka v byte alebo tá, ktorá žije vonku? Aké sú výhody a nevýhody týchto typov života?

Otázka vonkajšieho výbehu nie je vždy ponechaná na majiteľovi. Veľa mačiek trvá na tom, že bude denne dýchať čerstvý vzduch. Buď vyrástli vonku, pri bývalom majiteľovi mali vonkajší výbeh alebo patria k aktívnym jedincom.

Akej rasy je Vaša mačka

Či je pre Vašu mačku vhodné žiť v byte alebo vonku, záleží často na jej rase. Prírodné živly ako sú nórska lesná mačka a mainská mývalia, často trvajú na voľnom výbehu. Ešte aktívnejšie plemená, napríklad bengálka, sú šťastné, keď môžu vonku vypustiť paru.

Na druhú stranu, britská krátkosrstá a perzská mačka patria skôr ku kľudnejším druhom, ktoré sa cítia dobre v byte. Tiež devon rex alebo sphynx patria k typicky bytovým mačkám, kvôli takmer úplne chýbajúcej srsti sú veľmi zimomriavé.

Ako bezpečný je voľný výbeh?

Voľný výbeh – je to bezpečné? Otázka, ktorú rieši mnoho milovníkov mačiek. Ako vysoké je riziko zranenia Vašeho mačacieho miláčika vo voľnej prírode, závisí hlavne na Vašom prostredí. Pokiaľ žijete priamo pri rušnej ceste, existuje veľké riziko, že Vaša mačka bude zranená pri zrážke s autom. Ale aj majitelia, ktorí žijú na dedine, by sa mali pozrieť po okolí, či žijú poblíž väčší dravci ako sú líšky alebo orly. A v neposlednom rade jedovaté návnady určené pre hlodavcov – sú jedovaté aj pre mačky.

Tí, ktorí považujú výbeh pre svoju mačku za príliš riskantný, sa môžu uchýliť k riadenému voľnému výbehu vo forme vonkajšieho ohradenia alebo zaistenia balkónu. Táto forma voľného výbehu je obzvlášť vhodná pre mačičky kamarátky, ktoré žijú v meste alebo pre kľudnejšie mačky.

Poznámka: Chôdza na vodítku je len čiastočne bezpečnejšia. Ak chcete viesť mačku na vodítku, musí byť trénovaná – príliš rýchlo a mačička sa môže zamotať do vodítka alebo si inak v panike ublížiť! Telo mačky nie je tak stabilné ako telo psa. Preto by ste tiež nemali používať obojky, na každý pád sú bezpečnejšie „vychádzkové postroje”. Tie rozdeľujú ťah vodítka na hrudník a mačka sa tak nepriškrtí.

Voľný výbeh nie je bezpodmienečne nebezpečnejší než chov v byte. Aké veľké nebezpečie to je pre Vašu mačku, závisí na Vašom životnom prostredí.

mačka

Zdravotné predpoklady

Predtým než mačke doprajete voľný výbeh, by ste mali navštíviť veterinára. Môžete sa spýtať na očkovanie, ktoré Vaša mačka potrebuje a taktiež na ochranu proti parazitom. Napríklad vakcína proti besnote má zmysel pre mačky v oblastiach s možnosťou potenciálnej nákazy. Tiež je vhodné očkovanie na mačaciu chrípku a ďalšie mačacie choroby. Mačky s voľným výbehom by mali byť pravidelne odčervené. To platí hlavne vtedy, keď v domácnosti žijú deti alebo starší ľudia. Klinická profylaxia je nutnosťou. Váš veterinár Vám môže poradiť v tomto odborne! Ochrana pred kliešťom je tiež nutnosťou, nechajte si poradiť od svojho veterinára.

Snáď nie je nutné pripomínať, že len kastrované mačky si môžu užiť nekontrolovaný voľný výbeh. Dokonca, aj keď je Vaša mačka roztomilá, mali by ste si položiť otázku: Dokážete naozaj nájsť dobrý domov pre všetkých jej potomkov? Mačací pár môže vyprodukovať veľké množstvo potomkov! Okrem toho, hľadanie partnera a párenie prestavuje zbytočné nebezpečie. Kastrácia je malý zákrok, ktorý chráni Vás a Vašu mačku pred nežiadúcim potomstvom a vo väčšine prípadov je úplne bezpečný a nekomplikovaný.

Stručne povedané: Voľný výbeh je zdravý pokiaľ zaistíte vhodné opatrenia vo forme očkovania, ochranu pred parazitmi a kastráciu.

Starostlivosť pri voľnom výbehu

Ale samostná zdravotná starostlivosť nestačí. U mačiek s dlhou alebo hustou srsťou prinesie voľný výbeh zvýšenú potrebu starostlivosti. V závislosti na tom, či Vaša mačka rada behá cez podrast, alebo nie, by ste mali občas vziať do ruky hrebeň a kartáč. Pri česaní mačacieho kožušteka ho môžete dôkladne prehliadnuť, či sa niekde neschováva kliešť, a keď áno, tak ho včas odstrániť, čím ochránite nielen mačku, ale aj svoju rodinu.

Mačky s voľným výbehom nevyzerajú vždy tak, ako keby šli na výstavu mačiek. Otázka znie: Je to vôbec nutné?

Kartáč mačka

Výživa mačiek s voľným výbehom

Mačky majúce voľný výbeh majú väčšiu spotrebu energie než mačky žijúce v byte. Súčasne sú vystavené viac patogénom. Mačacia strava by tomu mala byť prispôsobená.

Pokiaľ sa mačka voľne prechádza po susedstve, rada si zobne z cudzích misiek. Preto je pre majiteľa občas ťažké zistiť, čo mačka všetko zjedla. Mačka si často doma misku ani nevšimne, pretože jej jedlo susedového psa chutí viac. Samozrejme je to problém hlavne vtedy, keď dostáva špeciálnu diétu. Tu pomáha celú vec prebrať so susedmi a požiadať ich o zastavenie kŕmenia mačky. Samozrejme to nezaberie, pokiaľ je mačka obávaný lovec myší.

Chov v byte alebo voľný výbeh?

Po všetkých výhodách a nevýhodách vzniká otázka: Čo má mačka z voľného výbehu? Naše mačky sú psychicky a fyzicky podobné svojim divokým predkom. Sú to malí lovci, ktorí chcú byť zaneprázdnení a potrebujú výzvy. To je presne to, čo im ponúka voľný výbeh. Samozrejme radosť z pobytu vonku, by mala byť pre mačku bezpečná. Tu je dôležité zvážiť príslušné podmienky a požiadavky mačky ako mačky domácej alebo s voľným výbehom.

Prajeme Vám a Vašemu chlpatému kamarátovi všetko najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.